Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arının soktuğu bölgedeki oluşan şişliği azaltmak için bir buz torbası yardımıyla kompres yapılabilir. Arı sokmasında yanma hissini alacak ve ağrıyı hafifletecek bir diğer yöntem ise yaraya yoğurt sürmek.. Soğan, sarımsak ve karbonat da arı sokmasına iyi gelir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR

Evlerimiz ne kadar yüksek olsa da karıncaların girmesini önleyemeyiz.    Şişlik ve kaşıntıyı azaltmak için difenhidramin (Benadryl) gibi bir antihistaminik kullanılması önerilir. Ağrı için ibuprofen veya asetaminofen denemek mümkündür.Ya da yazın ne kadar ilaçlansa da sivrisinekler her zaman rahatsız edici olabilir.  Arı sokmasına karşı ne yapmalıyız?

Yaz aylarının pek hoş olmayan bir riski var maalesef: Arı sokmaları. Bazı kişiler arı sokmasından daha az etkilenirken özellikle alerjik bünyelere sahip olan diğerleri daha fazla etkilenebiliyor, hatta hayati risk bile taşıyabiliyorlar.

Eşek arısının soktuğu durumlar çok daha ciddiyken arının zehrini akıttığı bölge de oldukça önemli. Ayrıca ağızda dil içi, göz kapağı gibi yerler daha riskli bölgeler.

Gelin o zaman, hemen herkesin her an risk altında bulunduğu arı sokmasına ne iyi gelir, arı soktuğunda ne yapılmalı, tek tek öğrenelim ve bilinçlenelim.

Arı soktuğunda ilk yapılması gerekenler

Gerek sizi gerek bir yakınınızın başına gelmiş olsun ilk önce sakin olun ve bu adımları izleyin. Arı sokmasında, ilk olarak iğneyi vücuttan çıkarmalısınız. Ancak bunu çıplak elle yapmamalı, bir cımbız kullanmalısınız. İğnedeki zehir 2-3 dakikada kişinin kanına karışacaktır, bu yüzden erken müdahale çok önemli.

İlk baştaki ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için soğuk kompres uygulamanız önemli. Ancak buzu direkt arının soktuğu yere dokundurmayın, buzu bir beze sararak yaranın üzerine uygulayın.

Tüm bunlar ilk etapta yapmanız gerekenler. Ardından ağrıyı, şişkinliği ve kaşıntıyı dindirmek için aşağıdaki doğal besinlerden yararlanabilirsiniz.

Yalnız uyaralım, eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz arı soktuktan sonra mutlaka bir doktora görünün deriz.

Arı sokmasına ne iyi gelir?

Yaranın şişmesini, kızarmasını, kaşınmasını önlemek için başvurabileceğiniz doğal malzemeleri şöyle saymak mümkün:

Soğan

Doğal bir antibiyotik olan soğan iltihaplı yaralarda da sık sık kullanılan bir yöntem. Arı sokması durumunda da ona başvurabilir, ikiye böldüğünüz soğanın iç kısmını yaraya bastırabilir, böylelikle zehri alabilirsiniz.

Sarımsak

Tıpkı soğan gibi antiseptik özelliği bulunan sarımsağın zehri alması için dişlerini iyice ezin ve yaraya uygulayın.

Karbonat

İltihap kurutucusu etkisi olan karbonat kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissini alacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak suya karıştırın ve ardından bu karbonatlı suyla yaranızı temizleyin.

Yoğurt

Yanma hissini alacak ve ağrıyı hafifletecek bir diğer yöntem ise yaraya yoğurt sürmek. Soğuk yoğurt bu durumda daha etkili olacaktır.

Elma sirkesi

Kaşıntıyı, ağrıyı hafifletecek bir diğer malzeme ise elma sirkesi. Bir pamuğa elma sirkesi dökün ve yavaşça yaraya uygulayın.

Lavanta yağı

Eşek arısı dahil tüm arı sokmalarında mucize etki gösteren lavanta yağıyla tanışın. Anında zehri alma ve rahatlama etkisi sunan lavanta yağını bir pamuk yardımıyla yaranın üzerine hafifçe sürmeniz yeterli.

Doğanın döngüsü içerisinde önemli bir yerde bulunan arılarda az veya çok hayatımıza etki eder. Özellikle arı sokmaları, insanların oldukça korktukları bir durumdur. Çünkü arı soktuğunda aniden şişkinlik, ağrı ve acı oluşur. Arılar insanları savunma mekanizmaları devreye girdiği sokarlar. Dişi arılarda ve işçi arılarda iğne olur. Tüm arıların iğnesi olmaz.

Arıların zehir kesesine bağlı olan iğneleri insan vücuduna battığında zehir akıtmış olur. Eşek arılarında bal arılarına göre daha etkili bir zehir vardır. İnsanların da bünyeleri birbirinden farklıdır. Arı sokması bazı insanlarda hafif bir etki yaratırken bazı insanlarda daha büyük etki yaratabilir. Bazı insanlarda arı sokması alerjisi de olabilir.

Arı Sokmasına ne İyi Gelir Evde Çözüm Önerileri

Arı sokmasına iyi gelen ve evde uygulanabilecek pratik çözümler vardır. Ancak bu çözümler sadece hafif etki yaratan arı sokmalarında uygulanabilir. Çok farklı durumlar ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora gitmek gerekir. Arı sokmasına ne iyi gelir evde çözüm önerileri şu şekilde sıralanabilir:

Soğuk uygulama yapmak: Arının soktuğu bölgeye buz koymak, soğuk su ile yıkamak iyi gelir.
Yoğurt sürmek: Arı sokmasında yoğurt oldukça etkili, acıyı hafifleten bir çözümdür.
Soğan: Soğanı ikiye bölüp arının soktuğu yere koymak şişlik ve kaşıntıya iyi gelir.
Sarımsak: Sarımsak da soğan gibi acıyı alır, şişkinliğe iyi gelir.
Maydanoz:  Maydanoz dövülerek şişliğin üzerine konduğunda etkili olur.
Lavanta yağı: Lavanta yağı zehrin etkisini azaltır.
Su-karbonat: Karbonatlı su iltihap kurutucu etkiye sahiptir.
Elma sirkesi: Arının soktuğu bölgeye bir pamukla elma sirkesi sürmek acıyı azaltır.
Bal: Bal sürmek zehrin etkisini azaltır ve enfeksiyon riskini de ortadan kaldırır.

Bu şekilde arı sokmasına iyi gelen öneriler yanı sıra bazı kremler de arı sokmasına karşı etkili çözümler sunar.

Arı Sokmasına Hangi Kremler İyi Gelir?

Arı sokması sonrası oluşan şişlik ve kaşıntıya iyi gelen bazı kremler vardır. Arı sokmasına hangi kremler iyi gelir sizinle paylaşacağız. Ancak bu tür kremleri doktor kontrolünde kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Temetex Forte Krem: Reçeteli ve reçetesiz alınabilen bu krem arı sokması etkilerini azaltan bir kremdir. Kremin etkin maddesi olan Diflukortolon Valerat arı sokmasından kaynaklanan şikâyetlerde oldukça etkilidir. Yanma, kaşıntı, ağrı, şişlik gibi sorunların giderilmesinde bu krem kullanılabilir. Ancak kremi sürmek için arının iğnesinin deriden çıkarılması gerekir. Arı sokması şişlik kaşıntı sorunlarında bu kremi günde bir kez arının soktuğu bölgeye sürebilirsiniz.

Sistral Krem: Sadece doktor tarafından reçete edilebilen etkili bir kremdir. Bu kremin etken maddesi Klorfenoksamin Hidroklorür çok hızlı iyileşme olmasını sağlar. Kremin yan etkileri olabileceğinden doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Solerat Krem: Antialerjik, antipruritik ve anestezik özelikleriyle oldukça etkili bir kremdir. Bu krem de doktor reçetesiyle kullanılabilmektedir. Arı ve böcek sokmalarına çok iyi gelen bir kremdir. Kısa sürede arı sokmasından kaynaklı şikâyetleri ortadan kaldırır.
Ultralan Pomad Krem: Kızarıklık, kabartı, şişlik ve kaşıntının kısa sürede geçmesini sağlayan bu kremin etken maddesi Fluokortolon ve Fluokortolon Kaproattır. Arı sokulan bölge temizlendikten sonra günde üç kere bu krem uygulanabilir.

Arı Sokması Şişliği Ne Kadar Zamanda İner?

Arı sokmasında oluşan şişlik genellikle bir gün sonra geçer. Arı sokması şişliği ne kadar zamanda iner sorusunun cevabı duruma göre değişebilir. Genel olarak cevap bir gündür. Ancak alerjisi olan kişilerde durum farklı gelişebilir.

Arı sokması bazı insanlarda daha farklı etkiler yapabilir.  Bir gün sonra hala aynı şişlik varsa doktora başvurmak gerekir. Arı sokmasının etkileri uzun sürmez. 24 saat sonra tüm şikâyetler geçebilir. Sadece nadir durumlarda etkiler geçmez ve başka sorunlar da ortaya çıkar.

Arı Sokması Şişlik Kaşıntı Ne İyi Gelir?

Arı sokmasından kaynaklı oluşan şişlik ve kaşıntı için krem ya da bitkisel çözümler kullanılabilir. Arı sokması şişlik kaşıntı ne iyi gelir diye baktığımızda en etkili şeyin soğuk yoğurt olduğunu görürüz. Bunun dışında elma sirkesi, lavanta yağı, karbonatlı su da iyi gelen şeyler arasında yer alır.
Geçmeyen şişlik ve kaşıntı için doktor kontrolünde kremler kullanılabilir. Arı sokmasında sonra arının iğnesinin çıkarılması gerekir. Arının iğnesi çıkarıldıktan sonra diğer çözümlere başvurulur. Arı sokmasına ne iyi gelir bitkisel olarak bakarsak en çok soğan, sarımsak, maydanoz gibi doğal şeylerin iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Arı Sokması Alerji Belirtileri

Arı sokması belirtileri, kişinin ne kadar alerjik olduğuna bağlı olarak değişir. Bir kişi bir arı tarafından sokulduktan kısa bir süre sonra hafif veya şiddetli reaksiyon gösterebilir.

- Hafif reaksiyon: Çoğu zaman tıbbi müdahale gerektirmez. Yanıcı bir ağrı, deride kabarıklık, kızarma ve hafif şişme gibi belirtiler görülür.

- Şiddetli reaksiyon: Şiddetli alerjik reaksiyona ya da anfilaksi, arı soktuktan sonra, birkaç dakika içinde ortaya çıkabilir ve hayati tehlikeye neden olabilir. Genellikle bir oto-enjektör ile uygulanan bir doz epinefrin (adrenalin) ve acil tıbbi yardım gereklidir. Ciltte kaşıntı, boğazda şişlik, nefes almada zorluk, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi hızlı veya yavaş nabız atması ve bilinç kaybı gibi belirtileri takip edebilir.

Bebeklerde Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Bebekler yetişkinlere göre arı ve böcek sokmalarından çok daha fazla etkilenir. Bebeğinizi arı soktuğunda öncelikle arının iğnesini bebeğin vücudundan çıkarmalısınız. Ardından bölgeye buz koyarak acının azalmasını sağlayabilirsiniz. Bir miktar amonyak da sürebilirsiniz. Bebeğin rahatlaması için soğuk uygulamasını aralıklarla yapmalısınız. Bebeklerde arı sokmasına ne iyi gelir sorusunu cevaplarken bebeğinizin alerjisi olup olmadığını da bilmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Arı sokmasına alerjisi olan bebeklerde arı sokması tehlikeli olabilir. Arı sokması deneyimi yaşamadan önce bebeğinizin alerjisi var mı test yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Arı Sokması Alerjisi Nedir?

Arı sokması bazı insanlar için tehlikeli olabilir. Arı sokmasına alerjisi olan insanlarda sadece şişlik, kaşıntı gibi belirtiler görülmez. Tüm vücudu etkileyen sorunlar yaşanır. Arı sokması alerjisi belirtileri:

•    Nefes darlığı,
•    Mide bulantısı ve kusma,
•    Şiddetli ağrı,
•    Sızlama,
•    Yanma,
•    Çarpıntı,
•    Fazla şişkinliktir.

Arı sokması alerjisi olup olmadığı alerji testleriyle anlaşılabilir. Alerjisi olan çocukların ve yetişkinlerin alerji riskine karşı yanlarında epinefrin bulundurması gerekir. Ayrıca aşıyla alerji tedavisi de vardır.

Arı Sokmasında Ne Yapmalıyız?

•    İlk olarak arının iğnesi çıkarılmalı,
•    Arının soktuğu yer su ve sabunla yıkanmalı,
•    Şişlik ve kaşıntının olduğu yer kaşınmamalı,
•    Şişliği indirmek için buz konmalı,
•    Arının soktuğu yere amonyak damlatmak da tercih edilebilir,
•    Arının soktuğu yere soğan ya da sarımsak da sürülebilir,
•    Tüm bitkisel çözümler birlikte uygulanmamalı,
•    Alerji ilacı ya da krem de kullanılabilir,
•    Geçmeyen şikâyetlerde doktora başvurmak gerekir.

Arı Sokması Tehlikeli Midir?

Arı sokmaları genellikle tehlikeli olmaz. Ancak alerjisi olanlar için tehlikeli olabilir. Arılarda insana ölümcül zarar vermeyen bir zehir bulunur. Arılar insanı soktuktan sonra ölürler. Yani arılar tehlike altındayken sokarlar.

Arı sokması şişlik kaşıntı gibi şikâyetlere yol açar. Bu şikâyetler genellikle 24 saat içinde geçer. Geçmeyen, devam eden şikâyetler için doktor yardımı almak gerekir. Özellikle çocukların arı sokmasına alerjisi olup olmadığının da öğrenilmesi önemlidir. Bunun için alerji testleri vardır. Alerji testleri yaptırılarak arı sokmasının alerjiden dolayı tehlikeli olmasından korunabilirsiniz.

Arı Sokması Şişkinliği Kaç Günde Geçer?

Arı sokmasına maruz kalan kişinin, arı zehrine alerji bulunmuyorsa ve arı soktuktan sonra derinin altında kalan iğnesi çıkarıldıysa, bağışıklık sistemi bir hafta içinde arının sokmasıyla saldığı melittin kimyasalını temizlemelidir. Şişme için - şişmeyi azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için arının soktuğu bölgeye bir buz torbası uygulanabilir. Ağrı ve şişme için soğuk buz kompresi uygulamak iyileşme sürecini de hızlandırmaya yardımcı olur. “Arı sokması şişliği ne kadar zamanda iner?” sorusu merak edilenler arasındadır. Uzmanlar bu konuda, arı sokmasından kaynaklanan şişliğin, sokulduktan yaklaşık 48 saat sonra zirveye çıkabileceğini, ancak genellikle birkaç gün içinde ve maksimum bir hafta içinde tamamen iyileşmesi gerektiği konusunda hemfikirdir.

Arı Sokmasında İğne Kalırsa Ne Olur?

Arı sokmaları her zaman en az acı verici böcek ısırması türlerinden biridir ve ancak hastanın arı zehrine alerjisi varsa ölümcül olabilirler. Bir arı sokmasıyla karşı karşıya kalan kişi, geçmişte arı sokmalarına karşı herhangi bir alerjik reaksiyon geçirmişse, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon ve anafilaksi belirtileri gösterme ihtimali daha yüksektir. Bir arı tarafından sokulma söz konusu olduğunda, arının iğnesi hemen (30 sn içinde) derinin altından çıkarılmalıdır. Çünkü bir arı sokması durumunda, iğnesi derinin altında ne kadar uzun kalırsa, o kadar çok zehir salınabilir ve bu durum hasta için çok acı verici ve ağrılı olabilir. Arı iğnesini bir cımbız yardımıyla, fazla hareket ettirmeden hızlıca çıkarmak gerekir. Çünkü arı sokmalarından sonra, arının iğnesinin vücutta ne kadar uzun süre kalmasına izin verilirse, reaksiyon o kadar şiddetli olacaktır.

Arı sokmasına iyi gelen öneriler

Arı sokması  Yaz aylarında özellikle çocukların başına gelen arı sokmalarında şişkinlik giderici önerilerle karşınızdayız.

Arı sokmalarında herhangi bir tedavi uygulamadan önce bölgeyi sabun ve bol suyla yıkamak önemlidir. Bu sayede enfeksiyona neden olabilecek bakteriler uzaklaştırılabilir. İşte arı sokmasına iyi gelen doğal yöntemler...

SARIMSAK

Arı sokmasında Oldukça popüler olan bu yöntem özellikle ağrının geçmesini sağlar. Bir diş sarımsağı ezin ve arının soktuğu yere sürün.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı arının zehrini yok etmede oldukça etkilidir.

KARBONAT VE SU

Karbonat ve suyu karıştırıp elde ettiğiniz macunu arının soktuğu bölgeye sürün.

Arı sokmasına iyi gelen öneriler

SOĞAN

Soğanı ortadan kesin ve sulu iç kısmını bölgeye sürün.

BAL

Arı sokmasına arının yaptığı balın iyi gelmesi sizce de garip değil mi? Ancak bal neredeyse her türlü sağlık sorununda bir numaralı yardımcımız. Balı arının soktuğu bölgeye sürün. İşe yaradığını göreceksiniz.

MAYDANOZ

Arı sokmasında; Bir kaç dal maydanozu kıyın ve sulu haliyle yaranın üstüne uygulayın.

Arı Sokması Kaç Saatte Zehirler?

Çoğunlukla bir arı sokması, birkaç gün boyunca o bölgede rahatsız edici olabilecek ağrıya, kaşıntıya ve şişliğe neden olur. Ancak bazı insanlar daha şiddetli alerjik reaksiyon gösterir. Şiddetli arı sokması yan etkileri alerjisi vücutta kızarıklığa, boğazın veya dilin şişmesine, solunumun kısıtlanmasına, ishale, kusmaya, kan basıncında ciddi bir düşüşe ve hatta ölüme neden olabilir. Bir arı soktuktan sonra genellikle deride bir zehir kesesi ve iğnesini bırakır. Bu zehir kesesinden gelen toksik sıvı, arı cilt yüzeyinden ayrıldıktan sonra birkaç dakika boyunca vücutta pompalanacaktır. Vücuttaki bu zehir alerjik reaksiyona neden olur. Zehrin yayılmasını önlemek için 30 saniye içerisinde arı iğnesini çıkarmak gerekir. Arı sokmasına bağlı olarak 30 dakika içinde bazen 1 saat içerisinde alerjik reaksiyonlar gösterilmeye başlanır. Az rastlanan bir durum olsa da bu durum 72 saate kadar uzayabilir.

Arı Sokması Tedavisi

Arılara karşı alerji bulunmuyorsa ve ciddi bir alerjik reaksiyon gösterilmiyorsa, çoğunlukla evde yapılan uygulamalar arı sokması tedavisi için yeterli olabilir.

Arılar soktuğunda, ağrı, kızarıklık ve şişme gibi semptomlara neden olabilecek zehirli bir toksin bırakır. Bazı insanların bu toksine alerjisi vardır. Arının iğnesinden yayılan toksinleri azaltmak için derinin altında kalan iğne tırnakla bastırılarak bir cımbız yardımıyla çıkarılmalıdır. Daha sonra arının soktuğu bölgeye, buz kompresi uygulayarak, oluşabilecek şişliklerin ve ağrıların önüne geçmek mümkündür. Kaşıntı ve şişme şiddetli ise, çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı formüllerle üretilmiş Benadryl gibi bir antihistaminik almak rahatlama sağlayabilir. Geçmişte bir arı sokmasından sonra anafilaktik şok geçirdiyseniz, her zaman yanınızda böcek ve haşere alerjilerine karşı etkili bir jel taşımanız gerekir. Çünkü bir arı tarafından tekrar sokulma durumunda, bu tip jelleri kullanmak ciddi bir alerjik reaksiyonu önleyebilir. Ayrıca enfeksiyon riskinizi azaltmak amacıyla sokma bölgesini çizmekten kaçınılmalıdır. Çünkü çizik oluşumu, kaşıntı, şişme ve kızarıklığı yoğunlaştırabilir.

ARI SOKMASINA İYİ GELEN BİTKİSEL YÖNTEMLER

- Arı sokmasına sirke iyi gelir. Arı sokulan yere sirke sürüp bekletmek, arı sokmasına iyi gelir.

– Arı sokmasında; Ortadan ikiye bölünmüş sarımsağı arının soktuğu bölgeye 10 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Sarımsağın antiseptik özelliği sayesinde zehir kana karışmadan kendini vücuttan atmaya başlayacaktır.

– Arı soktuğu zaman, bir demet maydanozu iyice dövün. (taze olması önemlidir) Dövülmüş maydanozu arın soktuğu bölgeye sarabilirsiniz.

– Arı sokmasında; Karbonatın iltihap kurutucu etkisi sayesinde hem acıyı hem de oluşabilecek komplikasyonları engeller. Su ve karbonatı karıştırıp macun şeklinde arının soktuğu bölgeye sürebilirsiniz.

– Arı sokmasında; Soğuk yoğurt arı sokmasına iyi gelen etkili yöntemlerden bir diğeridir. Yoğurdu sürmeden önce arının soktuğu yere 4 damla limon sıkın.

–Arı sokmasında;  Lavantanın antibakteriyel özelliği sayesinde, arı zehirlenmelerine karşı oldukça etkilidir. Ped pamuk yardımıyla sürdüğünüz lavanta yağının etkisi geçtikten sonra tekrar sürmeye devam edin.

ARI-- KENE VE BÖCEK SOKMASI NASIL ENGELLENİR

- Arı veya böcek sokmasında; Sivrisinekten korunmak için lavanta, kekik, nane, tarçın ve sarımsak gibi birçok bitkiden yararlanılmıştır. Örneğin; lavanta yağı kullanılması sivrisineklerin vücuda yaklaşmasını önlemektedir.

- Evin çevresinde bulunan arı kovanları kaldırılmalı veya imha edilmelidir.

- Arı ve Böcek alerjilerinin tedavisinde öncelikle böceğin iğnesi deride kalmışsa, zehir kesesi sıkılmadan çıkarılmalıdır.

- Arı veya böcek sokmasında  Koruyucu önlemler gereklidir. Bahçede veya yeşil bir alanda zaman geçirilecekse uzun çorap ve mutlaka ayakkabı giyilmelidir.

- Arı veya böcek sokmasını engellemek için şekerli ve açık gıdalara yaban arıları gelebileceğinden bunlar kapalı olarak saklanmalıdır.

- Arı veya böcek sokması sonrası hemen bir sağlık kuruluşuna başvurularak, uzman yardımı alınmalıdır.

- Arı veya böcek sokmasında; Arı alerjisi olan çocuklara parlak ve çiçekli giysiler giydirilmemelidir.

- Arı alerjisi olan çocuklar için aileler yanında otomatik epinefrin enjektörü (epi-fen) taşınmalıdır.

- Arı veya böcek sokmasında, tehlikeli reaksiyonlarda hemen iğne yapılmalıdır. Böcek alerjilerinden özellikle arı alerjilerinde aşı tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi, hastanede uygulanmalıdır.

- Arı veya böcek sokmasında; Sivrisinek ısırıklarından korunmak için; cibinlik kullanılmalı, ultrasonik veya solar, bitkisel ve optik sivrisinek kovucular kullanılabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sıcak havaların vazgeçilmezi klimalar. Ancak klimalar doğru kullanılmadığında başka sorunlara yol açabiliyor. İdeal klima ısısı ne olmalı? Klimaların
  • Cevizin faydaları say say bitmez... Ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağa
  • Hamilelikte mide bulantısı ve kusma en çok zorlayan konulardan biridir. Sabah mide bulantısı için yataktan kalkmadan önce kızarmış ekmek, mısır gev
  • Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yapmaktır. Ancak olasılığa işaret edebilecek erken gebel
  • Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü nasıl kullanılır? Papatya Çayı, Papatya Bitkisi, Papatya Özü hangi hastalıklarda kullanılır. Papatya Çayı,
  • Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu nedenle ağrının kaynağını bulmak için, öncelik
  • Randevu Al