Deprem Travma Psikolojisi

Zayıflayayım derken ağır metal alıyorsunuz

9 bitkisel zayıflama ürünle ilgili Sağlık Bakanlığı’na bilgi verilmesine rağmen, bu ürünler piyasada satılmaya devam ediyor.

Zayıflayayım derken ağır metal alıyorsunuz

9 bitkisel zayıflama ürünle ilgili Sağlık Bakanlığı’na bilgi verilmesine rağmen, bu ürünler piyasada satılmaya devam ediyor.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Celbiş, içinde yasaklanmış kimyasal maddelerin yanında, toksit element ve ağır metallere rastladıkları 9 bitkisel zayıflama ürünüyle ilgili Sağlık Bakanlığı’na bilgi vermelerine rağmen, bu ürünlerin piyasada satılmaya devam edildiğini söyledi. 'Zayıflayayım' derken ölmemenin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Celbiş, "İnsanları korumak, devletin görevi. Bu konunun hukuksal mekanizmalarının çok iyi geliştiğini düşünmüyorum" dedi. Prof. Dr. Osman Celbiş, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen, Anadolu Adli Bilimler Kongresi’nde, ’Bitkisel Kökenli Zayıflama Ürünleri’ konulu sunum yaptı. Obezitenin tüm dünyada ciddi şekilde arttığını belirten Prof. Dr. Celbiş, kadınlarda yüzde 50, erkeklerde yüzde 30’lara yaklaşan oranda obezite olduğunu söyledi. Obezite ile mücadele için çıkarılan ilaçların sınırlı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Celbiş, Türkiye’de şu anda yasal olarak kullanılan bir ilaç olduğunu belirtti.

3 ÜRÜNDE KULLANIMI YASAK KİMYASAL

Tüm dünyada doğal olana bir dönüş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Celbiş, bitkisel kökenli zayıflama ürünlerine de ilginin oldukça arttığını kaydetti. Bu ürünlerin tamamen zararsız olduğunun söylendiğini, hatta bu konuda açıklama yapan doktorların bile olduğunu anlatan Prof. Dr. Celbiş, şöyle dedi: "Bu ürünlerin tüketimi bütün dünyada artmış ve ciddi bir ekonomik pazar oluşmuş. ’Yüzde yüz doğaldır, içinde zararlı maddeler yoktur’ denilerek satılıyor. Ancak insanları aldatarak içine bazı maddeler atılmış bu ürünlerin. Biz bu konuda bir çalışma yaptık. Malatya’da bu ürünlerden kullanan bir hasta öldü. Otopside yasaklı maddelere rastladık. Biz de ’Bunu çalışalım’ dedik. Şu anda piyasada en çok kullanılan 9 ürünü analiz ettik. 3 tanesinde ’sibutramine’ maddesi bulduk. Bu, Türkiye’de kullanımı yasaklanmış kimyasal madde. Diğerlerinde yüksek miktarda ’kafein’ ve ’temazepem’ bulduk. Bunun dışında toksit elementler, ağır metaller bulduk. ’Sıbutramine’, ani ölüme yol açan bir madde ve yasaklanmış durumda."

HUKUKSAL BOŞLUK VAR

Söz konusu bu ürünlere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat verildiğini, Sağlık Bakanlığı’nın ise denetim yapmadığını belirten Prof. Dr. Celbiş, şöyle devam etti: "Devletin bu anlamda bir görevi var. Bu konunun hukuksal mekanizmalarının çok iyi geliştiğini düşünmüyorum. İnsanlarını korumak devletin görevidir. Biz bu ürünlerle ilgili araştırmamızın sonuçlarını Sağlık Bakanlığı’na verdik. Firmaların isimlerini ilettik. Zaman geçti ama değişen bir şey olmadı. Bunların satılması devam ediyor. Bir de bunlar adlarında küçük değişiklikler yaparak aynı ürünü yine piyasaya sürüyor. Hukuksal boşluk var. Kaldırıyorsunuz piyasadan, farklı bir adla çıkıyorlar. ’Zayıflayayım’ derken ölmemek önemli. Bu konuda dikkatli olunması gerektiğni düşünüyorum." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al