E- HASTALAR OLUŞTU

E- HASTALAR OLUŞTU

DHA

İnternette hastalık tedavi yönteminin araştırılıp uygulanmaya çalışılmasının son derece yanlış olduğunu açıklandı.

 


Muğla Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Fahri Tuna, internette hastalık tedavi yönteminin araştırılıp uygulanmaya çalışılmasının son derece yanlış olduğunu söyledi. Dr. Tuna, internetin e- hastalar oluşturduğunu da ileri sürdü.

İnternetin belli araştırmalar için kullanabileceğini ancak hastalıkların tevasi için çözüm olamayacağını vurgulayan Dr. Tuna, sanal ortamda eksik ve yanlış bilgi edinme olasılığının yüksek olduğunun da altını çizdi. İnternetten eksik ve yanlış bilgilerle hastanın kendi durumunu değerlendirmesi, korkuya ya da paniğe kapılmasından başka bir işe yaramayacağını belirten Dr. Tuna şunları söyledi:

"Örnek vermek gerekirse, internette araştırma yapıldığında Hepatit B hastalarının 20 yıl sonra siroz olabileceği bilgisine rastlanıyor. Bunu okuyan hasta kendisinin de siroz olacağına inanıp paniğe kapılıyor. Bu yüzden internet günümüzde e- hastalar oluşturuyor.

Oysa Hepatit B hastalarının yüzde 30’u siroz olur. Hastalıkların belirtilerini internetten araştırıp kendi hastalığına tanı koyanlar da oluyor. Bu da çok yanlış. Ayrıca, hastaların deneyimlerini anlattıkları bloklardan da uzak durulması gerekir."