ANTİDEPRESAN DESTEĞİ

ANTİDEPRESAN DESTEĞİ

AFP

Yeniden Kazanımlı Serotonin İnhibitörleri grubundan bir antidepresan, omurilik yaralanması  geçiren kişileri hızlı iyileştiriyor.

Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü araştırmacısı George Hornby, yoğun  yürüme bandı programıyla birlikte kullanılan, beyindeki sinir hücrelerinin  iletiminde etkili serotonin maddesine etki eden, "Lexapro" adlı antidepresanın,  omurilik yaralanmasında, arta kalan sinir bağlantılarını güçlendirdiğinin  belirlendiğini söyledi.

Hornby, nöroloji sahasında faaliyet gösteren Society of Neurocience adlı  -Amerikan kuruluşunun Chicago kentinde düzenlediği toplantıda yaptığı bilimsel  sunumda, Forest Laboratories tarafından üretilen ve "escitalopram" adıyla da  bilinen "Lexapro" adlı ilacın mucizevi bir ilaç olmadığını, ancak yoğun yürüme  bandı egzersizi programıyla birlikte kullanıldığı zaman işe yaradığını  vurguladı.

Antidepresan ilaçlarını, geçirdikleri omurilik yaralanmasından bir yıl sonra kısmen hareket kabiliyetine sahip 50 kişi üzerinde deneyen Hornby ve  arkadaşları, vücutlarının yüzde 40'ı özel donanımla desteklenen hastalardan  34'ünün, 8 haftalık yürüme bandı egzersizi programının ardından yavaş da olsa  yürümeye başladığını belirledi.

Günlük egzersizden 5 saat önce hastaların bir kısmına 10 miligram  Lexapro, bir kısmına ise plasebo veren araştırmacılar, her iki grubun da ilerleme  kaydettiğini, ancak Lexapro verilen grubun diğer gruptakilerden daha hızlı  yürüdüğünü saptadı.

İlacın omurilik yaralanması geçiren kişilerde görülen kas spazmlarını  -artırarak iyileşmeye katkı sağladığına inanıldığını anlatan Hornby, kas  spazmlarının, egzersiz yardımıyla daha iyi hale getirilmesi mümkün reflekslerin  varlığına işaret ettiğini ve omurilik yaralanması geçiren kişilerin, yürürken bu  reflekslere ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Gönüllülere sadece egzersiz yaptıkları gün ilaç verildiğini belirten  Hornby, hastalarda görülen iyileşmenin ilacın vücuttan atılmasından sonra da  devam ettiğinin görüldüğünü kaydetti.

İlacın omurilik ve beyin arasında kalan sinir bağlantılarını güçlendirdiği kanaatinde olduğunu ifade eden Hornby, "İlaç, yürümeye etki eden  kasın daha güçlü hareket etmesine yardım ediyor ve ilacın yardımıyla beyin,  gerekli kası daha kolay harekete geçirebiliyor" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al