Zuckerberg 'sanal gerçeklik soygunu' suçundan mahkeme önünde

Facebook'uin kurucusu Zuckerberg, Oculus'u satın almasından sonra sanal gerçekliğe büyük ilgi göstermeye başladı.

 Zuckerberg 'sanal gerçeklik soygunu' suçundan mahkeme önünde

Facebook'un sahibi ve kurucusu Mark Zuckerberg, "sanal gerçeklik teknolojisinin çalındığı" iddialarına karşı şirketini savunmak üzere bugün mahkeme önüne çıkacak.

Ünlü oyun geliştirme stüdyosu id Software'in sahibi Zenimax Media, Facebook'a iki milyar dolarlık telif hakları davası açmıştı.  Zenimax, sanal gerçeklik alanındaki buluşlarının Oculus adlı şirketin kendi sanal gerçeklik cihası Rift'te yasadışı yollardan kopyalandığını savunuyor.

Facebook, Oculus'u 2014'te satın almıştı. Sanal gerçeklik, Facebook'un önümüzdeki 10 yıldaki stratejisinin önemli bir parçası olarak görülüyor.

Zuckerberg'in, Zenimax'ın sanal gerçeklik teknolojisinin potansiyelini anlamakta geç kaldığını ve Oculus'un kendi çalışmalarının teknolojiyi bugünkü değerine kavuşturduğunu savunması bekleniyor.

Oculus'un sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada "Mahkemede savunma yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Oculus ve kurucuları sanal gerçekliğe çok fazla para ve zaman yatırdı. İnsanların etkileşim ve iletişimini kökünden değiştireceğine inanıyoruz. Bu teknolojiyi inşa etmek için gereken vizyon, uzmanlık ve sabra sahip olmayan başka bir şirketin bu nafile girişimini üzüntüyle karşılıyoruz" dedi.

Tartışmanın odağında, Doom ve Quake gibi oyunları yapan efsanevi oyun tasarımcısı John Carmack bulunuyor. Carmack'ın kurucularından olduğu id Software'in sahibi Zenimax Media.

Carmack, kısa bir süre hem id Software hem de Oculus için çalıştı. Ancak Kasım 2013'te id Software'den tamamen ayrıldı.  John Carmack id Software'den ayrılırken şirkete ait fikri mülkiyetleri berareberinde götürmekle suçlanıyor.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al