Deprem Travma Psikolojisi

Bocce topları ile stres atıyor

Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar, Bocce topları ile stres atıyor.

Bocce topları ile stres atıyor

Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar, Bocce topları ile stres atıyor.

Kökeninin Anadolu'ya dayandığı  ve M.Ö 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilen Bocce sporu, mahkumların yeni  gözdesi oldu. Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar, koridordan  yapılan salonda, Bocce sporunu yeniden gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor. Malatya E Tipi Ceza İnfaz Kurum Müdürü Şerafettin Güngör tarafından  Sosyal Destek Projesi (SODES) destekli “Spor Yap Suçtan Uzak Dur” isimli  projeyle hayata geçirilen spor için kurumda atıl haldeki bir koridor saha haline  dönüştürüldü. Anadolu'da “müselleme” sporunun benzeri olan ve ismini Romalılardan  alan sporla 2 yıl önce tanışan mahkumlar, Güngör'ün antrenörlüğünde Bocce sporunu  yeniden canlandırmak için uğraşıyor.

STRESİNİZİ YENİN

Zamanlarının büyük bölümünü antrenman yaparak geçiren mahkumlar için  kurumda dönemler halinde Bocce kursları düzenleniyor. Bocce saha standartlarına uymasa da, koridorda hazırlanan sahada, hedef  topa en yakın topu atabilmek için yarışan mahkumlar, kendi aralarında Bocce  Turnuvaları da düzenliyor. Bu sporla ilk kez kurumda tanıştıklarını belirten mahkumlar, sporun  sağlıklı ve eğlenceli olduğunu ifade etti. Mahkumlar, Bocce oynarken stres attıklarını dile getirerek, kurumun son 2  yıldır adeta bir eğitim yuvasına dönüştüğünü ve pek çok yeni faaliyet ve  kurslarla zaman geçirebildiklerini vurguladı.

BOCCE NEDİR

Yaklaşık 7 bin yıllık olduğu tahmin edilen bir spor dalı. İlk çıktığı  yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, şimdilerde yuvarlak ve  sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanıyor. Oyunda, atılan topların hedef topa yakın olmasını sağlamak amaçlanıyor.  Hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan  alan oyuncu, mücadeleyi kazanıyor. Oyunda, sporcu, rakibin hedef topa yakın olan  topunu vurmak için de atış yapabiliyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al