BAĞIMLILIĞININ KÖTÜ SONU

BAĞIMLILIĞININ KÖTÜ SONU

BUGÜN

Aşırı bilgisayar kullanımının neden olduğu hastalıklara her geçen gün biri daha ekleniyor.

 

 
Uzmanlara göre aşırı ve kontrolsüz kullanım sadece psikolojik rahatsızlıklara yol açmıyor aynı zamanda, ileri durumlarda cerrahi müdahale gerektiren fiziksel rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Obezite, göz rahatsızlıkları ve sinirlerle ilgili bir sorunlar bunlardan birkaçı

Gelişen teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan hastalıklara davetiye çıkarıyor. Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Eğitim Merkezi (AMATEM) tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye'deki internet kullanıcılarının yüzde 1,98 ile yüzde 3,5'inin internet bağımlısı olduğunu gözler önüne serdi. Ayrıca bu gruptaki erkeklerin sayısı kadınlara oranla 2-3 kat daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Sorun bu denli ciddi olunca daha önce neredeyse adını bile duymadığımız hastalıklar beraberinde geliyor.

Ameliyat oluyor


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, bilgisayar kullanımında karşılaşılan sağlık sorunlarının en başında, sinirlerle ilgili bir sorun olan Karpal Tünel Sendromu (KTS) geldiğini söyledi. KTS'nin bilgisayarda uzun süreli yazı yazmak ve fare kullanmak sonucunda ellerde oluşan ağrılı bir problem olduğunu anlatan Çağıltay, "Özellikle bilekte ve parmaklarda uyuşma, ağrı, kramp, şişlik ve yanma gibi sorunlarla kendini gösteriyor. Tedavisi için fizik tedavi ve ileri durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir" diye konuştu.

Koltuğa düzgün oturun


Çağıltay, diğer önemli rahatsızlıklardan birisi de oturma sorunları nedeni ile sırt, boyun ve omuz bölgelerinde oluşan sorunlar olduğunu aktararak sözlerine şöyle devam etti: "Doğru şekil ve açıda oturmamak,  uzun süreli aynı pozisyonda kalmak, koltuk ve masa sorunları bunlara neden olmaktadır. Ekrana eğilmeyi gerektirmeyen pozisyonda bulunuluyorsa, ekran göz hizasında bir açıda bulunuyorsa ve ergonomik bir koltuk kullanılırsa bu sorunların ortaya çıkma ihtimali azaltılmış olur. Ama bu durumda da kullanıcının belirli aralarla küçük egzersizler yapması gerekmektedir. Yoğun bilgisayar kullanıcılarının karşılaştıkları bu sorunları azaltmak için bilgisayarı belirli aralarla kilitleyen ve kullanıcıyı egzersiz yapamaya zorlayan programlar bulunmaktadır."

Göz kırpmak azalıyor


Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, üçüncü önemli problemin görme ile ilgili olduğunu ifade etti. Çağıltay, "Dakikada ortalama 25 kere gözümüzü kırparken bu sayı bilgisayar kullanırken bu sayı 8-10'a düşmektedir. Bu nedenle belirli aralarla gözlerimizi ekrandan ayırıp uzaklara bakmalı ve göz kırpıp göz kuruluğu etkilerini azaltmalıyız. Ekranın ışığının fazla parlak olması, üzerine ışık gelip yansıma yapması, yazıların boyunun çok küçük olması ve ekran masaüstünün karmaşık olması gibi durumlar da gözlerde yorgunluğa ve rahatsızlığa yol açabilir. Böyle durumlardan kaçınılması gerekmektedir" dedi.

Obezitenin de sebebi

Çağıltay, uzun süreli bilgisayar kullanımı son dönemlerde Türkiye'de önemli bir sorun haline gelen obeziteye de yol açabileceğini dile getiren Çağıltay, "İnsanlar günlük ihtiyaçlarını bilgisayar başındayken karşılıyor ve bu sağlıksız beslenmelerine neden olurken aşırı kilo almalarına yol açıyor." Şeklinde devam etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al