BEYNİNİZ Mİ YORGUN

BEYNİNİZ Mİ YORGUN

Habertürk

Bu aralar siz de "Beynim dolu, hiç bir şey düşünemiyorum" gibi cümleler kuruyor musunuz? Kuruyorsanız…

 


Siz de "Beynim dolu, hiçbir şey düşünemiyorum, ağır stres altındayım, son zamanlarda başarı grafiğim çok düştü, hatalı kararlar alıyorum, işlerimi takip ve kontrol edemiyorum" diyenlerdenseniz, beyin yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz.

NÖROLOJİ Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, "Beyin yorgunluğunda beynin kayıtlama merkezi Alzheimer hastalığındaki gibi bozulmamıştır, ancak yeni bellek kaydında gecikme ve zorlanma vardır.

Örneğin kişi okuduğu şeyleri anlamak için tekrar okumak zorunda kalabilir. Kitabın bir sayfası okunurken, bir önceki sayfaya sık sık bakılabilir. Beyin elektrosu (EEG), beyin yorgunluğu vakalarında mutlaka uygulanması gereken bir tetkiktir" dedi.
 
KİMLERDE OLUR?

Ekonomik verilerle uğraşan kişilerde, yoğun iş temposuna maruz kalan çalışanlarda, yöneticilerde, öğrencilerde ve buna benzer birçok meslek grubunda beyin yorgunluğu yaşandığına dikkat çeken Dr.Mehmet Yavuz, şunları söyledi: "Ekonomik verilerle uğraşan birçok kişide bireyin verimliliği düşer. Yeni fikir üretmede güçlük yaşar. Sorunlara pratik çözümler getirmez. Analitik ve çözümleyici düşünceler de olumsuz etkilenmeler yaşayabilir.

Yatırım ve bütçe planlamalarında da hatalar yapabilirler. Aynı şekilde her zaman başarılı bir grafik çizen bir yöneticide de beyin yorgunluğu varsa performans düzeyi hızla düşmeye başlar. Kişi kendisindeki değişiklikleri fark eder fakat çoğu zaman adlandıramaz. Beyin yorgunluğu yaşayan çalışanlarda da aynı sonuçlar gözlenir, kişisel üretim düşer.

Çalışanın arkadaşları ile olan ekip ruhu ve diyalogların da zedelenmeler yaşanır. Kişiler daha sinirli ve alıngan davranışlar sergiler. Yoğun bir tempoyla çalışan öğrencilerde de durum farklı değildir. Ders notlarında ve algılama da güçlükler yaşanabilir. Dolayısıyla da bu durum karşısında bireylerin okul ve iş hayatı açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir."

BELİRTİLERİ NELER?


Beyin yorgunluğunda en çok karşılaşılan şikâyetler şunlar: Unutkanlık, dikkat eksikliği, algılama eksikliği, öğrenme ve ezberleme zorlukları, beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme.

NEDEN KAYNAKLANIR?

-Uzun süreli stres yaşanması.

-Yoğun çalışma temposu.

-Büyük şehirlerde sık olan havasız, küçük ve dar ofisler.

-Elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaları.

-Cep telefonu sinyalleri, TV ve radyo dalgaları, telsiz dalgaları, yüksek gerilim hatları, baz istasyonları gibi elektromanyetik kirlilik.

-Alkol alışkanlığı. Uykusuzluk, depresyon ve anksiyete sorunları.

-Vitamin eksikliği, (B12 folik asit, demir eksikliği ve tiroit hormonlarının yetersizliği).