DEPRESYONDA YENİ TEDAVİLER

DEPRESYONDA YENİ TEDAVİLER

NP GRUP

Depresyon nedir? Dünya Sağlık Örgütü'nün 2020 yılında ilk 5 hastalıktan biri olacağını belirttiği depresyona kimlerin aday olduğunu ve yeni tedavi seçeneklerinin neler olduğunu Prof. TARHAN bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 

 
Depresyon nedir? Kimlerde görülür? Kış depresyonunun etkileri nelerdir? Hangi durumlar depresyonla kişiyi yüz yüze getirir? Depresyon tedavisinde neler yapılmalıdır? Yeni seçenekler nelerdir? Dirençli depresyonda TMU tedavisi nasıl bir seçenektir? Türkiye kullanımlarında ne gibi sonuçlara ulaşılmıştır? Yıllarca perdelerini açmadan bir odada yalnız oturan, kimse ile konuşmayan, yıkanmayan dirençli depresyon hastasını hangi mekanizma ile tedaviyi kabul eden, konuşan ve espri yapan bir hale getirir? Manyetik Uyarım Tedavisi depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarından etkinliği düşünülen beyin bölgelerine nasıl uygulanır?

tTMU sayesinde beynin bazı bölgelerindeki etkinliği geçici olarak modüle etmek veya değiştirmek mümkün müdür? TMU tedavisi manyetik alan aracılığıyla beyindeki elektriksel aktiviteyi nasıl etkiler? tTMU'da oluşturulan manyetik alan, kafatasına ve saçlı deriye ağrısız ve güvenli biçimde nüfuz ederek beyin hücrelerinde akımı nasıl indükler? Uyarı sayısı, uyarı gücü, süresi ve aralığı nasıl ayarlanır? gibi soruların cevaplarını Prof.Tarhan  bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Depresyonda ilaç tedavisinin yanı sıra terapi desteğinin önemi ile çeşitli tıp dergilerinde yer alan hakemli makalelerde tTMU tedavisi hakkında neler söylenmektedir? Parkinson, işitsel halüsinasyon, şizofreni, obsesif kompülsif bozukluk, kulak çınlaması, yeme bozuklukları, migren tipi baş ağrıları, ağrı tedavisi ve diğer duygu durum bozukluklarının tedavisinde umut vadeci midir? Kanada'da bu uygulamalarda vaka sonuçları nelerdir? Ayaktan kullanılması, anestezi gerektirmemesi hastaya nasıl bir etki sağlamaktadır? Fayda süresi nedir? Yan etkileri nelerdir  gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak İyi Bak Kendine programının konuğu NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan olacaklar.

TMU tedavisi Türkiye'de hangi hastalıklarda etkin olarak kullanılıyor? Tedavide ilaç kesiliyor mu? Doz ayarlamaları nasıl yapılıyor? Kişi rTMS olarak da bilinen TMU tedavisine yanıt verdiğini nasıl anlayabilir? Hangi sıklıkta yapılmaktadır? Riskleri nelerdir? gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.