BİLİM DÜNYASINDA DEVRİM

BİLİM DÜNYASINDA DEVRİM

Milliyet

Amerikalı bilimciler gün ışığına çıktığında kendi kendini tamir eden bir plastik türü üretmeyi başardı.

 


Case Western Reserve Üniversitesi uzmanlarının buluşu birçok araç gerecin çok daha uzun süre kullanılması anlamına geliyor. Nature dergisinde yayınlanan araştırmayı değerlendiren uzmanlara göre buluşun sanayi ve ulaşım sektörlerinde önemli etkileri olacak. Buluş, plastik artıkların miktarını azalttığı için çevre adına da bir umut.

Kendi kendini tamir edebilen plastikler daha önce de üretilmişti. Ancak yapıları sadece yüksek miktarda ısı kullanarak değişiyordu.

Christoph Weder’in yönetimindeki ekibin geliştirdiği materyalin yapısı ise  gün ışığındaki ısıyı kullanarak değişiyor. Weder “Moleküllerin ışığın ısı ve enerjisini kullanarak birbirinden ayrılmasını sağladık. Dolayısıyla plastik zedelendiğinde buradaki boşlukları kopan moleküller dolduruyor” dedi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al