ALKOLİZM RİSKİNİ ARTTIRIYOR

ALKOLİZM RİSKİNİ ARTTIRIYOR

REUTERS
        
Araştırmada, genç yetişkinlerde izinsiz çalışmanın alkolizm riskini 3 kat arttırabileceği  tespit edildi.

 


Yeni Zelanda'nın Otago Üniversitesinde 25 ila 30 yaşlarındaki bin kişi  üzerinde yapılan araştırmada, haftada 50 saat veya daha fazla çalışanlarda, alkol  tüketimine bağlı sıkıntılar yaşama oranının, çalışmayanlara göre 1,8 ila 3,3 kat  fazla olduğu görüldü.

Araştırmanın başında yer alan Sheree Gibb, oranların erkek ve kadınlar  için benzer olduğunu belirterek, bu bağlantının, uzun saatler çalışmanın ve  meslektaşlarla temasın yol açtığı stresle açıklanabileceğini kaydetti.

Çok çalışanların, daha kısa saatler çalışanlardan çok daha fazla  meslektaşlarıyla yakınlaşma imkanı olduğuna işaret eden Gibb, "Uzun saatler  çalışılan yerler alkol tüketimiyle beraber daha sosyal bir atmosfer haline  gelebiliyor" derken, araştırmanın alkolizmle mücadele kampanyalarında çok  çalışanların da hedeflenmesinin gerekliliğini gösterdiğinin altını çizdi.
  
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Randevu Al