Deprem Travma Psikolojisi

Zeka oyununda zafer

Yılmaz Önkahraman, dünya çocukları arasında hızla yayılan ’Abalone’ adlı zeka oyununda zafere imza attı.

Zeka oyununda zafer

Yılmaz Önkahraman, dünya çocukları arasında hızla yayılan ’Abalone’ adlı zeka oyununda zafere imza attı.

İzmir'in Gaziemir İlçesi’ndeki Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitim gören 10 yaşındaki Yılmaz Önkahraman, dünya çocukları arasında hızla yayılan ’Abalone’ adlı zeka oyununda zafere imza attı. Yılmaz, oyunun kategori olarak yer aldığı, Romanya’da düzenlenen Uluslararası Mind Lab Olimpiyatları’nda, akranlarını geride bırakarak dünya birincisi oldu.

ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİ

Mali Müşavir Murat Önkahraman ile ziraat mühendisi Ulya Önkahraman’ın tek çocuğu olan Yılmaz Önkahraman, bir yandan Atatürk İlköğretim Okulu’nda eğitimini sürdürürken, bir yandan da Gelişim Atölyesi Çocuk Yeteneklerini Geliştirme Merkezi’ndeki aktivitelere katıldı. İki hafta eğitim almasına rağmen başarısı dikkat çeken Yılmaz, sadece özel okulların müfredatında yer alan Mind Lab Metodları’na büyük ilgi duydu. Strateji odaklı ’Abalone’ adlı zeka oyununda rakip tanımayan Yılmaz, ailesinin ve öğretmenlerinin desteğiyle İstanbul’daki olimpiyat seçmelerine katıldı. Abalone haricinde Koridor, Checkers ve Octi oyunlarının oynandığı İstanbul elemelerinde de başarılı olan Yılmaz Önkahraman, Romanya’daki Uluslararası Mind Lab Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etme hakkını elde etti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Türkiye’nin de dahil olduğu 9 ayrı ülkeden çocukların katıldığı olimpiyatlarda da sınır tanımayan Yılmaz Öhkahraman, 4’üncü sınıf öğrencisi olmasına rağmen kendisinden yaşça büyüklerle oynadığı oyunlarda da başarılı olup şampiyonluğu kazanarak Türkiye’ye birincilik madalyasını getirdi. Yaklaşık 6 yıldır düzenlenen, Brezilya, İtalya, Panama, İrlanda ve Macaristan gibi ülkelerin çocuklarının da katıldığı olimpiyatlarda Yılmaz, boyundan büyük zaferiyle Türkiye’ye altın madalyayı getiren ilk çocuk oldu.

MERAKLA BAŞLADI, ŞAMPİYON OLDU

Oğlunun başarısından büyük mutluluk duyan Ulya Önkahraman, "Herşey sadece iki hafta aktivitelere katılmamızla başladı. Oğlum, sadece merak ettiğinden oraya gitti ve kısa bir eğitim aldı. Ancak aldığı eğitim ve azmi, dünya birinciliğini getirdi. Öğrencilerin zeka gelişimlerine büyük katkı sağlayan bu tür oyunlarla ilgili derslerin, dünyada olduğu gibi devlet okullarının da müfredatına girmesini istiyoruz" diye konuştu. Altın madalyasını boynundan çıkarmayan, doktor olmayı hedefleyen küçük Yılmaz ise "Zevk aldığım bu oyunda başarılı olunca çok mutlu oldum. İstanbul’da düzenlenecek olimpiyatlarda da aynı dereceyi almak istiyorum" dedi.

ABALONE NASIL OYNANIR

Altıgen bir tahta üzerine yerleştirilen 12’şer topla oynanan oyunda amaç, belli kurallara göre hareket ettirilen topları itmek suretiyle rakibin 6 topunu tahtanın dışına atmak. Turnuvada en zor ve uzun süren oyun olan Abalone, tam bir konsantrasyon ve sabır gerektiriyor. Son top oyun dışı kalana kadar oyunda kimin kazanacağını söylemek zor. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al