ZEKA SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜYOR

ZEKA SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜYOR

REUTERS

Fiziksel cezalandırmanın çocuklar üzerindeki etkisini 40 senedir  araştıran ABD'deki New Hampshire Üniversitesinden Murray Straus, sürekli tokatlanan çocukların IQ seviyelerinin, ailelerince uyarı yoluyla terbiye  edilenlere oranla daha düşük olduğunu tespit etti.

Daily Mail'in haberine göre Straus, çocuklarla konuşmanın çocukların  beyinlerinin gelişmesini sağladığını, fiziksel cezanın ise çocukları korku içinde  bırakarak öğrenme yeteneklerini sekteye uğratabildiğini söyledi.

Yüzlerce Amerikalı çocuk üzerinde araştırma yapan Straus, dayak  yiyenlerin IQ seviyelerinin diğer akranlarına oranla 3 ila 5 puan düşük olduğunu  belirledi. Bunun yanı sıra bir çocuğun ne kadar çok dayak yiyorsa testlerde o  kadar az başarı gösterdiği ortaya çıktı.

Straus, "Çocuklarla konuşmanın beyindeki bağlantılarda ve idrak  yeteneğinde artışla ilgisi vardır. Çocuğu eğitmek ve doğruları göstermek için  ebeveyn ne kadar az fiziksel ceza uygularsa sözlü iletişime o kadar ihtiyaç  duyulur. Dövülmek ve tokatlanmak, çocuğun hayli yüksek stres altında kalmasına  yol açan tehdit edici ve dehşete düşürücü bir şeydir. Korku ve stres zihinsel  yetenekte kusurlara yol açabilir" dedi.

Araştırmasında 32 ülkedeki çocuklar arasında karşılaştırma yapan Straus,  ebeveynlerin fiziksel cezaya daha meyilli oldukları ülkelerde çocukların IQ'sunun  daha düşük olduğunu belirledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al