ZENGİNLER DAHA ÇOK UYUYOR

ZENGİNLER DAHA ÇOK UYUYOR

AFP

ABD'de yapılan bir araştırmada, zenginlerin ve kadınların daha çok uyuduğu ortaya çıktı.

Chicago Üniversitesi tarafından yapılan ve cinsiyetler ile ırkların uyku karakteristiklerinin incelendiği araştırmada, siyahların beyazlardan ve erkeklerin kadınlardan daha az uyuduğu belirlendi.

Araştırmanın başındaki Dr Diane Lauderdale, yüksek maaş ve statülü, ancak büyük çaba ve dikkat gerektiren işlere sahip insanların daha az uyuduğu inanışının doğru olmadığını belirterek, araştırma sonuçlarının düşük gelirli insanların iyi uyumalarını engelleyen daha fazla endişeler bulunduğu şeklinde açıklanabileceğini söyledi.

Dr. Lauderdale, daha az uyuyan dar gelirlilerin, belki daha gürültülü, daha düşük konforlu mekanlarda yaşadığını ve belki daha fazla sağlık sorunları bulunduğunu kaydetti.

Bir kalp hastalığı riski araştırmasına katılan çoğu 40'larında, yüzde 58'i kadın ve yüzde 44'ü siyah 669 yetişkinin incelendiği araştırmada, önce deneklerin ne kadar uyumayı düşündüğü soruldu. Ardından deneklerin yatakta geçirdiği zaman ve uyku süreleri kayda geçirilirken, bir cihazla da uyku sırasındaki faaliyetleri tespit edildi.

Araştırma sonunda gecede 7 saat uyuyacağını düşünen insanların aslında 6 saat civarında uyuduğu belirlendi.

Sonuçları American Journal of Epidemiology dergisinde de yayımlanan araştırmada, gecede ortalama olarak beyaz kadınların 6,7 saat, beyaz erkeklerin 6,1 saat, siyah kadınların 5,9 saat ve siyah erkeklerin de 5,1 saat uyuduğu saptandı.

Araştırmacılar, uyku süresinin kişinin geliri arttıkça uzadığına ve bu etkinin araştırmada beyazlara göre siyahlarda daha güçlü olduğuna işaret etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al