ÇALIŞAN KADIN TACİZE UĞRUYOR

ÇALIŞAN KADIN TACİZE UĞRUYOR

A.A

Çin'de yapılan bir araştırmaya göre, çalışan  Çinli kadınların beşte biri cinsel tacize uğruyor.

 


China Daily gazetesinin haberine göre, Pekin merkezli Çin Kadın Haklarını  İzleme Örgütünün, Guangdong, Ciangsu ve Hıbey eyaletleri ile başkent Pekin'de 10  işletmede 1837 katılımcı arasında yaptırdığı ankette katılımcıların yüzde  20'sinin cinsel taciz mağduru olduğu açıklandı.

Haberde, “cinsel taciz” tanımına, kısa mesaj göndermeler, müstehcen  sözler, sarılma, uygunsuz şekilde yaklaşma, hatta tecavüz gibi unsurların  alındığı kaydedildi.

Araştırmada, taciz kurbanlarının çok olmasına rağmen, birçoğunun yasal  yollara başvurmak yerine sessiz kaldığı ya da işi bıraktığı belirtildi. Bunun  arkasında yatan temel neden olarak taciz mağdurlarına destek eksikliği, delil  toplamadaki yetersizlikler olarak gösterildi.

Mağdurlardan yüzde 45,6'sının çeşitli vesilelerle tacizcilerle karşı  karşıya geldiği ifade edilen ankette, bunlardan yüzde 34,3'ünün bu durumu iş  yerinde yöneticilere aktardığı, yüzde 20 civarındaki bir oranın da polise yahut  yasal yollara başvurduğu kaydediliyor.

Öte yandan, katılımcıların yüzde 87,4'ü bu tür bir tacizle karşı karşıya  kalmadığını ancak kalması durumunda tacizcilerini uyaracağını söylediği  belirtilen araştırmada, yüzde 70'inin de bu durumu yetkili mercilere bildireceği  ya da dava açacağını bildirdiği açıklandı.

Bu tür bir tacize maruz kalan kadınların hadiseyi yetkililere  bildirmesinin arkasında yatan neden olarak tacizcinin kendilerinden daha üst bir  pozisyonda olması halinde bu bildirimden doğacak dedikoduculuk, işten çıkarılma,  kıdem tenzili ya da ücretinin azaltılması gibi olumsuz sonuçlardan endişe ettiği  kaydediliyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al