Deprem Travma Psikolojisi

ZEKA TESTİ ÇÖZERKEN DİKKAT

ZEKA TESTİ ÇÖZERKEN DİKKAT

A.A

Zeka testi çözerken dikkat! Zimuse adlı solucan, hızla dünyadaki tüm bilgisayarları tehdit ediyor.

Doğu Avrupa'daki bazı motosiklet kulübü  üyelerine zarar vermek amacıyla yazıldığı tespit edilen "Zimuse" adlı solucan, hedefinin dışına taşarak hızla dünyadaki tüm bilgisayarları tehdit etmeye  başladı.
 
Eset'ten yapılan açıklamaya göre, "Win32/Zimuse.A" ve  "Win32/Zimuse.B" olmak üzere iki versiyonu bulunan bu solucan, tüm disklerin  Master Boot Record üzerine kendi verisini yazıyor ve diskin üzerindeki veriye  erişimi engelliyor. Bilgisayara bulaştıktan 7 veya 10 gün sonra aktive olan  solucan, zeka (IQ) testi görünümünde ya da USB bellekler yoluyla yayılıyor.

Açıklamaya göre, Zimuse solucanı, Doğu Avrupa'daki bilgisayar  tehditlerinin %90;ını oluşturur hale geldi. Burada da durmayan solucan ile ilgili  son olarak tespit edilen en yüksek etkilenme oranı ise Amerika Birleşik  Devletlerinde. Bunu Slovakya, Tayland, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve diğer  Avrupa ülkeleri takip ediyor.

NASIL YAYILIYOR
        
Solucan yayılabilmek için iki yöntem kullanıyor. Kendi kendine açılabilir  ZIP dosyası ya da IQ testi olarak legal internet sitelerinin içine gizleniyor ya  da USB bellekler gibi çıkarılabilir medyalar aracılığı ile yayılıyor. Hızlı  yayılımında USB aygıtların rolü büyük. Solucan diskin içerisindeki veriyi  şifreleyerek erişimi engellemek gibi bir yaklaşım sergilemiyor, bunun yerine  fiziksel diskin MBR;sini (Master Boot Record) bozarak dosyalara erişimi tamamen  imkansız kılıyor.

Bu güne kadar solucanın iki versiyonu olan Win32/Zimuse.A ve  Win32/Zimuse.B yayılım ve aktivasyon zamanlaması açısından farklı yollar izledi.  A versiyonu USB ile dağılıp aktive olmak için 10 gün beklerken, B versiyonu  bulaştıktan 7 gün sonra aktive oluyor. Dahası B varyantında zarar vermeye  başlaması için geçen zaman da 40 günden 20 güne inmiş durumda.

Doğru temizleme yöntemi kullanılmaz ise solucan anında zarar vermeye  başlıyor. ESET;e göre bu tamı tamına bir bombayı etkisiz hale getirebilmek için  hangi kabloyu kesmeniz gerektiği gibi kritik bir karar.

Açıklamada, "ESET NOD32 Antivirus ve ESET Smart Security kullanıcıları  bu tehdide karşı korunuyor. ESET yine de kullanıcılarını herhangi bir aksilik  olasılığına karşın, önemli verilerini yedeklemeleri konusunda uyarıyor"  denildi.

 

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al