ZAYIFTAN AİLE DE SORUMLU

ZAYIFTAN AİLE DE SORUMLU

DHA

Anne babalar dikkat! Çocuğunuzu suçlayıp, yargılamayın. Zayıf karne sadece öğrencinin değil, ailenin de karnesi.

Psikiyatri uzmanı Dr. Bülent Çekem, yarıyıl tatili öncesi velileri uyararak, "Onu suçlamayıp, yargılamayın. Karne öğrenciye olduğu kadar aynı zamanda aileye de verilmektedir. Bu belge ailede ana-babalığının nasıl olduğunu da göstermektedir" dedi.

Sert ve baskıcı ailelerin çocuklarının zayıf karne korkusunu daha fazla yaşadıklarını vurgulayan Dr. Bülent Çekem, bu durumun evden kaçma, intihar gibi davranışları da beraberinde getirdiğini belirtti. Karnenin çocuğun başarısından ziyade, derslerinde bazı eksikliklerinin olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgesi olarak algılanması gerektiğini bildiren Dr. Çekem, "Karne öğrenciye olduğu kadar aynı zamanda aileye de verilmektedir. Bu belge ailede ana-babalığının nasıl olduğunu da göstermektedir. Aileler, çocuklarına harçlık vererek, kitap, kalem, defter alarak, ihtiyaçlarını karşılayarak okul hayatları süresince onların üzerindeki sorumluluktan kurtulduklarını düşünmektedirler. Bu doğru bir düşünce değildir" dedi.

ÇOCUĞUNUZU TEHDİT ETMEYİN

Dr. Çekem, ailelere çocuklarının karne korkusunu yenmelerini sağlamak ve istenmeyen bazı davranışların oluşmasını önlemek için, başarısızlığın ileriki yıllarda başarıya dönüşebilmesi adına, şu önerilerde bulundu:

"Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, onun kişiliğini incitmeden net şekilde anlatın. Başarılı olabilmesi için, onun arkasında olduğunuzu hissettirin. Onu kesinlikle suçlayıp, yargılamayın. Ona ’tembel tavuk, geri zekâlı?’ gibi isim ve lakaplar takmayın. ’Seni kaportacıya çırak olarak göndereceğim, okuldan alacağım’ gibi tehditler savurmayın. Onu eleştirip, kendisine emirler yağdırmayın. Çocuğunuzu arkadaşlarıyla, kardeşleriyle, komşularınızla kıyaslamayın. Çocuğunuzu kesinlikle aşağılamayın. Arkadaşlarının yanında buna sakın kalkışmayın, kendine olan güven duygusunu zedelemiş olursunuz. Kendi karnesiyle ilgili anlattıklarını dinleyin, düşüncelerine önem verin."

ÇÖZÜM YOLLARI ARAYIN

Her ana babanın çocuklarıyla ilgili bazı beklentileri olduğunu ve bunları onunla konuşmak gerektiğine dikkati çeken Dr. Çekem, "Çocuğunuzun karnesinde zayıflar olabilir. Ona açık kapı bırakın, kendini affettirebilmesi için yol gösterin, beraber çözüm yolları arayın. Zayıfı var diye ona tatilini zehir etmeyin, dinlenmesine fırsat verin. Eksikliklerini gidermek için onunla beraber uygun bir plan yapın ve bunu uygulayın. Çocuğunuza, karnesi iyi de olsa kötü de olsa sizin onu seveceğinizi ve onun arkasında olacağınızı hissettirin. Çocuktan başarı beklerken, onun kapasitesini de bilmek gerekir. Yersiz kıyaslamalar, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her karne döneminde başarısızlık sorunu nedeniyle psikiyatriste başvuran öğrenci sayısı artmaktadır. Bu çocukların başarısızlık nedenleri araştırıldığında, ailedeki iletişim bozuklukları, ana babanın çocuğun kapasitesinin üstünde beklentilere sahip olması ve psikiyatrik rahatsızlıklar ön plana çıkıyor" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al