ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUYOR

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUYOR

REUTERS
        
Diyet yaparken belirli Antep fıstığı  tüketilmesinin kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edildi.

 


Alman Aerztezeitung internet sitesinin haberine göre, Kaliforniya  üniversitesinde yapılan araştırmada, yüksek besleyici değerlere sahip Antep  fıstığının aynı zamanda kilo vermede olumlu etkisi olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, diyet uygulayan 52 aşırı kilolu hasta üzerinde yaptıkları  araştırmada, bir gruba ara öğün olarak 240 kalori değeri olan Antep fıstığı, bir  gruba da 220 kalori değeri olan tuzlu bisküvi verdi. 12 hafta süren araştırmanın  sonunda, Antep fıstığı yiyen grubun kısa sürede hedeflenen kiloya ulaştığı  görüldü. Ayrıca Antep fıstığı verilen grubun trigliserit değerlerinin daha düşük  olduğu gözlendi.

Öte yandan ABD'de yapılan diğer bir araştırmada, kabuklu Antep  fıstığının, soyulmuşuna oranla daha az miktarda tüketildiği ortaya çıktı. Bir  gruba soyulmuş Antep fıstığı, diğer gruba kabuklu Antep fıstığı veren  araştırmacılar, kabuklu fıstığın daha az miktarda tüketilerek aynı doygunluğa  ulaşıldığını gördü. Bilim adamları, soyulmuş Antep fıstığı kabuklarının  görüntüsünün deneklerin daha az yemesine neden olduğunu belirtti. Soyulan  kabukların hemen atılması halinde ise deneklerin daha fazla Antep fıstığı yediği  görüldü.

British Journal of Nutrition dergisinde yıl başında yayımlanan bir  araştırmada da yüksek yağ oranı ile bilinen Antep fıstığındaki yağın bir  bölümünün kullanılmadan insan vücudundan atıldığı belirtilmişti.
 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al