Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arının soktuğu bölgedeki oluşan şişliği azaltmak için bir buz torbası yardımıyla kompres yapılabilir. Arı sokmasında; Kızarıklığı, kaşıntıyı veya şişmeyi azaltmak için hidrokortizon kremi veya kalamin losyonu uygulayın.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

ARI SOKMASI

En tanıdık sokma bal arılarından gelir, ancak bazı eşekarısı ve diğer böcekler de sokabilir. Sarı ceketli eşekarısı, böcek sokmalarına karşı alerjik reaksiyonların en yaygın nedenidir. Arı ve yaban arısı sokmaları yaygın ve ağrılıdır. Genellikle bundan daha ciddi değildirler, ancak bazı kişilerde yaşamı tehdit eden bir hastalık gelişebilir. Arının sokma aparatı, dikenli bir iğneye bağlı bir zehir kesesinden oluşur. Yaban arısı benzer, ancak yumuşak bir iğne ile. Bir arı veya yaban arısı soktuğunda kese büzülerek dokuya zehir pompalar.

Bal arıları, iğnelerini geride bırakan tek sokan böceklerdir. Sarı ceketler, eşekarısı ve eşekarısı gibi sokan böcekler birden çok kez sokabilir. Her sokma zehir içerir. Arı sokmasında, Sokma yerinde geçici keskin ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık ve kaşıntı yaşayabilirsiniz, ancak ciddi bir komplikasyon olmaz. Arılara alerjiniz varsa veya birden çok kez sokulursanız, arı sokması daha problemli olabilir. Hatta hayati tehlike oluşturabilirler. Bir bal arısı sizi soktuğunda, iğnesi cildinize salınır. Bu sonuçta bal arısını öldürür.

Bal arıları soktuktan sonra ölen tek arı türüdür. Yaban arıları ve diğer türler iğnelerini kaybetmezler. Sizi bir kereden fazla sokabilirler.

ARI SOKMASI REAKSİYONU

Arılar veya eşekarısı bir kişiyi soktuğunda, iğneleri aracılığıyla kurbanın derisine zehir enjekte ederler. Yaban arıları, sarı ceketler ve eşekarısı, genellikle sokma üzerine geri çekilen dikensiz iğnelere sahiptir ve bu böcekler insanları birçok kez sokabilir. Bal arısının, zehir torbası takılı halde kurbanın derisinde kalan dikenli bir iğnesi vardır. Arılar ve yaban arıları tarafından sokulan insanların yaklaşık %3'ü sokmaya karşı alerjik reaksiyon gösterir ve arı sokması kurbanlarının %0,8 kadarı anafilaksi olarak bilinen ciddi ve yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon yaşar.

Çoğu insan, bir arı sokmasına karşı yalnızca lokalize bir tepki gösterir. Arı sokmasına verilen normal tepkide cilt kızarır ve ağrılıdır. Şişme ve/veya kaşıntı da olabilir, ancak ağrı genellikle birkaç saat içinde kaybolur. Bir böcek sokmasına büyük lokal reaksiyon olarak adlandırılan durumda, şişlik, kızarıklık ve ağrı bir haftaya kadar devam edebilir. Derinin bölgesine bitişik alanlar da büyük lokal reaksiyona dahil olabilir.

ARI SOKMASI BELİRTİLERİ

- Ani şiddetli ağrı

- Sokmanın etrafında şişlik

- Sokma çevresinde kızarıklık ve kaşıntı

Arılara alerjiniz olsun ya da olmasın, sokmadan hemen sonra doğru adımları atmak önemlidir.

ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR?

Arı sokması, şişmiş, ağrılı bir yumruya neden olabilir. Çoğu durumda, insanlar arı sokmalarını evde kolayca tedavi edebilir. Kaşıntı veya şişlik rahatsız ediciyse, difenhidramin (Benadryl) veya klorfeniramin içeren oral bir antihistamin alın. Isırılan bölgeyi kaşımaktan kaçının. Bu, kaşıntı ve şişliği kötüleştirecek ve enfeksiyon riskinizi artıracaktır.

Buz, diğer ev ilaçları ve reçetesiz satılan ilaçlar genellikle rahatsızlığı giderebilir. Bazı alternatif ev ilaçları arasında bal, aloe vera ve kalamin losyonu bulunur.

Yine de, ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtilerini tanımlayabilmek önemlidir. Arı sokmasının ardından kurdeşen, baş dönmesi veya nefes almada zorluk varsa, bir kişi acil tıbbi bakım almalıdır. Alerjik reaksiyona neden olmayan sıradan arı sokmaları için evde tedavi yeterlidir. Öte yandan, çoklu sokmalar veya alerjik reaksiyon, acil tedavi gerektiren tıbbi bir acil durum olabilir.

Arı Sokmasında Ne Yapmalıyız?

•    İlk olarak arının iğnesi çıkarılmalı,
•    Arının soktuğu yer su ve sabunla yıkanmalı,
•    Şişlik ve kaşıntının olduğu yer kaşınmamalı,
•    Şişliği indirmek için buz konmalı,
•    Arının soktuğu yere amonyak damlatmak da tercih edilebilir,
•    Arının soktuğu yere soğan ya da sarımsak da sürülebilir,
•    Tüm bitkisel çözümler birlikte uygulanmamalı,
•    Alerji ilacı ya da krem de kullanılabilir,
•    Geçmeyen şikâyetlerde doktora başvurmak gerekir.

Arı Sokmaları İçin Evde Tedavi Yöntemleri

- Bir buz paketinin etrafına bir havlu sarın ve bir seferde 20 dakika arı sokmasına uygulayın. Bu şişliği azaltacaktır.

- Kaşıntı ve şişliği gidermek için Benadryl gibi bir antihistamin kullanın.

- Ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için kalamin losyonu veya hidrokortizon kremi uygulayın. Bunları kullanırsanız, iğneyi daha sonra bir bandajla kapatın.

- Enfeksiyon riskini artırabileceğinden bölgeyi kaşımaktan kaçının.

Arı sokmasını tedavi etmek ve ağrıyı çabucak durdurmak için en iyi çareler

- Arı sokmasını tedavi etmek için, deriye toksin pompalamaya devam ettiği için iğneyi çıkarmalısınız.

- Arı sokması tedavisi ayrıca soğuk kompres, antihistaminikler veya ağrı kesiciler içerebilir.

- Arı sokmasına karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa, gelecekteki tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

İĞNEYİ ÇIKARTIN

Alanı yakından inceleyin. Muhtemelen kırmızı bir yumru göreceksiniz. Geride bir iğne bırakılmışsa, ortasından dışarı çıkan küçük siyah bir filament göreceksiniz. Zehir kesesi olan soğanlı bir ucu olabilir.

Özellikle iğnenin etrafındaki deri gevşekse, daha iyi bir görünüm elde etmek ve iğneyi daha erişilebilir hale getirmek için sıkıca çekin. Ardından, çıkarmak için iğneyi sıkıştırın veya kazıyın. Çabuk hareket edin, çünkü zehiri ne kadar uzun süre pompalarsa, acı o kadar çok acıtacaktır. Ayrıca alerjik reaksiyon riskini artırır.

Zehir kesesini sıkmak ekstra zehiri tetikleyebileceğinden arı iğnelerini her zaman kazımanız gerektiğini duymuş olabilirsiniz, ancak bu ilk yardımın en büyük efsanelerinden biridir. Araştırmalar, iğneyi sıkıştırmanın daha fazla zehir enjekte etmediğini, ancak onu çıkarmakta yavaş olmanın daha fazla zehir verdiğini gösteriyor. O halde iğneyi ne kadar hızlı çıkardığınız, nasıl yaptığınızdan çok daha önemlidir.3

Bir iğneyi parmaklarınızla çıkarmak, fırçalamak veya mümkün olan herhangi bir şekilde çıkarmak sorun değil. Bir arı iğnesinin vücutta kalmasına ne kadar uzun süre izin verilirse, reaksiyon o kadar şiddetli olur. İğneyi çıkardıktan sonra, sokmanın meydana geldiği bölgeden uzaklaşmaya çalışın. İğneyi geride bırakmak arıyı öldürür ve ölmekte olan arılar diğer arıları çeken bir koku yayarlar. Sizi sokan kişi artık bir risk oluşturmazken, kovan arkadaşları geldiklerinde olacaktır. Alandaki herkesi temizlemek, daha fazla sokmayı önleyebilir.

LOKAL REAKSİYONLARI TEDAVİ EDİN

Güvenli bir yerde olduğunuzda ve iğneyi çıkardıktan sonra (gerekirse), bölgeyi sabun ve suyla temizleyin. Acıtacak, ancak bu enfeksiyonu önlemek için önemlidir. Arı sokmaları, alerjisi olmayan kişilerde bile hemen hemen her zaman lokal bir reaksiyona (sokma yerinde) neden olur. Kızarıklığı, şişmeyi, kaşıntıyı ve ağrıyı hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır:

- Şişmeyi azaltmak için bölgeyi buzlayın (ancak donmaya neden olmadığından emin olun).

- Şişmeyi ve kaşıntıyı azaltmak için Benadryl (difenhidramin) gibi bir antihistamin kullanın.

- Ağrı için Advil (ibuprofen), Aleve (naproksen) veya Tylenol (asetaminofen) deneyin.

- Ağrı ve kaşıntıya yardımcı olması için bir bandajla birlikte kalamin losyonu veya hidrokortizon kremi uygulayın.2

-  Kaşımayın, bu durumu daha da kötüleştirebilir ve sizi enfeksiyon riskine sokabilir.

Zaman en iyi ilaçtır. Ağrı genellikle oldukça çabuk geçer, ancak şişlik ve kaşıntı bir gün veya daha fazla sürebilir.

Bir arı tarafından sokulursanız, normal bir reaksiyon, yaranın yakınında kızarıklık, şişme ve ağrıyı içerebilir. Bu semptomlar birkaç saat içinde azalmalıdır ve bunları daha çabuk hafifletmek için buz, kaşıntı önleyici krem ​​ve Advil veya Tylenol kullanabilirsiniz.

ANAFİLAKSİ SEMPTOMLARI

Yine, anafilaksi belirtileri için yakından sokulan herkesi izleyin. Daha önce sokulmuş ve alerjik reaksiyon göstermemiş olsalar bile bu sefer olabilir. Herhangi bir sokmadan sonra alerji gelişebilir.

Anafilaksi semptomları tipik olarak sokmadan sonraki iki saat içinde gelişir, ancak daha uzun veya daha kısa bir süre olabilir. Herhangi bir anafilaksi semptomu acil olarak tedavi edilmelidir. Alerjiyi tedavi etmeye çalışmayın ve ne olduğunu görün - 911'i arayın.

ARI SOKMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR

Böcek sokmalarına karşı şiddetli reaksiyon geçmişiniz varsa veya yukarıda açıklandığı gibi herhangi bir şiddetli semptom yaşıyorsanız acil tıbbi hizmetleri arayın.

Arı sokmasında; İğnenin hala mevcut olup olmadığını belirleyin (batma bölgesinde küçük bir siyah nokta arayın) ve yarada görünüyorsa hemen çıkarın. Birçok doktor, bölgeyi kaydırmak ve iğneyi çıkarmak için kredi kartı veya kör bıçak gibi sert bir nesne kullanmanızı önerir. Kurbanın derisinde kalan bal arısı zehiri torbasının tüm zehirini salması 2 ila 3 dakika sürebilir, bu nedenle iğnenin hemen çıkarılması sokmanın şiddetini azaltabilir.

Arı sokmaları her zaman en azından ağrılıdır ve arı zehirine alerjiniz varsa ölümcül olabilir. Daha önceki arı sokmalarına karşı herhangi bir alerjik reaksiyon yaşadıysanız, bir sonraki arı sokmanızdan sonra anafilaksiye, yani hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyona girme olasılığınız daha yüksektir.​

Bir sokmanın ani olması, hem sokulan kişide hem de etrafındaki insanlarda, az önce ne olduğunu ve acıyla nasıl başa çıkacaklarını anlamaya çalışırken paniğe neden olabilir. Durumun üstesinden gelebilmeniz için mümkün olduğunca sakin kalmak (veya sakinleşmek) önemlidir.

Başa çıkmanız gereken bir anafilaktik reaksiyon olmadığı sürece, atmanız gereken adımlar oldukça basittir.

Bazı arı türlerinin dişileri sizi soktuğunda, arkalarında bir zehir kesesine bağlı dikenli bir iğne bırakırlar. İğne çıkana kadar vücudunuza zehir enjekte etmeye devam edebilir, bu nedenle iğneyi hemen çıkarmak önemlidir. (Erkekler, diğer türlerden dişiler, sarı ceketliler, eşek arıları ve yaban arıları arkalarında iğne bırakmazlar, bu nedenle bir iğne görmezseniz, muhtemelen onlardan biri tarafından sokulmuşsunuzdur.)

- Ev ilaçları, vücudun inflamatuar yanıtını azaltmak için bölgeye buz veya soğuk paketler uygulamayı içerir.

- Bölgeyi sabun ve suyla temizleyin, ardından reaksiyonun şiddetini azaltmak için bölgeye hidrokortizon kremi uygulayın. Alternatif tedaviler arasında, baharatsız et yumuşatıcı ve sudan (et yumuşatıcıdaki enzim arı zehirini parçalayabilir) veya kabartma tozu ve sudan yapılan bir macun yer alır.

- Difenhidramin (Benadryl) gibi bir antihistaminin tablet şeklinde ve/veya ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesicilerin alınması da semptomların giderilmesini sağlayabilir.

Arı sokması için ev ilaçları

Arılara alerjiniz yoksa veya şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri yaşamıyorsanız, arı sokmalarının çoğunu evde tedavi edebilirsiniz.

- Balarısı sizi sokarsa, tırnağınızın ucuyla veya kredi kartının ucuyla iğneyi hemen çıkarın. Bu, cildinize salınan toksin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

- Sokulan yeri sabun ve suyla yıkayın. Sokulan bölgeye buz uygulamak, zehir emilimini azaltmanın en etkili yoludur. Ayrıca şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

- Arı sokması semptomlarına yönelik çoğu evde uygulanan tedaviler bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Yine de nesiller boyu aktarıldılar.

Soğuk uygulama yapmak: Arının soktuğu bölgeye buz koymak, soğuk su ile yıkamak iyi gelir.
Yoğurt sürmek: Arı sokmasında yoğurt oldukça etkili, acıyı hafifleten bir çözümdür.
Soğan: Soğanı ikiye bölüp arının soktuğu yere koymak şişlik ve kaşıntıya iyi gelir.
Sarımsak: Sarımsak da soğan gibi acıyı alır, şişkinliğe iyi gelir.
Maydanoz:  Maydanoz dövülerek şişliğin üzerine konduğunda etkili olur.
Lavanta yağı: Lavanta yağı zehrin etkisini azaltır. Lavanta esansiyel yağı iltihaplanmaya yardımcı olabilir. Ek şişkinlik ve kızarıklık gelişimi olan kişiler için lavanta esansiyel yağı kullanmak hayati önem taşır.
Su-karbonat: Karbonatlı su iltihap kurutucu etkiye sahiptir.
Elma sirkesi: Arının soktuğu bölgeye bir pamukla elma sirkesi sürmek acıyı azaltır.
Bal: Bal sürmek zehrin etkisini azaltır ve enfeksiyon riskini de ortadan kaldırır.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, arı sokmasından kaynaklanan şişliği ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur. Bir bandajın içine biraz hindistancevizi yağı sürmek ve sokma bölgesine sabitlemek en iyisidir. Düzgün bir şekilde sabitlenmemişse, bir karmaşaya dönüşecektir.

BUZ

Arı sokmasından hemen sonra, kalan arı zehirini gidermek için alanı iyice yıkayın.

Ardından ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için buz uygulayın:

- Bir buz paketini veya bir torba buz veya donmuş sebzeleri bir beze sarın
- Paketi sokma yerine yerleştirin
- Buzu birkaç dakika yerinde tutun
 Gerektiği kadar tekrarlayın

Cildi buzdan korumak için daima bir bez kullanın. Buz, doğrudan temas ederse cilde zarar verebilir.

UÇUCU YAĞLAR

Bazı uçucu yağlar antiseptik, antibakteriyel veya antifungal özelliklere sahiptir. Uçucu yağlar uzun süredir ev ilaçlarında kullanılıyor olsa da, herhangi birinin bir arı sokmasının ağrısını veya şişmesini giderebileceğini gösteren çok az yüksek kaliteli kanıt var.

Aşağıdaki yağlar genellikle ev ilaçlarında kullanılır:

Arı Sokmasına da iyi gelen yağlar;

- Çay ağacı yağı
- Cadı fındığı
- Lavanta yağı
- Kekik yağı
- Biberiye yağı

Uçucu yağı cilde uygulamadan önce zeytinyağı ile karıştırın. Tipik olarak, karışım, taşıyıcı yağın her dört veya beş damlası için yaklaşık bir damla uçucu yağdır. Uçucu yağların alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini de unutmamak önemlidir.

Et

Et yumuşatıcıda bulunan papain adı verilen bir enzimin de ağrı ve kaşıntıya neden olan proteini parçalamaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Arı sokmasını bu şekilde tedavi etmek için, bir kısım et yumuşatıcı ve dört kısım sudan oluşan bir solüsyon yapın. 30 dakikaya kadar sokma bölgesine uygulayın

Islak aspirin tableti - Aspirin Ezmesi

Arı sokmasının ağrısını ve şişmesini azaltmak için evde kullanılan popüler bir çare, sokma bölgesine ıslak bir aspirin veya aspirin macunu uygulamaktır. 2003 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçları, aspirinin arı sokmalarına veya yaban arısı sokmalarına topikal olarak uygulanmasının, yalnızca buz kullanmaya kıyasla aslında kızarıklığı arttırdığını ve şişlik veya ağrı süresini azaltmadığını gösterdi.

Aspirin almak sokmanın ağrısına yardımcı olabilir, ancak bazı insanlar bir adım daha ileri gider ve kabartma tozu tedavisine benzer şekilde bir tableti suyla ezerek macun haline getirir.

Bu konu, tıp araştırmacılarından çok az miktarda ilgi gördü, ancak uzun bir süredir değil. 2003 yılında yapılan bir araştırma, topikal bir aspirin macununun şişlik ve ağrıya yardımcı olmadığı ve aslında acının daha uzun süre kırmızı kalmasını sağladığı sonucuna vardı. Araştırmacılar buzu üstün bir tedavi yöntemi olarak buldular.

Calendula kremi

Calendula kremi, küçük yaraları iyileştirmek ve cilt tahrişini hafifletmek için kullanılan bir antiseptiktir. Kremi doğrudan sokma bölgesine uygulayın ve bir bandajla kapatın.

ALOE VERA

Aloe vera, cildi doğal olarak rahatlatan ve nemlendiren bitki bazlı bir jeldir. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aloe vera özü, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Arı sokmasına biraz aloe vera jel sürmek şişliği azaltabilir ve bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Arı sokmalarının tedavisi için bir dizi doğal ve ev ilaçları bildirilmiş olsa da, hiçbirinin semptomları, iltihaplanma ve kaşıntı kontrolü için buz veya soğuk paketler ve reçetesiz satılan ilaçlardan daha iyi kontrol ettiği kanıtlanmamıştır. Arı sokmasına alerjisi olmadığı bilinen kişilerde bile ağız veya burundaki sokmalar, nefes almayı engelleyebilecek şişmeye yol açabileceğinden acil tıbbi müdahale gerektirir.

ELMA SİRKESİ

Bazı insanlar elma sirkesinin zehiri etkisiz hale getirebileceğini ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bunu birkaç şekilde uygulayabilirsiniz:

- Bir bezi sirkeye batırın ve iğneye uygulayın.

- Sokulan vücut kısmını bir su ve sirke çözeltisine batırın.

- Bu tedaviye yaklaşık 15 dakika verin.

Kabartma Tozu

Su ile karıştırılmış kabartma tozu kalın bir macuna dönüşecektir. Bu macunu sokma bölgesine uygulayarak, şişlik ve kaşıntıyı azaltırken zehiri etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu, mümkün olan en kısa sürede bir sokmaya uygulanmalıdır.

Bu arı sokması tedavi tedavilerinin her biri, şişliği tedavi etmeye ve kalıcı ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Hangi çare kullanılırsa kullanılsın, toksinlerin vücuda girmesini önlemeye yardımcı olduğu için iğneyi çıkarmak önemlidir.

KARBONAT

Kabartma tozu ve su ile yapılan bir macun, sokmanın ağrısını hafifletebilir ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilir. Onu yapmak için:

Çeyrek fincan kabartma tozu ölçün.

- 1 ila 2 yemek kaşığı su ile karıştırın.

- İğnenin üzerine ve çevresine (hafifçe) sürün.

- Bölgeyi bandajlayın ve 15 dakika veya daha fazla bırakın.

Bu arı sokmaları için araştırılmamış olsa da, bazı kanıtlar denizanası sokmalarının tedavisinde yararlı olabileceğini gösteriyor.5

DİŞ MACUNU

Kabartma tozu macunu yapmaktan daha basit bir yöntem, diş macununu sokmanın üzerine sürmektir. Bu yaklaşımın bilimsel bir desteği yoktur, ancak bazı insanlar buna yemin eder.

BAL

Bal, ironik bir şekilde, arı sokmaları için etkili bir tedavi olabilir. Enflamasyonu azaltan, yara iyileşmesini hızlandıran ve enfeksiyona neden olabilecek mikropları öldüren özelliklere sahip olduğu uzun zamandır bilinmektedir.6 Yine, sokmaya biraz dokunmanız yeterlidir.

Bal, iğneye enjekte edilen zehirli zehiri etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, balda bulunan yüksek seviyedeki amino asit, iyileşme ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, sokma bölgesine az miktarda bal uygulamak ve bir saat kadar açık bırakmak harikalar yaratabilir.

KALAMİN LOSYONU

İnsanlar genellikle kaşıntılı cildi rahatlatmak için kalamin losyonu kullanır ve ayrıca bir arı veya yaban arısı sokmasının neden olduğu ağrı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Sokmanın yeri kaşınırsa, biraz kalamin losyonu sürmeyi deneyin.

BAL

Balın birçok tıbbi özelliği vardır. Arı sokmasında bal, enflamasyonla mücadele eden bileşikler içerir, bu nedenle şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Baldaki doğal antibakteriyel maddeler de enfeksiyonu önlemeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenlerden dolayı bazı tıp uzmanları yara pansumanlarında bal özleri kullanır.

İğnenin üzerine az miktarda bal sürmeyi deneyin. Bunu iç mekanlarda yapın, böylece balın kokusu daha fazla arı çekmez.

DİŞ MACUNU

Geleneksel olmayan bir ev ilacı, zehiri nötralize etmek için sokma bölgesine alkali diş macunu sürmeyi içerir. Diş macununun bu kullanımını destekleyecek herhangi bir klinik araştırma bulunmamaktadır.

Denemek için, arı sokma bölgesine az miktarda diş macunu sürün, ancak dikkatli olun. Cilt, özellikle uzun süre açık bırakılırsa diş macununa tepki verebilir. Herhangi bir reaksiyon belirtisinde, diş macununu hemen durulayın.

ARI SOKMASINDAN KAYNAKLANAN AĞRI VE ŞİŞLİK NE KADAR SÜRER?

Arı sokmasından kaynaklanan ilk ağrı ve yanma yaklaşık bir ila iki saat sürer, ancak şişkinlik sokmadan sonra 48 saate kadar veya sokma yerine bağlı olarak daha uzun süre artabilir. Böcek sokmalarına karşı alerjik bir reaksiyonun geçmesi daha uzun sürebilir - bazı durumlarda 10 güne kadar

ARI SOKMASINDA TIBBİ TEDAVİLER

İnsanlar genellikle reçetesiz satılan kremler ve oral ilaçlar kullanarak arı sokması semptomlarını yönetebilirler:

- Kızarıklığı, kaşıntıyı, şişmeyi ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek hidrokortizon kremleri
- Kaşıntı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilecek oral antihistaminikler
- Ağrı ve şişliği azaltabilen ağrı kesiciler ve antienflamatuarlar

Bir kişinin aşırı alerjik reaksiyonu varsa, epinefrin enjeksiyonuna ihtiyaç duyabilir.

Epinefrin, kan damarlarını daraltan ve akciğerlerdeki hava yollarını açan bir kimyasaldır. Bu, vücuda daha fazla kan pompalaması ve solunumu ve kan basıncını düzenlemek için kasları gevşetmesi için sinyal verir.

ARI SOKMASINDA NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ

Bir kişinin arı sokmasına karşı alerjik reaksiyonu varsa, anafilaksi gelişebilir. Anafilaksi, tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir reaksiyondur.

Arı sokmasından sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olan bir kişi acil tıbbi yardım almalıdır:

- Ateş
- Bulanık görme
- Dilin veya boğazın şişmesi
- Hızlı kalp atış hızı
- Kusma
- İshal
- Soluk cilt
- Bilinç kaybı
- Baş dönmesi
- Şiddetli kaşıntı
- Nefes almada zorluk

Bir kişi, birden çok kez sokulmuşsa tıbbi müdahaleye de ihtiyaç duyabilir.

Çoğu insan tek bir arı sokmasına karşı şiddetli tepki göstermez.

ARI SOKMASI ALERJİSİ

Arı zehirine alerjiniz olabileceğini düşündüren bir arı sokması reaksiyonunuz olduysa, doktorunuz aşağıdaki testlerden birini veya her ikisini birden önerebilir: Arı ve diğer böcek sokmaları anafilaksinin yaygın bir nedenidir. Bir arı sokmasına veya birden fazla sokmaya karşı ciddi bir reaksiyon gösterdiyseniz, doktorunuz muhtemelen alerji testi ve alerji aşılarının değerlendirilmesi (immünoterapi) için sizi bir alerji uzmanına yönlendirecektir. Genellikle birkaç yıl boyunca düzenli olarak verilen bu aşılar, arı zehirine karşı alerjik tepkinizi azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Bir arı sizi sokarsa, ağrıya ve diğer semptomlara neden olabilecek zehirli bir toksin bırakır. Bazı insanların bu toksine alerjisi vardır.

Hafif alerjik reaksiyonlar, sokma yerinde aşırı kızarıklığa ve şişkinliğin artmasına neden olabilir.

 

 

 

Şiddetli alerjik reaksiyonlar aşağıdakilere neden olabilir:

- Soluk cilt
- Şiddetli kaşıntı
- Dilin ve boğazın şişmesi
- Nefes almada zorluk
- Hızlı nabız
- Mide bulantısı ve kusma
- İshal
- Baş dönmesi
- Bilinç kaybı

Arı sokmasına karşı şiddetli reaksiyon belirtileriniz varsa, acil yardım alın. Hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaktik şok yaşıyor olabilirsiniz.

ARI SOKMASINDA ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Arı sokması sonucunda; Sistemik bir alerjik reaksiyonda, tüm vücut etkilenir. Kurban, vücuttaki sokma bölgesinden uzak bölgelerde kurdeşen, kızarıklık veya şişlik geliştirebilir.

- Kurdeşen

- Birkaç saat sonra devam eden aşırı kaşıntı

- Vücudunuzun diğer bölgelerinde, sokma bölgesine ek olarak şişlik

- Karın krampları

- Baş dönmesi

Cutler'a göre, alerjik reaksiyonların çoğu hafif veya orta derecededir ve yine de evde antihistaminikler ve buz ile tedavi edilebilir. Ancak bazı alerjik reaksiyonlar daha şiddetlidir.

Aslında, böcek sokması yaşayan yetişkinlerin yaklaşık %3'ü, anafilaksi olarak bilinen ve acil tıbbi müdahale gerektiren hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon geliştirir. Böcek sokmasından kaynaklanan anafilaksi nedeniyle her yıl 90 ila 100 Amerikalı'nın öldüğü tahmin edilmektedir.
Belirtiler ayrıca şunları içerebilir:

- Kusma,

- Mide bulantısı,

- İshal

- Baş dönmesi.

ŞİDDETLİ ALERJİK REAKSİYONUN BELİRTİLERİ

Arı, yaban arısı, eşek arısı veya sarı ceket tarafından sokulmuş olsanız da, sokmalara karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar ölümcül olabilir. Bir sokmadan sonra siz veya bir başkası bu semptomlara sahipseniz acil tıbbi tedavi gereklidir:

- Sokmanın kendisinden uzakta olan kaşıntı veya yanma

- Vücudun başka yerlerinde kurdeşen (yükseltilmiş kenarlar)

- Nefes darlığı veya nefes almada zorluk

- Yutma güçlüğü

- Cızırtılı boğaz

- Baş dönmesi

- Kusma

 - Zayıflık

Daha önce arı sokmasından sonra anafilaksi geçirdiyseniz, tekrar sokma ihtimalinize karşı her zaman yanınızda bir epinefrin oto-enjektörü (EpiPen) taşımalısınız. Bu reaksiyonu durdurabilir ve sizi hayatta tutabilir. Bir başkasında anafilaksiye tanık olursanız, hastane telefonu arayarak mevcut olan herhangi bir EpiPen'i kullanın.

Anafilaktik reaksiyonlarda, kurbanlar hırıltılı solunum, nefes almada zorluk ve hemen tedavi edilmezse şoka yol açan kan basıncında düşme yaşarlar. Arı sokmalarına karşı şiddetli anafilaktik reaksiyonlar nedeniyle ABD'de her yıl yaklaşık 50 kişi öldürülüyor. Bu tür reaksiyonlar genellikle arı sokmasından sonra dakikalar içinde ortaya çıkar. Arı sokmasına alerjisi olan çoğu kişi, sonraki her sokmada daha kötü bir reaksiyon göstereceğinden, arı sokması alerjisi olan kişiler, epinefrin ilacının enjekte edilebilir bir formunu (anafilaktik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılır) taşımak da dahil olmak üzere özel önlemler alma konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır. ) her zaman.

ARI SOKMASINDA ANAFİLAKSİ

Anafilaksi belirtileri, sokmadan birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir ve şunları içerir:

-Nefes almada zorluk

- Göğüste sıkışma

- Dilin veya boğazın şişmesi

- Yutma güçlüğü

Anafilaksi durumunda, epinefrin olarak bilinen bir adrenalin enjeksiyonu ile tedavi edilmeniz gerekir. Cutler, bu, vücudunuzun sokmaya tepki olarak saldığı hormonlara karşı koyar ve vücudunuzun şoka girmesini önler, diyor.

Daha önce bir böcek sokmasına karşı hafif veya orta derecede alerjik reaksiyon yaşadıysanız, gelecekte anafilaksi riskinizi artırabileceğinden bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Risk altındakiler, şiddetli bir reaksiyonunuz varsa epinefrin vermenizi sağlayan bir epi-pen reçetesi alabilirler.

ARI SOKMASI ALERJİSİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Cilt testi

Deri testi sırasında, kolunuzun derisine veya sırtınızın üst kısmına az miktarda alerjen özü (bu durumda arı zehiri) enjekte edilir. Bu test güvenlidir ve ciddi reaksiyonlara neden olmaz. Arı sokmalarına alerjiniz varsa, test bölgesinde cildinizde kabarık bir şişlik oluşur.

 

ARI SOKMASINDA ALERJİK REAKSİYONLAR İÇİN ACİL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bir anafilaktik atak sırasında, nefes almayı bırakırsanız veya kalbiniz durursa, acil sağlık ekibi kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) yapabilir. Size aşağıdakileri içeren ilaçlar verilebilir:

- Vücudunuzun alerjik tepkisini azaltmak için epinefrin (adrenalin)
- Oksijen, nefes almanıza yardımcı olmak için
- Hava yollarınızın iltihaplanmasını azaltmak ve nefes almayı iyileştirmek için intravenöz (IV) antihistaminikler ve kortizon
- Solunum semptomlarını hafifletmek için bir beta agonisti (albuterol gibi)

Arı sokmalarına alerjiniz varsa, doktorunuz muhtemelen bir acil epinefrin otoenjektörü (EpiPen, Auvi-Q, diğerleri) reçete edecektir. Her zaman yanınızda bulundurmanız gerekecek. Otomatik enjektör, uyluğunuza bastırıldığında tek doz ilaç enjekte eden kombine bir şırınga ve gizli iğnedir. Epinefrini her zaman son kullanma tarihine kadar değiştirdiğinizden emin olun.Otomatik enjektörün nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun. Ayrıca, size en yakın kişilerin ilacı nasıl uygulayacağını bildiğinden emin olun - anafilaktik bir acil durumda yanınızdalarsa, hayatınızı kurtarabilirler. Şiddetli bir anafilaktik reaksiyona yanıt vermek için çağrılan sağlık personeli de size epinefrin enjeksiyonu veya başka bir ilaç verebilir.

Bu ev ilaçları arı sokması semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

 

Temetex Forte Krem: Reçeteli ve reçetesiz alınabilen bu krem arı sokması etkilerini azaltan bir kremdir. Kremin etkin maddesi olan Diflukortolon Valerat arı sokmasından kaynaklanan şikâyetlerde oldukça etkilidir. Yanma, kaşıntı, ağrı, şişlik gibi sorunların giderilmesinde bu krem kullanılabilir. Ancak kremi sürmek için arının iğnesinin deriden çıkarılması gerekir. Arı sokması şişlik kaşıntı sorunlarında bu kremi günde bir kez arının soktuğu bölgeye sürebilirsiniz.

Sistral Krem: Sadece doktor tarafından reçete edilebilen etkili bir kremdir. Bu kremin etken maddesi Klorfenoksamin Hidroklorür çok hızlı iyileşme olmasını sağlar. Kremin yan etkileri olabileceğinden doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Solerat Krem: Antialerjik, antipruritik ve anestezik özelikleriyle oldukça etkili bir kremdir. Bu krem de doktor reçetesiyle kullanılabilmektedir. Arı ve böcek sokmalarına çok iyi gelen bir kremdir. Kısa sürede arı sokmasından kaynaklı şikâyetleri ortadan kaldırır.
Ultralan Pomad Krem: Kızarıklık, kabartı, şişlik ve kaşıntının kısa sürede geçmesini sağlayan bu kremin etken maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon Kaproattır. Arı sokulan bölge temizlendikten sonra günde üç kere bu krem uygulanabilir.

Arı Sokması Şişliği Ne Kadar Zamanda İner?

Arı sokmasında oluşan şişlik genellikle bir gün sonra geçer. Arı sokması şişliği ne kadar zamanda iner sorusunun cevabı duruma göre değişebilir. Genel olarak cevap bir gündür. Ancak alerjisi olan kişilerde durum farklı gelişebilir.

Arı sokması bazı insanlarda daha farklı etkiler yapabilir.  Bir gün sonra hala aynı şişlik varsa doktora başvurmak gerekir. Arı sokmasının etkileri uzun sürmez. 24 saat sonra tüm şikâyetler geçebilir. Sadece nadir durumlarda etkiler geçmez ve başka sorunlar da ortaya çıkar.

Arı Sokması Tehlikeli Midir?

Arı sokmaları genellikle tehlikeli olmaz. Ancak alerjisi olanlar için tehlikeli olabilir. Arılarda insana ölümcül zarar vermeyen bir zehir bulunur. Arılar insanı soktuktan sonra ölürler. Yani arılar tehlike altındayken sokarlar.

Arı sokması şişlik kaşıntı gibi şikâyetlere yol açar. Bu şikâyetler genellikle 24 saat içinde geçer. Geçmeyen, devam eden şikâyetler için doktor yardımı almak gerekir. Özellikle çocukların arı sokmasına alerjisi olup olmadığının da öğrenilmesi önemlidir. Bunun için alerji testleri vardır. Alerji testleri yaptırılarak arı sokmasının alerjiden dolayı tehlikeli olmasından korunabilirsiniz.

Arı Sokması Şişkinliği Kaç Günde Geçer?

ARI SOKMASINDA AĞRI VE ŞİŞLİK NE ZAMAN GEÇER

Arı sokmasında; Sokma yerinin etrafındaki ağrı ve şişlik, genellikle tedavi olmaksızın birkaç gün içinde kaybolur. Bu arada ev ilaçları rahatsızlığı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bununla birlikte, bir kişinin arı sokmasına karşı alerjik reaksiyonu varsa, derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacı olacaktır. Şişlik, sokma bölgesinden dışarıya doğru yayılırsa veya vücudun diğer bölgelerinde meydana gelirse, bu alerjik reaksiyona işaret eder.

Arı sokmasına maruz kalan kişinin, arı zehrine alerji bulunmuyorsa ve arı soktuktan sonra derinin altında kalan iğnesi çıkarıldıysa, bağışıklık sistemi bir hafta içinde arının sokmasıyla saldığı melittin kimyasalını temizlemelidir. Şişme için - şişmeyi azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için arının soktuğu bölgeye bir buz torbası uygulanabilir. Ağrı ve şişme için soğuk buz kompresi uygulamak iyileşme sürecini de hızlandırmaya yardımcı olur. “Arı sokması şişliği ne kadar zamanda iner?” sorusu merak edilenler arasındadır. Uzmanlar bu konuda, arı sokmasından kaynaklanan şişliğin, sokulduktan yaklaşık 48 saat sonra zirveye çıkabileceğini, ancak genellikle birkaç gün içinde ve maksimum bir hafta içinde tamamen iyileşmesi gerektiği konusunda hemfikirdir.

YABAN ARISI SOKMALARI İÇİN ÇARELER

Yaban arısı sokmaları yaygın ancak acı verici bir sorundur. Birçok yaban arısı türü vardır, en yaygınları sarı ceketler ve eşek arılarıdır. Benzer şekilde, bir yaban arısının sizi sokmasının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu yaban arısı yalnızca yuvaları veya yuvaları rahatsız edildiğinde veya sizin varlığınızdan rahatsız olduklarında sokar.

Arılardan farklı olarak, yaban arıları iğnelerini kaybetmedikleri için birden çok kez sokabilirler. Ayrıca sokmaları ile cildinize bir zehir enjekte edeceklerdir.

Çoğu yaban arısı sokması, özellikle sizi şaşırtıyorsa, inanılmaz derecede acı verici olabilir. Ancak ilk sokmadan sonra, çoğunlukla evde tedavi edilebilecek küçük rahatsızlıklara neden olurlar. Yaban arısı sokması belirtileri arasında, sokma bölgesinde ağrı, sokma bölgesinden dışarı doğru uzanan şişlik ve kızarıklık, kaşıntı, sokma yerinde ısı ve vücudunuzun sokmaya reaksiyon göstermesi durumunda potansiyel olarak kurdeşen bulunur.

WASP STİNG İÇİN ÇÖZÜMLER VE TEDAVİLER

Bir yaban arısı tarafından sokulduysanız, sitenin büyük bir reaksiyon göstermesi yaygındır. Bu genellikle endişe için bir neden göstermez. Sadece ağız, burun veya boğazdan sokulduysanız tıbbi yardım almalısınız. Neyse ki, yaban arısı sokmasının acısını hafifletmek için yapılabilecek birçok ev ilaçları ve tedavileri var. Aşağıda, hızlı bir rahatlama sağlamak için bir yaban arısı sokmasını evde tedavi etmenin yöntemlerini bulacaksınız:

ALANI YIKAYIN

İlk olarak, etkilenen bölgeyi ılık sabun ve suyla yıkayın. Alanın temizlenmesi, yaban arısının taşımış olabileceği herhangi bir bakteri veya zehiri temizleyebilir. Bu aynı zamanda yaban arısının geride bıraktığı zehirin bir kısmının yıkanmasına da yardımcı olacaktır.

SOĞUK PAKET UYGULA

Bir buz veya soğuk paketin etrafına ince bir bez sarın. Bu paketi, 10 dakikalık aralıklarla 30 ila 60 dakika boyunca sokma bölgesine uygulayın. Bu, yaban arısı sokmasının şişmesini ve ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

ANTİ-İNFLAMATUAR İLAÇ ALIN

Şişmeyi azaltmak için ibuprofen gibi iltihap önleyici bir ilaç alın. Bu, yaban arısı sokmasından kaynaklanan ağrıyı azaltmaya ve ayrıca sokma bölgesindeki şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.

ANTİHİSTAMİN UYGULAYIN

Yaban arısı sokmalarının diğer bir belirtisi, iğnenin ne kadar yayıldığına bağlı olarak enjeksiyon bölgesinde ve çevresindeki bölgede kaşıntıdır. İlk sokmadan sonra saatlerce artabilen kaşıntıyı gidermek için tüm kırmızı ve şiş bölgeye bir antihistamin, kortikosteroid veya kalamin kremi uygulayın. Bu aynı zamanda yaban arısı sokmasının acısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

YABAN ARISI SOKMASINDA DOKTOR NE ZAMAN GÖRMELİ?

Yaban arısı sokmaları ağrılı olabilir, ancak evde tedavi edildiğinde ağrı genellikle bir günden fazla sürmez. Birkaç gün boyunca kalıcı ağrı ve sürekli şişlik yaşıyorsanız, enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

Bir enfeksiyonunuz varsa veya yaban arısı sokmalarına karşı alerjik bir reaksiyon yaşıyorsanız, bunlar daha fazla zarara neden olabilir. Aşağıdaki semptomları yaşamaya başlarsanız, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyonunuz olabilir:

- Boğazda veya göğüste sıkışma

- Boğazında gıdıklama

- Kontrolsüz öksürük

- Göğüste hırıltı

-  Mide bulantısı ya da kusma

- Baş dönmesi veya bayılma

- Aşırı terleme

- Endişe

- Vücudunuzun büyük kısımlarında kurdeşen

Uygun tedaviyi aldıktan sonra, yaban arısı veya arı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Ardından, yaban arısı sokmalarına karşı alınacak önleyici tedbirler hakkında konuşun.

ÇOKLU ARI SOKMALARI HAKKINDA NE YAPMALI?

Birden çok kez (10 veya daha fazla) sokulan herkes acil servise gitmelidir. Alerji olmasa bile çoklu lokal reaksiyonlar çok fazla acıya neden olabilir. Ayrıca, vücudunuzda ne kadar fazla zehir varsa, alerjik reaksiyon gösterme olasılığınız o kadar yüksek olur.

Alerjik reaksiyon içermeyen arı sokmaları için çeşitli ev ilaçları ile rahatlama sağlayabilirsiniz. Ağrı kesici ilaç alamıyorsanız veya almaktan hoşlanmıyorsanız ya da bunlara rağmen iğne ağrıyorsa bunlar yardımcı olabilir. (Bunların çoğunun halk ilaçları olduğunu ve bilimsel araştırmalarla desteklenmediğini unutmayın.)

ARILARDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

- Yemeğinizi örtün.

- Soda kutusu açıklıklarını kapatın.

- Çöp kutularından uzak durun.

- Parlak renkli veya çiçek desenli giysiler giymekten kaçının.

- Tatlı kokan vücut bakım ürünleri kullanmaktan kaçının.

- Çiçeklerden uzak dur

Bu böcekler kendilerini ve kovanlarını sokma yöntemidir, bu nedenle sokmaları önlemenin bir yolu onları tehdit altında hissettirmekten kaçınmaktır

- Kovanlardan veya yuvalardan uzak durun.

- Arılara saldırmayın, bunun yerine sakin ve hareketsiz kalmaya çalışın.

- Birine basmanız durumunda ayakkabı giyin.

ARI İĞNESİ NASIL ÇIKARILIR?

1. İğneyi çıkarmak için etkilenen bölgede kredi kartı gibi düz, kör bir nesneyle kazıma hareketi yapın.

2. Cımbızla veya parmaklarınızla iğneyi çıkarmaya çalışmayın, bu, cilde daha fazla zehir girmesine neden olabilir.

3. İğne çıkarıldıktan sonra bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.

İğneyi çıkardıktan sonra, arı sokmasına eşlik edebilecek ağrı, kaşıntı ve şişliği tedavi etmek için birkaç ilaç kullanabilirsiniz. Ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak için her saat başı yaklaşık 20 dakika boyunca sokma bölgesine buz veya soğuk kompres uygulayın. Cildinizi korumak için buzu bir bez veya havluya sarmalısınız.

- Bölgedeki kaşıntıyı azaltmak için hidrokortizonlu krem ​​veya kalamin losyonu kullanın.

- Zyrtec veya Claritin gibi reçetesiz satılan bir antihistamin de kaşıntıyı azaltabilir.

- Advil (ibuprofen) veya Tylenol (asetaminofen) gibi ağrı kesiciler ağrıyı, şişmeyi ve genel rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

- Solarcaine gibi bir anestetik içeren sprey veya kremler de ağrı veya kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar tezgahta yaygın olarak bulunur.

- Cutler, sokma bölgesine bal, kabartma tozu veya elma sirkesi uygulamak gibi doğal ilaçların bazı insanlara yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak bu tedavi yöntemlerinin etkili olduğuna dair çok fazla bilimsel kanıt yok.

EN ÇOK HANGİ BÖCEKLER SOKMAYA NEDEN OLUR?

En çok sokmaya neden olan böcekler arasında apidler (bal arıları ve bombus arıları), vespidler (eşek arıları, eşekarısı ve sarı ceketler) ve ateş karıncaları bulunur. Bal arıları ve sarı ceketlerin tek başına sokmaların %95'ini oluşturduğu söylenir. Sadece bal arıları soktuklarında iğnelerini kaybederler. Sokma yerinde bir iğne bulursanız, o bir bal arısına ait.

ARI POLENİ VE 3 ARI ÜRÜNÜN FAYDALARI

ARI POLENİ

Arılar, bitkilerin tozlaşmasındaki temel rolleri göz önüne alındığında, dünyadaki yaşam için şaşırtıcı ve kesinlikle kritiktir. Albert Einstein'ın sık sık "Arı yeryüzünden kaybolursa, insanın dört yıldan fazla ömrü kalmaz" dediği sık sık alıntılanır. Son zamanlarda, Koloni Çöküş Bozukluğu (CCD) olarak bilinen bir fenomen nedeniyle Kuzey Amerika'da arı sayılarında bir düşüş olmuştur. Pestisitler, patojenler ve arıcılık uygulamaları gibi CCD'nin bir nedeni olarak öne sürülen birçok faktör vardır, ancak bunun tek neden olduğunu öne sürmek için yeterli tutarlılıkta tek bir faktör bulunamamıştır.

Arılar, tozlaşmadaki rollerine ek olarak, bize harika besin ürünleri de sağlarlar. Sadece balın tatlılığı değil, aynı zamanda arı poleni, propolis ve arı sütünün sunduğu muazzam sağlık yararları. Tarihsel olarak, bu arı ürünleri doğal ürünler endüstrisinde çok değerliydi, ancak birçok perakendeci bu gıdaların sağlığı iyileştirmek için ne kadar değerli olduğunu unutmuş görünüyor. İşte bu ürünlerin kısa bir açıklaması:

Arı poleni, çiçekli bitkilerin erkek germ hücresinden gelir. Bal arısı çiçekten çiçeğe geçerken dişi germ hücresini döller. Bal arıları, dünyadaki tahılların, meyvelerin, sebzelerin ve baklagillerin %80'inden fazlasının çoğaltılmasını sağlar. Polen toplanır ve arıların polene enzim ve nektar eklediği kovana getirilir. Bir çay kaşığı arı poleninin bir ay boyunca günde sekiz saat çalışan tek bir arıya yeteceğini bilmek önemlidir.

Arı poleni üzerinde çok az araştırma yapıldı, çünkü muhtemelen böyle bir yatırımı haklı çıkaracak finansal ödüller eksik. Var olan araştırma sınırlı ama etkileyici. Örneğin, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar polenin büyümeyi ve gelişmeyi destekleyebileceğini gösteriyor; sperm kalitesini iyileştirmek; doğurganlık yüzdesini artırmak; serbest radikal ve oksidatif hasara karşı koruma; ve kimyasal çözücülere toksik maruziyetin yanı sıra zararlı radyasyonun etkilerine karşı koruma sağlar.

Bir insan çalışmasında, çift kör çalışmalarda bir polen özütünün menopoz semptomlarında (baş ağrısı, idrar tutamama, kuru vajina, azalan canlılık) önemli bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir.6 Polen özü hiçbir östrojenik üretmemesine rağmen iyileştirmeler elde edildi. etkisi, herhangi bir tür östrojen alamayan kadınlar için önemli bir husustur.7

PROPOLİS

Propolis, başta kavak ve kozalaklı ağaçlar olmak üzere ağaçların yaprak tomurcuklarından ve kabuklarından arılar tarafından toplanan reçineli maddedir. Arılar, kovanı inşa etmek için balmumu ile birlikte propolis kullanır. Propolis, kovanın virüsleri, bakterileri ve diğer organizmaları engellemesine yardımcı olan antimikrobiyal aktivitelere sahiptir.

Arı sütü, işçi arılar tarafından kraliçe arıyı beslemek için üretilen kalın, sütlü bir maddedir. İşçi arılar, bal ve arı polenlerini boğazlarındaki bezlerde enzimlerle karıştırarak arı sütü üretirler. Kraliçe arının diğer arılara kıyasla üstün boyutu, gücü, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması nedeniyle arı sütünün yararlı bir besin takviyesi olduğuna inanılmaktadır.

Propolisin birincil kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirme ve enfeksiyonlarda olmuştur. Propolis, kovan bloğunu virüslerden, bakterilerden ve diğer organizmalardan koruyan doğal antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Propolis, deneysel çalışmalarda önemli ölçüde antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Propolis, ön insan çalışmalarına göre bağışıklık sistemini de uyarır. Deneysel çalışmalarda ayrıca propolisin bazı antioksidan, karaciğer koruyucu, anti-inflamatuar ve antikanser özellikleri.

Propolisin önemli bir kullanımı, soğuk algınlığına karşı koruma ve soğuk algınlığı süresinin kısaltılmasıdır. Bir ön insan çalışması, propolis özütünün çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını bildirdi. Soğuk algınlığı olan 50 hasta üzerinde yapılan çift kör bir çalışmada, propolis özü alan grup, plasebo grubuna göre çok daha hızlı bir şekilde semptomsuz hale geldi. .

Propolis için en popüler dağıtım yöntemlerinden biri oral sprey yoluyladır. Bir çift-kör çalışma, hafif soğuk algınlığı semptomları olan 122 sağlıklı yetişkinde propolis özü içeren bir oral spreyin etkilerini inceledi. Günde üç kez 2-4 sprey dozu, propolis grubunda iki gün önce semptomların çözülmesini sağladı ( beş güne karşı üç gün Her iki grupta da herhangi bir yan etki görülmedi.

Propolisin antimikrobiyal özellikleri, ön çalışmalara dayalı olarak gastrointestinal sistemdeki paraziter enfeksiyonlara ve vajinal maya enfeksiyonlarına karşı da korunmaya yardımcı olabilir.

ARI ÜRÜNLERİNİN TARİHİ VE HALK KULLANIMI

Arı ürünlerinin tıbbi amaçlı kullanımı arıcılık kadar eskidir. 2000 yıldan daha eski olan Çince metinler, arı ürünlerinden pek çok söz içerir. Hipokrat da onlar hakkında yazdı. Bal, Roma döneminde o kadar değerliydi ki, vergi ödemek için genellikle altın yerine kullanılıyordu. Arı ürünlerinden propolis, tıbbi bir ajan olarak en değerli olanıydı. Örneğin, propolis yapan arılar, arının işaretinin genellikle kralların unvanlarıyla iç içe geçtiği ve cesaretin ödülü olarak sunulan süslemelerde motif olarak kullanıldığı eski Mısır vazolarında tasvir edilmiştir. Eski Mısırlılar, arıları ve propolislerini sonsuz sağlık ve yaşamın kaynağı olarak gördüler.

ARI POLENİNİ BESLENME FAYDALARI

Arı poleni genellikle “doğanın en mükemmel besini” olarak anılır. Özellikle protein açısından zengindir (tipik olarak toplam proteinin %35-40'ını içerir) ve tam bir proteindir, yani sekiz temel amino asidin tümünü içerir. Aslında arı poleninin protein içeriği herhangi bir hayvan kaynağından daha yüksektir ve proteininin yaklaşık yarısı doğrudan vücut tarafından kullanılmaya hazır serbest amino asitler formundadır. Arı poleni ayrıca önemli seviyelerde B vitaminleri, C vitamini, karotenler, mineraller, DNA, RNA, çok sayıda flavonoid molekülü ve bitki hormonları sağlar.

Propolis ve arı sütü, polene benzer beslenme özelliklerine sahiptir, ancak polifenoller gibi farklı biyolojik olarak aktif bileşiklerin önemli ölçüde daha yüksek seviyelerine sahiptir.1,2 Arı sütü yaklaşık %12 protein, %5 ila %6 lipid ve %12 ila %15 karbonhidrat içerir.

ARI SÜTÜ VE ARI POLENİ İLE İLGİLİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA

Arı ürünlerinin sağlığa faydaları çokça duyurulmakta, ancak insan klinik deneylerinde yeterince araştırılmamıştır. Sağlığı geliştirmek için polen, propolis ve arı sütü kullanımında bazı örtüşmeler vardır.

ARI POLENİ FAYDALARI

-Alerjiler

- Antioksidan desteği

- Enerji geliştirme

- Menopoz semptomları

- Kemoterapi ve radyasyon tedavisi için destek

PROPOLİS FAYDALARI

-Nezle, soğuk algınlığı

- Gastrointestinal enfeksiyonlar

- Bağışıklık geliştirme

- Topikal anti-inflamatuar

- Üst solunum yolu enfeksiyonları

- Vajinit

ARI SÜTÜ FAYDALARI

- Yaşlanma karşıtı etkiler

- Gelişmiş enerji ve fiziksel ve zihinsel işlevsellik

- Menopoz semptomları

- Yüksek kolesterol seviyeleri

Uzun zamandır yaşlanma karşıtı ve enerji onarıcı bir geleneksel tıp olarak saygı gören arı sütü tüketiminin, arıların ve fareler de dahil olmak üzere çeşitli diğer türlerin ömrünü uzattığı gösterilmiştir. Deneysel çalışmalarda sayısız yaşlanma karşıtı etki gösterdi. Örneğin, arı sütü, hayvan çalışmalarında cilt kolajen seviyelerini artıran cilt üzerinde belirli yaşlanma karşıtı etkiler göstermiştir, böylece cilt elastikiyetini ve gücünü iyileştirir. Ve n fare çalışmaları, uzun süreli arı sütü uygulaması, tedavi edilen hayvanların hafızasını ve fiziksel performansını iyileştirdi. Ayrıca kas kök hücrelerini artırdı ve yaşa bağlı kas kaybını önledi.

Arı sütünün huzurevinde kalan yaşlılarda kas gücünü iyileştirmedeki etkisini ölçmek için yapılan bir insan çalışmasında, 194 denek bir yıl boyunca ya plasebo, 1.2 g/gün arı sütü ya da 4.8 g/gün arı sütü aldı. Birincil sonuç ölçütü el kavrama gücüydü. Çalışma, arı sütü ile geliştirilmiş güç göstermezken, yaşlı insanlarda kas gücündeki azalmanın ilerlemesini yavaşlattığını gösterdi.

Arı sütünün klinik kullanımında önemli bir odak alanı menopoz sırasında ve sonrasındadır. Bu uygulama yakın zamanda çift kör bir klinik çalışmada değerlendirilmiştir.25 Çalışma popülasyonu 200 postmenopozal kadından (yaşları 45-60) oluşuyordu. yıl). Her katılımcı, sekiz hafta boyunca günde 1.000 mg arı sütü kapsülü veya bir plasebo aldı. Toplam menopoz semptom skoru, arı sütü grubunda önemli ölçüde azaldı, ancak plasebo grubunda olmadı. Ölçek, depresif duygudurum, sinirlilik, kalp çarpıntısı, sıcak basması, anksiyete, cinsel sorunlar, uyku bozuklukları, mesane sorunları, kas disfonksiyonu ve vajinal kuruluk dahil olmak üzere 11 menopoz semptomundan oluşuyordu.

Menopoza ek olarak, arı sütü, adet öncesi sendromu (PMS) olan kadınlarda önemli faydalı etkiler göstermiştir. PMS'li 110 kadın tıp öğrencisinde yapılan çift kör bir çalışmada, ardışık iki adet döngüsü boyunca günde 1.000 mg arı sütü kapsülü kapsülü ağızdan alanların PMS semptom skorunda 23.17'den 11.42'ye bir düşüş gösterdi, plasebo grubu ise değişti. İyileşen semptomlar arasında yorgunluk, sinirlilik, gerginlik, meme hassasiyeti ve şişkinlik yer aldı.

Bir diğer ilgi alanı ise arı sütünün kolesterol düşürücü etkisidir. Nisan 2021 itibariyle, 8'i çift kör olmak üzere 11 insan çalışması yayınlanmıştır.2,27 Sekiz çift kör çalışmadan dördü oral preparat, diğer dört çalışmada ise enjekte edilebilir form kullanılmıştır. Çift-kör çalışmaların ayrıntılı bir analizinin sonuçları, çalışmaların tasarımındaki eksikliklere ve kullanılan ticari preparatlarla standardizasyon eksikliğine rağmen, oral preparatlarla, arı sütünün orta ila orta ila kan kolesterol düzeylerinde ciddi yükselmeler (başlangıç ​​değerleri 210 ila 325 mg/dl arasında değişir). Daha yüksek kaliteli arı sütü ürünleri kullanıldığında daha da iyi sonuçlar alınabilir.

ARI ÜRÜNLERİ İÇİN DOZAJ ÖNERİLERİ

-Arı poleni: genellikle günde 1 ila 3 yemek kaşığı

- Propolis: Günde üç kez 100 ila 500 mg

- Arı sütü: Günde bir ila iki kez 250 ila 500 mg arı sütü

ARI ÜRÜNLERİ YAN ETKİLER

Alerjik reaksiyonlar, arı ürünlerinde en sık görülen yan etkilerdir, aksi takdirde önemli bir yan etki oluşmaz. Kozalaklı ve kavak ağaçlarına karşı bilinen bir alerjisi varsa, daha ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden propolis kullanımından kaçınılmalıdır.28 Herhangi bir ilaç etkileşimi bilinmemektedir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Randevu Al