ZAYIFLAMANIN YOLU

ZAYIFLAMANIN YOLU

Milliyet

Amerika’nın en saygın en saygın üniversitelerinin zayıflama ve obezite üzerine araştırmalarını inceleyen Scientific American dergisi, insanların davranışlarını değiştererek zayıflayabileceğini yazdı.

 


Zira ABD’nin Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 800 milyon dolar bütçeli araştırmasının başını çektiği bu araştırmalara göre, obezitenin genetik, metabolik ve nörolojik temelleri bulunuyor. Bazı kişiler zayıflıkla bağdaştırılan ve kas yapısına daha uygun olan kahverengi yağ depolarken, bazıları yağ dokusuna yatkın olan beyaz yağ depoluyor. Araştırmalar, kilo almayı etkileyen 20 gen bulunduğu da kanıtladı. Bu nedenle diyet yapmak her zaman işe yaramıyor, alışkanlıkları değiştiren yöntemler etkili oluyor.

Davranışlar değişmeli


-  Araştırmalar öncelikle temel değerlendirmelerin yapılması gerektiğini vurguluyor. Bu doğrultuda “Kişinin ağırlığı nedir?”,  “Stres ve aşırı beklentilerin etkisi var mı?” gibi ölçümlerin yapılması gerekiyor. Uzmanlar bu konuda diyetisyen ya da uzman hemşirelerden yardım alınabileceğini söylüyorlar.

-  İkinci adım ise kendi kendini kontrol etmek. Kilonun ölçümü, kalori hesabı ve atılan adımların kayda alınması davranışları değiştirmekte etkili oluyor.

-  Mevcut durumunun farkına varan kişiler için sıra davranışlarını değiştirmeye geliyor. Birçok kişi için yürüyen merdivenler yerine basamakları kullanmak gibi küçük değişiklikler daha kolay geliyor. Önce açık büfenin tamamını gezen kişilerin tabaklarına daha az yemek alıyor.

-  Diğer kişilerden gelen teşvikler yararlı oluyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al