BEYİN GÜCÜNÜZÜ ARTIRIN

BEYİN GÜCÜNÜZÜ ARTIRIN

Adfero/Çeviri:Ayda Çayır-Şaban Özdemir

Beyin gücünüzü arttırmak ister misiniz? Yapılacak basit egzersizlerle bu mümkün. Nasıl mı? Beyin gücünüzü % 40 oranında artırmaya ne dersiniz?

 


Yapılan bir çalışmada, basit zihin egzersizlerinin beyin gücünü % 40 oranında arttırdığı ortaya çıkardı.
 
Bir araştırmaya göre bulmaca çözmek, liste ezberlemek ve bilgisayar faresini farklı bir elle kullanmak dahi düşünce becerimizi anlamlı bir şekilde arttırabiliyor.

Araştırmaya katılan gönüllülerin gerçekleştirdiği diğer işler arasında gözü bağlı bir şekilde evin etrafını dolaşmak ve sözcük türetme oynamak da vardı. 

The Get Smarter in a Week şovunda katılımcılar iyi bir gece uykusu çekmeye ve bol bol egzersiz yapmaya teşvik edilirken, abur cubur yemeleri ve asitli içecek tüketmeleri yasaklandı.

Bir haftanın sonunda rejimi tamamlayan 15 gönüllünün bilişsel becerilerinde % 40’lık bir artış olduğu gözlendi.

Şov yapımcısı Philip Morrow’un bu konudaki görüşleri şöyle: “Geneksel bakış açısına göre IQ sabit bir zeka ölçümü olarak kabul edilmekteydi. Bununla birlikte giderek taraftar bulan bilimsel görüşe göre yaşantımızda yapacağımız bir takım değişiklikler beyin gücümüzü gerçekten arttırabilir. 

Bilimadamları bir hafta içerisinde dikkat çekici ilerlemeler kaydedildiğini belirttiler. Bu işlere sudoku oynamak, geriye doğru saymak, farklı elle diş fırçalamak ve gözler kapalıyken duş almak dahildi.” Dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al