Deprem Travma Psikolojisi

Zihinsel bozukluklara gen mutasyonları sebeb oluyor

Ağır zihinsel bozuklukların yarısından fazlasına, genetik mirasın değil, tesadüfi gen mutasyonlarının yol açtığı belirlendi.

Zihinsel bozukluklara gen mutasyonları sebeb oluyor

Ağır zihinsel bozuklukların yarısından  fazlasına, genetik mirasın değil, tesadüfi gen mutasyonlarının yol açtığı  belirlendi.

"Lancet" dergisinde yayımlanan çalışmada 51 çocuğun, ebeveynlerinin ve  kontrol grubunun genetik özelliklerini inceleyen bilim adamları, vakaların yüzde  55'inde zihinsel engele neden olan genlerin ebeveynler tarafından aktarıldığına  dair herhangi bir kanıt bulunmadığını ortaya çıkardı.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Zürih Tıbbi Genetik Enstitüsü'nden Anita Rauch, çalışmanın, çocukları  zihinsel engelli olan ve diğer çocuklarının da engelli doğmasından endişe duyan  ailelere umut verdiğini söyledi. Rauch, “Şimdiye kadar zihinsel engelli bir çocuğu olan ebeveynlerin  ikinci çocuklarının da aynı durumda doğma olasılığı ortalama yüzde 8 olarak kabul  ediliyordu. Ancak zihinsel engele tesadüfi mutasyonların sebep olduğunun ortaya  çıkması, bu oranı önemli ölçüde düşürecektir” dedi. BERLİN (AA)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ: “Süper yaşlılık için aktif ve sosyal bir yaşam lazım”
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Günlük yaşamda hayata katılacak bazı rutinlerle beyin ve hafızayı geliştirmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz?
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Psikoterapi alanında kullanılan biofeedback ve nörofeedback yöntemlerinin bireye vücudun verdiği tepkileri somut şekilde gösterdiğini kaydeden Uzman K
  • Randevu Al