Deprem Travma Psikolojisi

Zeytinden çıkan bir mucize

Günde bir kez bile olsa şifa niyetine mutlaka zeytin tüketin.

Zeytinden çıkan bir mucize

Günde bir kez bile olsa şifa niyetine mutlaka zeytin tüketin.

Yüzyıllardır bildiğimiz, çekirdeğini, kendini, ağacını, yapraklarını ve dallarını bile kullandığımız mucize bir meyvedir, zeytin. Bu meyve ile ilgili yeni yeni bilgiler ve yeni yeni ürünler her geçen gün ortaya çıkıyor. İşte son yıllarda adını daha sık duymaya başladığımız ve sofralarımızda hak ettiği yeri bulacak olan zeytin sütü hakkındaki bilgileri, uzmanlar verdi.

zeytinZEYTİNYAĞI MI, ZEYTİN SÜTÜ MÜ?

Zeytinin en sık tükettiğimiz şekli olan yağının, faydaları saymakla bitmez. Özellikle sızma zeytinyağı, başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminleri bunların yanı sıra, polifenoller, skualen, triterpen ve yüzlerce daha fazla mikrobesin açısından zengin zeytinyağı, kalp-damar sağlığını koruyucu, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı, kanserden korunmada etkili, yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Bu kadar değerli bir iksirden daha değerli bir iksir düşünün, o da zeytin sütü.

NASIL ELDE EDİLİR?

Edremit körfezinde yüksek yayla havasında elle tek tek toplanan zeytinlerin taş değirmenlerde ezilmesi ve daha sonrasında liften yapılmış torbalara konulması ve bu torbalara hiçbir pres uygulanmadan kendi kendine damla damla sızması beklenip, sızma işlemi bittikten sonra su ilave etmeden kuru sıkım yapılarak oldukça zahmetli bir yöntemle elde edilen bir iksirdir zeytin sütü. 100 kilo zeytinden birkaç kilo elde edilerek hazırlanan zeytin sütü, zeytin meyvesinden doğal olarak elde edilen hem suyu hem de yağını içeren uzun sürede ortaya çıkartılan kıymetli bir üründür.

YARARLARI NELERDİR?

Aslında eskiden beri kullanılan ama şimdilerde ünü daha çok duyulan bu iksir; açık yaraların tedavisinde, burkulmalarda, vücuttaki ağrıların tedavisinde, kalp-damar hastalıklarında ve tüm kanserlerde, hücrelerin yenilenmesinde, cilt ve saç bakımında kullanılan çok özel bir yağdır. Belki de son zamanlarda adını daha sık duyacağınız zeytin sütünü, temin edebilirseniz evinizde bulundurmaya özen gösterin. Günde bir kez bile olsa şifa niyetine salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu mucize meyvenin sütünü bulamazsanız da, ya kendini yiyin ya da yağını muhakkak ölçülü bir şekilde yiyeceklerinize katın. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al