Bebeklerde cilt sorunları

Bebeğinizin narin cildi zaman zaman bazı nedenlerden dolayı tahriş olabilir. Çoğu bebek döküntüsü zarar vermez ve kendi kendine gider. Bebeğinizin cildine bakmak karmaşık görünebilirken, gerçekten sadece üç basit şeyi bilmeniz gerekir:

Bebeklerde cilt sorunları

Bebeklerde Yumrular, Lekeler ve Döküntüler

Bebeğiniz mükemmel olsa da cildi öyle olmayabilir. Birçok bebek ilk birkaç ay içinde cilt tahrişine eğilimlidir. Bu konuda neler yapabilirsiniz biliyor musunuz?

Yenidoğanlarda Döküntüler

Çoğu bebek döküntüsü zarar vermez ve kendi kendine gider. Bebeğinizin cildine bakmak karmaşık görünebilirken, gerçekten sadece üç basit şeyi bilmeniz gerekir:

- Evde hangi koşulları tedavi edebilirsiniz?
- Hangisi tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar?
- Cilt problemlerinin olmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Bebeklerde Sivilce

Bebek "sivilce" gerçekten tür gençler gibi sivilce değildir. Araştırmalar bunun yağla değil maya ile ilgili olabileceğini düşündürmektedir. Bebeğin burnu ve yanaklarındaki sivilceler genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden temizlenir. Bu nedenle bebek akne tedavisi veya losyon kullanmanıza gerek yoktur.

Doğum lekeleri

Doğum lekeleri birçok bebekte vardır. Doğum lekeleri, cilt renk değişikliği alanları kalıtsal değildir. Bebeğiniz doğduğunda orada olabilirler veya birkaç ay sonra ortaya çıkabilirler. Genellikle doğum lekeleri endişelenecek bir şey değildir ve tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak bebeğinizin doğum lekesi sizi endişelendiriyorsa, çocuk doktorunuzla konuşun.

Egzama

Bir tetikleyiciye yanıt olarak kaşıntılı, kırmızı bir döküntü. Ailenin astım, alerji veya atopik dermatit öyküsü olan çocuklarda durum yaygındır. Egzama bebeğinizin yüzünde tuhaf bir döküntü olarak görünebilir. Zamanla, kalın, kuru ve pullu hale gelir. Ayrıca dirseklerde, göğüste, kollarda veya dizlerin arkasında görebilirsiniz. Tedavi etmek için tetikleyicileri tanımlayın ve bunlardan kaçının. Nazik sabunlar ve deterjanlar kullanın ve orta miktarda nemlendirici uygulayın. Daha şiddetli egzama reçeteli ilaçla tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Kuru cilt

Yeni doğmuş bebeğinizin soyulması, kuru bir cildi varsa muhtemelen endişelenmemelisiniz. Genellikle bebeğiniz biraz geç doğarsa olur. Bebeğinizin kuru cildi kaybolmazsa, bebeğinizin çocuk doktoruyla konuşun

Bebeklerde Konak

Konak, bebeğin birinci veya ikinci ayında ortaya çıkabilir. Genellikle ilk yıl içinde temizlenir. Seboreik dermatit olarak da adlandırılır, kısmen çok fazla yağdan kaynaklanır. Kafa derisinde, kaşlarda, göz kapaklarında, burnun yanlarında veya kulakların arkasında pullu, mumsu, kırmızı bir döküntü olarak ortaya çıkar. Çocuk doktorunuz çocuğunuz için en iyi tedaviyi önerecektir. Bu özel bir şampuan, bebek yağı veya bazı kremler ve losyonları içerebilir.

Bebek Pudrası zararlı mı?

Bebekler talk pudrasının çok ince tanelerini veya daha büyük mısır nişastası parçacıklarını soluyabilir. Akciğer sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden onları bebeğinizde kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Beyaz Yumrular (Milia)

Yenidoğanların yarısı kadarı milia olarak bilinen küçük beyaz yumrular alır. Genellikle burun ve yüzlerde ortaya çıkan, deri pulları tarafından bloke edilen yağ bezlerinden kaynaklanır. Milia'ya bazen "bebek akne" denir, ancak bebek akne maya ile ilgilidir. Milia için cilt bakımı kolaydır: Bebeğinizin bezleri birkaç gün veya hafta boyunca açıldığından, şişlikler genellikle kaybolur ve tedaviye ihtiyaç duymaz.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Altın dönemde temas eksikliği bebekte güven duygusunu zedeliyor.
  • Eski adıyla “doğumsal kalça çıkığı” olan gelişimsel kalça displazisi (GKD), kız çocuklarında 4-8 kat daha fazla görülüyor.
  • İşte bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları…
  • Çocuklarda beslenme bozuklukları, yutma bozukluğu ile birlikte veya bağımsız görülebiliyor.
  • Yalnızca üst dudakta, yalnızca damakta veya ikisinde birden bulunan açıklık olarak tanımlanan dudak ve damak yarıkları, bebeğin büyümesini ve gelişimi
  • Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişir ve 2. haftada ilk olarak sinir sisteminin taslağı oluşmaya başlar. Anne Karnında Bebek Beyni: Bitmeye
  • Randevu Al