40 yıllık 'tavşan uykusu' sona erdi

Niğde'nin Çiftlik ilçesinde, yamaçtaki kayaların evlerinin üzerine yuvarlanacağı korkusuyla yaklaşık 40 yıldır gecelerini adeta "tavşan uykusu"yla geçiren Yeşilkent Mahallesi sakinleri, yıllar süren mücadelenin ardından kayaların parçalanmasıyla rahat bir uyku çekti.

40 yıllık 'tavşan uykusu' sona erdi

Azatlı beldesindeki 9 haneli Yeşilkent Mahallesi'nin sakinleri, yıllardır mahallenin üst tarafındaki eğimli arazide bulunan tonlarca ağırlıktaki dev kayaların tehdidiyle yaşadı. Kayaların evlerinin üzerine yuvarlanacağı endişesiyle özellikle yağışlı geçen kış ve ilkbahar gecelerini adeta "tavşan uykusu"yla geçiren mahalleliler, 40 yıl korku ve endişeyle yaşadı.

Eşi, oğlu, gelini ve torunuyla aynı çatı altında yaşayan 73 yaşındaki Feryadi Yel, risk altındaki bölgenin güvenli hale getirilmesi için uzun yıllar mücadele verdi.

Çeşitli kurumlara başvurarak evlerinin güvenli bir yere taşınması veya kayaların parçalanmasını talep eden Yel, 40 yıl sonra da olsa sesini duyurdu. Yel'in talebi üzerine Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, yaptıkları incelemenin ardından risk oluşturan kaya kütlelerini iş makineleriyle güvenli bir şekilde kırdı. Kaya kütlelerinin kırılmasının ardından mahalle sakinleri, yıllar sonra rahat bir uykunun tadına vardı.

"TAŞLARI HER GÜN KONTROL EDİYORDUM"

Feryadi Yel, özellikle kış aylarında kayaların düşme riski nedeniyle uykuya hasret kaldıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

"Burada taş düşme tehlikesi vardı, rahat uyuyamıyorduk. Komşulara, 'Dilekçe verelim, buradan gidelim' diyordum. Komşular da 'Bizi oralara sürükleme, paramız, pulumuz yok' dediler. Kaymakam Bey'e dilekçe verdim, İl Özel İdareye gönderdi. AFAD da geldi burada keşif yaptı. 40 senedir ben buradayım, hep tehlikedeyiz, 'Taşlar kırılsın ya da oraya bir duvar örsünler' diyorduk. Şimdi taşları kırdılar, bir de çelik duvar çeksinler. Taşların altını her gün gider kontrol ederdim. Destek olsun diye altına taş koyardım. Allah'a şükür taşı kırdırdılar, bundan sonra rahat yatabiliriz."

Yel'in eşi Şerife Yel ise nisan ve mayıs aylarında her yıl sel geldiğini, yağmur yağınca taşların yuvarlanma korkusuyla yaşadıklarını anlatarak "Yağmur yağınca uyuyamıyorduk, korkuyorduk. Taş evlerimize gelir, çocuklara, komşulara zararı olur diye korkuyorduk. Taşınmayı düşündük ama karşı tarafa kimse ev yaptırmadı, biz de kaldık dağın altında. Eşimin ve devletimizin sayesinde de kurtulduk." diye konuştu. Döne Yel de "Biz selden korkuyoruz, geçen sene baharda sel geldi, evlerimizi götürecekti. Çocukluğumdan bu yana korkuyla yaşıyorum." görüşünü kaydetti.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sarılma ve kucaklaşmanın hem psikolojik hem biyolojik boyutu olduğunu belirten uzmanlar, insanların mutlu ya da mutsuz bazı anları yaşadıkları zaman s
  • Gebelik döneminde depresyon ve anksiyete bozukluklarının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, anne adayındaki ruhsal hastalığın tedavi edilmemesinin ann
  • “Mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren z
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Hedef belirlemek için en uygun an nedir?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al