Çay Poşetlerinin Şaşırtıcı Kullanım Alanları

Kullandığınız çay poşetlerinin çay demlemekten daha fazla alanda kullanılacağını biliyor musunuz? Çayınızı içtikten sonra çay poşetlerini cilt bakımında, ufak yaraların tedavisinde, diş ağrısında, bitki büyütmede, emzirme ağrılarını azaltmada ve göz şişliklerini indirmede kullanabilirsiniz.

Çay Poşetlerinin Şaşırtıcı Kullanım Alanları

ÇAYI VE ÇAY POŞETLERİNİ  NASIL KULLANABİLİRİM?

Gözlerinizin Şişini indirin

Kötü bir gece uykusu yüzünüzde şiş gözler şeklinde görünüyorsa, birkaç kafeinli çay poşeti yardımcı olabilir. Onları bir bardak çay yapacakmış gibi ılık suya batırın, ardından soğumaları için birkaç dakika buzdolabına koyun. Her bir gözün üzerinde 5 dakika süreyle bir torba şişkinliği hafifletebilir ve gözlerinizin yakınındaki kan damarlarını küçültebilir.

Cilt Bakımı Yapın

Bir tür zehirli sarmaşıkla karşılaştıysanız ve kaşıntılı, ağrılı bir kızarıklıkla uğraşıyorsanız, siyah çayla demlenmiş bir banyo iltihabı hafifletmeye ve cildinizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, siyah çay ile yapılan ıslak pansumanların, yüz dermatiti gibi kaşıntılı bir kızarıklığa neden olabilecek diğer cilt rahatsızlıklarının tedavisinde iyi çalıştığını gösteriyor.

Küçük Yaralanmaları Tedavi Edin

Siyah çay sosları ayrıca ağrıyı hafifletmeye ve küçük sıyrıklar veya morlukların neden olduğu şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir. Çay poşetini açın, çayı buharlaştırın ve soğumaya bırakın, ardından birkaç dakika yaralı bölgeye bastırın.

Böcek Isırıklarının Acısını Çıkarın

Bir çay poşeti, bir böcek sizi ısırdıktan sonra ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı üzerinde çalışabilir. Torbayı ıslatın, sıkın ve etkilenen bölgede 15 ila 20 dakika bekletin.

Diş Ağrısını Kolaylaştırın

Diş ağrınız varsa, sıcak bir nane çayı poşetini dişinize ve diş etinize karşı tutarsanız biraz rahatlık sağlayabilir. Ve çaydaki asit kanın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle bir çay poşetini ısırmak, diş çektirdikten sonra kanamayı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

EMZİRME AĞRILARINI AZALTIN

Çay poşetleri, emziren annelerin ağrıyan meme uçlarını hafifletmesine yardımcı olmak için bir kompres görevi görebilir. Araştırmalar, bir çay poşetini ılık suyla ıslatmanın, fazlalığını sıkmanın ve ardından günde dört kez 15 dakika boyunca bölgeye uygulamanın kan akışını hızlandırabileceğini ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

GÖZENEKLERİ AÇIN

Yeşil çay yapraklarından yapılan bir peeling, yağlı cildi derinlemesine temizleyebilir ve siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Bir çay poşetini yırtarak açın ve 1 çay kaşığı yaprağı biraz su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macunu 2 ila 3 dakika boyunca nazikçe ovalayın, ardından ılık suyla durulayın. Ardından yüzünüzü kurulayın ve nemlendirici kullanın.

Boya Kumaşlar

Yüzyıllar boyunca bitkiler, giysilere ve tekstillere renk getirmek için kullanıldı ve çay yaprakları da bir istisna değildir. Çay poşetleri, özellikle pamuktan yapılmış malzemeler için yeni görünümler ve tasarımlar oluşturmak için doğal bir boya olarak kullanılabilir. Çayı poşetten çıkarın ve üzerini örtecek kadar suyla ısıtın. Yaklaşık bir saat sonra yapraklar solgun göründüğünde, yaprakları süzün. Geriye boya kalıyor.

Bitkileri Sağlıklı Büyütün

Bitkiler sağlıklı büyüme için nitrojene ihtiyaç duyar - bu onların DNA'larının temel yapı taşıdır. Ve çay yapraklarında çok var. Araştırmalar, toprakla karıştırılan kullanılmış çay yapraklarının sürgünlerin ve köklerin daha hızlı büyümesine yardımcı olabileceğini ve bitkilerde kimyasal üretimi artırdığını gösteriyor.

Kompost İçine Atın

Bitki büyümesi için iyi oldukları için çay yaprakları kompost yığınına büyük katkı sağlar. Ve çantalarınızı atmak, gereksiz israfı önlemeye yardımcı olabilir. Ancak birçok çay poşeti, polipropilen adı verilen az miktarda plastik içerir. Bu parçalanamaz. Bu yüzden içinde plastik olmayanları arayın.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al