Deprem Travma Psikolojisi

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşur

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşur? İşte dönem dönem bebeklerin uyku düzenlerindeki değişimler.

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşur

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşur? İşte dönem dönem bebeklerin uyku düzenlerindeki değişimler.

Tüm gün uyuyan bebeğiniz uykunuzun en güzel zamanında bağırtılarıyla sizi uyandırıyor mu? Bebeğinizin uyku düzeninin oluşması ve geçiş süreçlerini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı bakın nasıl anlattı.

BEBEĞİNİZLE DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Yeni bebek sahibi olan ailelerin kaygıları yenidoğan bebeğin çok uyumasıdır. Endişe edecek bir durum yoktur aslında. Yeni doğan bebeğiniz ilk günlerde 20 saatlik uykuya ihtiyaç duyar.

ADIM ADIM 0-6 YAŞ GELİŞİMİ

1 HAFTA - 3 AY 3 aya varana kadar günlük 17-18 saat uyku süresi vardır. Bu dönemde bebeklere gece gündüz kavramı öğretilmeye çalışılmalıdır ki anne ve baba daha dinç bir güne uyanabilsinler. Bunun için gündüz vakitleri bebeğinizle oynamalı, konuşmalısınız, gece ise ışıkları iyice azaltıp ilgisini çekebilecek dış uyaranlardan ve sesten uzak ortam oluşturmalısınız. 3 - 6 AY 3. aydan sonra bebekler 15 saat civarı uyku uyurlar. Bunun genellikle 10 saati gece, 5 saati gündüz uykusudur. Gece uykusunun ilk 5 saatinde beslemek için uykusunu bölebilirsiniz. 3 aylık olduğunda bebeğin kendiliğinden uyuması için beşiğine yatırmalı ve uyutmak için uğraşmamalısınız. Uyku eğitimine devam etmeli, ninniler söylemeli, gece pijamaları giydirerek şartlı refleks oluşturmalısınız. Kış aylarında 20:00 yaz aylarında ise 21:00 uyku için uygun zamandır. 10 saatlik süre sonunda sabah uyandırmak bebekte gündüz algısını güçlendirecektir.

UYKU BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ HER ŞEY

6 - 9 AY Bebeğinizin günlük uykusu 13 saate kadar iner. Sabahları ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır. 6-7 saat kesintisiz uyuması doğaldır. Bu dönemde uyku eğitiminin olumlu sonuçlarını göreceksiniz. 9 -12 AY Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10 saat ve gündüzleri iki kez 1- 2 saat uyuyor olacaktır. Bundan sonra ailenin dikkat etmesi gereken her durumda uyku saatini geçirmemek, dış uyaranları kontrol altında tutmak olmalıdır. 12 - 24 AY Bebeğinizin günlük uyku süresi 12-13 saate inecektir. Gündüz uykular azalmıştır. 2 kez 1-2 saat uyuması yeterlidir. Artık dış dünya daha fazla ilgisini çektiğinden uyumamak için direnç gösterecektir. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al