BU DA ALZHEIMER ÇAĞRI MERKEZİ

BU DA ALZHEIMER ÇAĞRI MERKEZİ

A.A

Alzheimer Derneği, Alzheimer Vakfının hayata geçirdiği Alzheimer Çağrı Merkezi, 1. yılında 602 kişiye hizmet verdi.

 


Türkiye Alzheimer Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, çağrı merkezine, yüzde 69'luk oranla en yoğun ilginin, İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldiği belirtildi.

Açıklamada, istatistik sonuçlarına göre, Alzheimer Çağrı Merkezini arayan hasta yakınlarının yüzde 66'sının kadın, yüzde 34'ünün erkek hasta yakını olduğu bildirildi.

İstanbul'dan 208, İzmir'den 130, Ankara'dan ise 86 kişinin çağrı merkezini aradığı kaydedilen açıklamada, araştırmalara göre, Alzheimerlı hastaların birçoğuna evde, yakınları tarafından bakıldığı vurgulandı.

Açıklamada, çağrı merkezini arayanların yaş ortalamasına bakıldığında aramaların yüzde 30'unun 51-60 yaş arasında olduğu kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, Türkiye'de 350 bin dolayında Alzheimer hastası olduğu göz önünde bulundurulursa, çok sayıda hasta yakınının yaşam kalitesinin etkilendiğinin anlaşıldığını belirtti. Baş, “Türkiye genelinde birçok ile destek verilirken, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinden hiç çağrı alınmıyor. Alzheimer Çağrı Merkezi, bu bölgelerde yaşayan Alzheimer hastalarına ve yakınlarına da destek vermeye hazır” dedi.

Alzheimer Çağrı Merkezinin, hafta içi her gün 09.00-17.00 saatleri arasında, uzman psikolog ile hizmet verdiği belirtilen açıklamada, mesai saatleri dışında da aramaların kayıt altına alınarak, daha sonra bu kişilere ulaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, çağrı merkezinin ayda bir kez hasta yakınlarına düzenli takip aramaları yaptığı kaydedilerek, hastanın doktoruyla irtibata geçilip, süreçle ilgili bilgi paylaşıldığı da vurgulandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al