Zeki ve çalışkanlık yetmiyor iyi insan da olmalı

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çocuklarımız zeki ve başarılı olsun diyoruz. Evet bunlar bir liderde aranan özellikler ama yeterli değil. Zeki ve çalışkan olmanın yanında bir parametre daha lazım. O da iyi insan olmak” dedi.

Zeki ve çalışkanlık yetmiyor iyi insan da olmalı

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Brain Design’in düzenlediği programın konuğu oldu. Zoom üzerinden gerçekleştirilen programda “Eğitimde Yeni Doğrular” başlığı altında Azerbaycanlı meslek profesyonellerine önemli söylemlerde bulunan Tarhan, “Çocuklarımız zeki ve başarılı olsun diyoruz. Evet bunlar bir liderde aranan özellikler ama yeterli değil. Zeki ve çalışkan olmanın yanında bir parametre daha lazım. O da iyi insan olmak” dedi.

“21.yy becerileri de bugünün gerçekleridir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan dijitalleşme sürecinin Koronavirüs sürecinde daha fazla hızlandığını ve bütün dünyanın buna ayak uydurmaya başladığını söyleyerek “Dijitalleşme ve Covid’in teknolojiye yaptığı değişimle birlikte hızlı bir yöntem değişikliğine gidildi. Bu eğitimin içeriğinin değiştirilmesine de sebep olacak hatta olmaya başlıyor gibi. Şu andaki küresel eğitim sadece değer odaklı ve inanç odaklı bir eğitim değildi. Hâlbuki 21.yy becerileri bunları gerektiriyor. Yapay zekâ ile 20-30 sene sonra bazı meslekler kaybolacak. Bu mesleklere karşı çocuklarımızı değer odaklı, inanç odaklı, sosyal beceri, müzik ve sanat odaklı konulara yöneltelim. Dijitalleşen dünyada yeni doğruları kaçırırsak eskiriz. Bir nevi medeniyet yarışında geri kalırız. Onun için bugünün gerçeğini bilmemiz gerekiyor ve 21.yy becerileri de bugünün gerçekleridir.” Dedi.

“Zeki ve çalışkanlık yetmiyor iyi insan da olmalı…”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, başarı için olması gereken üç parametreden söz etti. Bu üç parametrenin belki de eğitimde en önemli unsurlar olduğunun altını çizen Tarhan; “Çocuğumuz okulda zeki olsun, başarılı olsun diyoruz. Bunlar bir liderde aranan özellikler. Herkes kendinin lideridir. Kendi kendinin lideri olamayan bir ailenin, bir sınıfın lideri olamaz. Kişi kendi arzu ve dürtülerini yönetebiliyorsa liderdir. Kişi öğrencilik hayatında çalışkan ve zeki oluyor, okulu mühendis olarak bitiriyor ve iş hayatında da aynı şekilde çalışkan ve zeki oluyor. Fakat daha sonra kolay yoldan zengin olmak için sentetik esrar üretiyor. Demek ki zeki ve çalışkan olmanın yanında bir parametre daha lazım. O parametrede şudur: İyi insan olması. Gençler zeki, çalışkan ve iyi insan olursa başarılı olur. Bu başarı diyagramıdır. Başarıyı istiyorsak muhakkak üçüncü parametreyi de koymamız gerekiyor. Eğitimdeki doğrulardan belki de en önemlisi budur.” Dedi.

Kişilerin madde bağımlısı olmalarının sebebi yalnızlık ve güvensizlik!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 21. yüzyıl becerilerinden birinin de sosyal beceriler olduğunu söyledi. Tarhan, bu becerilerin insanlara verilmediği takdir de madde bağımlısı olabileceğini vurgulayarak; “Sosyal beceriler 21. Yüzyıl becerilerinden birisidir. İnsan öyle bir canlı ki sosyal bağlanma ihtiyacının karşılanması gerekir. Madde bağımlısı kişilerin öyle olmasının sebebi hayatta yalnız kalmaları ve kendilerini güvende hissetmemeleri. Kendilerini güvende hissetmedikleri için kendini uyuşturucu maddelerle kandırıyor. Onun için sosyal beceri çok önemli. Şu anda 21. Yüzyıl becerisi olarak öğrencilere ve insanlara bunu öğretmek gerekiyor. Bu konuda Türkiye olarak şanslıyız. Çünkü sıcak sosyal ilişkileri olan bir toplumuz. Bunun için işimiz daha kolay.” Dedi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikolojisi bozulan kişilerde aşırı duygusal yoğunluk ve aşırı üzüntü hali oluştuğunu belirten uzmanlar, kişide aniden sebepsiz yere ağlamalar ve ani
  • İçerisinde bulunduğumuz çağın hızlı değişim çağı olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu değişime ayak uydurmak için zihinsel konfo
  • Hayatınızda en çok neyi erteliyorsunuz? En çok neyi erteliyoruz? Hayatınızdan neler eksiliyor? Nasıl karar vermeli ve nasıl adım atmalı?
  • Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uz
  • Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizliklerin tüm dünyada ruh sağlığını bozduğuna dikkat çeken Psikiyatrist P
  • Psikiyatrik hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Yandaş hastalık ağrının şiddetini etkiliyor.
  • Randevu Al