Arı soktuğunda ne yapmalısınız?

Kimi zaman tehlikeli sonuçlara neden olabilen arı sokmalarında ilk müdahale çok önemli. İşte arı soktuğunda yapmanız gerekenler...

Arı soktuğunda ne yapmalısınız?
Paylaş:

Yaz aylarında sık sık yaşanan arı sokmaları doğal yöntemler ve tıbbi müdahalelerle kontrol altına alınabiliyor. Burada kritik nokta arı sokan kişinin alerjik bir bünyeye sahip olup olmaması. İşte arı soktuğunda yapmanız gerekenler…

Alerjik bir bünyeye sahip olmayanlar için ilk önerilen yöntem arının iğnesini temiz bir cımbız yardımıyla çıkararak bölgeyi sabunlu su ile temizlemek. Bu sayede enfeksiyon riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Arının soktuğu bölgeyi iyileşene kadar temiz tutmak ve hijyenine önem vermek de tekrar bakteri oluşumunu engellemek açısından önemli.

Arı soktuktan sonra bölgeyi kaşımak, ovuşturmak ve tahriş olmasına neden olabilecek şeyler yapmak zehrin yayılmasına neden olabileceği için doğru değil. Bu nedenle bölgeyi temizleyip rahatlatacak uygulamalara başvurmak gerekir.

Halk arasında en sık kullanılan yöntemlerden buz uygulamak ise bölgenin şişmesini engelliyor. Ancak buz uygulamasında dikkat edilmesi gereken buzu doğrudan teninize değdirmek yerine bir beze sarmak olacaktır. Doğrudan tene değdirilen buz, ciddi yanıklara neden olabilir.

En geleneksel yöntem ise soğanı ortadan keserek iç kısmını arının soktuğu bölgeye sürmek. Bu da arının zehrini almada kullanılıyor.

Soğanla benzer bir yöntem de arı sokmalarına karşı sarımsak kullanmak. Sarımsağın ezilerek uygulandığı bu yöntem ağrıları azaltmada etkili.

DOĞAN BURDABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: