E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

BEYİN GÜCÜNÜZÜ ARTIRIN

BEYİN GÜCÜNÜZÜ ARTIRIN

Adfero/Çeviri:Ayda Çayır-Şaban Özdemir

Beyin gücünüzü arttırmak ister misiniz? Yapılacak basit egzersizlerle bu mümkün. Nasıl mı? Beyin gücünüzü % 40 oranında artırmaya ne dersiniz?

 


Yapılan bir çalışmada, basit zihin egzersizlerinin beyin gücünü % 40 oranında arttırdığı ortaya çıkardı.
 
Bir araştırmaya göre bulmaca çözmek, liste ezberlemek ve bilgisayar faresini farklı bir elle kullanmak dahi düşünce becerimizi anlamlı bir şekilde arttırabiliyor.

Araştırmaya katılan gönüllülerin gerçekleştirdiği diğer işler arasında gözü bağlı bir şekilde evin etrafını dolaşmak ve sözcük türetme oynamak da vardı. 

The Get Smarter in a Week şovunda katılımcılar iyi bir gece uykusu çekmeye ve bol bol egzersiz yapmaya teşvik edilirken, abur cubur yemeleri ve asitli içecek tüketmeleri yasaklandı.

Bir haftanın sonunda rejimi tamamlayan 15 gönüllünün bilişsel becerilerinde % 40’lık bir artış olduğu gözlendi.

Şov yapımcısı Philip Morrow’un bu konudaki görüşleri şöyle: “Geneksel bakış açısına göre IQ sabit bir zeka ölçümü olarak kabul edilmekteydi. Bununla birlikte giderek taraftar bulan bilimsel görüşe göre yaşantımızda yapacağımız bir takım değişiklikler beyin gücümüzü gerçekten arttırabilir. 

Bilimadamları bir hafta içerisinde dikkat çekici ilerlemeler kaydedildiğini belirttiler. Bu işlere sudoku oynamak, geriye doğru saymak, farklı elle diş fırçalamak ve gözler kapalıyken duş almak dahildi.” Dedi.