AFRİKA SICAKLARINA UYARI

AFRİKA SICAKLARINA UYARI

ANKA

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sıcaklıklarla beraber yaz aylarına özgü hastalıklardan olan 'dehidratasyon' (vücudun susuz kalmasına) karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Küçükusta, vücudun susuz kalmasının başlıca iki nedeni olduğunu söyledi. Vücudun susuz kalmasının ilk nedeninin kusma ve ishaller, fazla idrara çıkma, aşırı terleme ve yüksek ateş gibi sebeplerle vücuttan fazla sıvı kaybedilmesi; diğer nedeninin ise bulantı ve iştahsızlık gibi nedenlerle yeteri kadar sıvı alınamaması olduğunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, "Yeteri kadar sıvı alınmadığı takdirde sıcak havada yapılan egzersiz ve sporların da dehidratasyona yol açabilir" dedi. Prof. Dr. Küçükusta, kısa zamanda kilo vermek amacıyla bazı sporcuların saunaya girerek, idrar söktürücü veya bağırsak çalıştırıcı ilaçlarla vücutlarından su kaybı yaratmalarının da dehidratasyon hastalığına yol açabileceğini belirtti.

VÜCUTTAKİ AĞIR SU KAYBI ÖLÜME YOL AÇIYOR

Prof. Dr. Küçükusta, dehidratasyonun hafif, orta ve ağır olmak üzere derecesinin olduğunu söyledi. Vücut ağırlığının yüzde 1-2' sinin kaybedilmesinin hafif dehidratasyona yol açarken, bunun yüzde 10-15'i bulmasının ise ağır dehidratasyona neden olduğunu belirterek, ağır dehidratasyonun ölüme kadar giden önemli bir sağlık problemi olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Küçükusta, bebekler ve küçük çocukların vücutlarının daha büyük bir bölümünün su içerdiğini, metabolizmalarının daha hızlı olmasından dolayı terleme kapasitelerinin daha düşük olduğunu ve böbreklerinin erişkinlerdeki kadar su tutmamasından dolayı da dehidratasyona daha duyarlı olduğunu kaydetti.

TANSİYON DÜŞMEYE BAŞLARSA TEHLİKE VAR

Prof. Dr. Küçükusta, vücudun susuz kalmasının ilk belirtilerinden birinin kan basıncının (tansiyonun) düşmesi ve kalp atışlarının hızlanmaya başlaması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, dehidratasyonun susama hissi, halsizlik, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, idrar miktarının azalıp renginin koyulaşmaya başlaması, cilt kuruluğu ve terlemenin ortadan kalkması, bebeklerde ise bıngıldakların içeriye doğru çökmesi şeklindeki belirtilerle kendini göstereceğini ifade etti.

SU KAYBINA KARŞI ÖNLEMLER

Prof. Dr. Küçükusta, vücuttaki sıvı kaybını azaltmak için ise şu önerilerde bulundu:

"Çok gerekli değilse sokağa çıkmayın (özellikle saat 11-16 arası), açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin, güneş altında efordan kaçının, bol su, ayran veya soda veya sporcu içecekleri için, meyve, sebze ve salata yiyin, alkol kullanmayın, fazla kahve ve çaydan uzak durun."(ANKA)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al