ZEHİRLENMELERE DİKKAT

ZEHİRLENMELERE DİKKAT

A.A

Uzmanlar uyardı: Yaz döneminde  vücutta sıvı kaybına ve gıda zehirlenmelerine çok dikkat edin..

 


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu  Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, yaz döneminde  vücutta sıvı kaybına ve gıda zehirlenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini  söyledi.

Özenoğlu, sıcak havada vücudun sıvı  ihtiyacının arttığını vurgulayarak, yeterince sıvı tüketilmediğinde çeşitli  rahatsızlıkların ortaya çıktığını ifade etti.

Yaz aylarında az ve sık beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirten  Özenoğlu, “Sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafif ve sulu besinler  tüketilmelidir. Günlük su ihtiyacı diğer mevsimlere göre artan terleme nedeniyle  yaklaşık 2 katına yani 2,5-3 litreye ulaşır.
Bu nedenle yazın daha fazla ve sıkça  su tüketilmelidir. Sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber sodyum,  potasyum gibi mineraller de atılır. Bu durum halsizlik, nabız zayıflığı,  yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabilmektedir. Sıvı kaybını önlemek için  günde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterilmelidir.”

Vücut direncini arttırmak, vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral  alımını sağlamak için günde birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmesinin önemine  işaret eden Özenoğlu, “Meyveler yoğun antioksidan içerikleri nedeniyle de  sıklıkla tercih edilmelidir. Özellikle karpuz ve kavun vücuttaki toksinleri  atmaya yardımcı olur” dedi.

Sıcakta kısa sürede bozulan besinlerin gıda zehirlenmelerine neden  olabileceğine dikkati çeken Özenoğlu, özellikle açıkta satılan gıdalardan uzak  durulması uyarısında bulundu.