Zenginlik yeteneğe mi yoksa şansa mı bağlı?

Başta zenginler olmak üzere insanlar zenginliğin beceri ve kararlılık gerektirdiğine inanmak ister. Peki zenginlik hiç yoktan yaratılan bir şey midir?

Zenginlik yeteneğe mi yoksa şansa mı bağlı?

İngiltere, Avrupa Birliği'nde gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke. Zenginlerin asılsız inançlarının da kısmen etkisi var bunda. Zira gelir dağılımının daha dengeli olduğu ülkelerde zenginlerin, ne kendileri, ne diğer insanlar ne de bu zenginliğin nasıl oluştuğu konusunda öyle temelsiz yargıları yoktur.

İngiltere'de bir yatırım bankacısı 100 milyon sterlinin muhtemelen çok para olarak görülebileceğini, ama "inanılmaz bir miktar olmadığını" söyleyecektir.

Mayıs ayı başlarında Guardian gazetesinde yayımlanan ve İngiltere'nin en yüksek gelirli yüzde 1'lik kesiminin kendi zenginlikleri hakkında ne düşündüklerini inceleyen bir makalede ise bir bankerin "azimli ve hırslı bir bireyin sıfırdan başlayıp 20 yılda 100 milyon sterlinlik bir servet edinebileceğine" dair düşüncesini okumuştuk.

Ama ümitsizliğe kapılmaya gerek yok. Bu tartışmaların yeniden gündeme gelmesine neden olan ve Londra'daki LSE üniversitesinden Katharina Hecht'in yürüttüğü araştırmalara göre, Londra'nın finans sektöründe çalışan aşırı zengin kesimden görüştüğü insanların üçte biri, "hükümetin gelir dengesizliğini azaltmak için adım atması gerektiğine" inanıyor.

Araştırmaya konu olan numune sayısı az olmakla birlikte, bu sonuç geçen yıl ABD'de yayımlanan başka bir raporun verileriyle de örtüşüyor. Buna göre, aşırı varlıklılar arasında bu konuda tutum değişikliğinden söz edilebilir.

2016'da New York'ta 50 milyoner eyalet valisine mektup yazıp, artan gelir eşitsizliği nedeniyle kendi vergilerinin artırılmasını talep etmişti. Bunlar arasında Disney ve Rockefeller ailesinden birer kişi de yer alıyordu. Zenginlerin varisleri en azından varlıklarını kendilerinin yaratmadığının farkında.

Aslında kimse yoktan zengin olmaz. Bu zenginliğin çoğu başkalarından elde edilmiştir. Zenginlik ancak birkaç kişinin elinde toplanmadığı, iyi bölüşüldüğü zaman çoğaltılabilir. Gelir dağılımının daha dengeli olduğu ülkelerde varlık artırımı daha yüksektir.

Finans sektörü konusunda yazan Michael Lewis, finans krizinden dört yıl sonra Princeton Üniversitesi mezunlarına yaptığı konuşmada, başarının sırrını şansa bağlıyordu. 'The Big Short' ve 'Moneyball' kitaplarını yazan Lewis şöyle demişti:

"Başta başarılılar olmak üzere, genel olarak insanlar başarıyı şans ile açıklamaktan hoşlanmaz. Yaşları ilerleyip başarılı oldukça bu başarının sanki kaçınılmaz olduğunu düşünür. Yaşamlarında tesadüflerin oynadığı rolü kabul etmek istemezler. Çünkü dünya da böyle bir şeyi kabul etmek istemiyor."

Lewis'in sözünü ettiği dünya, dünyanın tamamı değil de gelir eşitsizliği olan ülkelerdeki elitlerin gözüyle görülen dünyadır. Onun "dünya"dan kastı "Amerika"dır, esas olarak da "Amerikan Rüyası". Bu "rüya", yeterince çaba gösterdiği ve yetenek sergilediği sürece, toplumdaki ekonomik eşitsizlik ne olursa olsun herkesin başarılı olacağını öngörür.

Oysa Amerikan rüyası, tıpkı Londralı yatırım bankacısınınki gibi bir fanteziden ibarettir. Zenginler hiç de yetenekli değildir. Yaşamlarındaki önemli dönemeçlerde şansları yaver gitmişti sadece.

Bunlar çok çalışmış ve motivasyonu yüksek ve hırslı insanlar olabilirler. Ama başkaları da aynı şekilde çok çalışmış ve hırslı olduğu halde aynı şekilde şanslı olamamıştır.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al