Deprem Travma Psikolojisi

Zararlı biliyoruz ama aslında yararlıymış!

Bu yiyecekler zararlı biliyorduk ama aslında yararlıymış! Günlük hayatta tükettiğimiz birçok yiyecek hakkında duyduklarımızın genelde yanlış bilgiler olduğunu biliyor muydunuz?

Zararlı biliyoruz ama aslında yararlıymış!

PATLAMIŞ MISIR

Sizleri en çok şaşırtacak olan yiyecekle başlayalım. Film izlerken yemeğe bayıldığımız patlamış mısır, tam tahıl ve lif açısından oldukça zengin bir besindir. Tabii tereyağı ve tuz ile kaplı olmaması gerekiyor. Buharda patlatılan sade ve doğal mısırın bir bardağı sadece 30 kalori ediyor. Yerken sizi rahatsız eden kabuklar ise, aslında antioksidanlar açısından oldukça zengin. Sade yemekten hoşlanmıyorsanız, hafifçe deniz tuzu serpip çok az da yağ koyarak damak tadınıza daha uygun hale getirebilirsiniz.

MUZ

Orta büyüklükte bir muzda 110 kalori ve 14 gr şeker bulunur. Dolayısıyla muz, diyet listelerinde pek fazla yer almaz. Fakat muzdaki yüksek miktarda potasyum tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu gibi, içinde bulunan antioksidan ve C vitamini de kanser riskini azaltır. Muzda aynı zamanda triptofan denen ve araştırmacıların hafızayı ve ruh durumunu güçlendirmekle ilişkilendirdiği bir aminoasit de bulunuyor.

ÇİKOLATA

Aşırı tüketimi obeziteye yol açtığı için zararlı olarak kabul edilen çikolata, bilinçli tüketildiğinde vücutta stresi yok eden kortizon hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Vücutta enerji üretimi sağlayan çikolata ayrıca kan basıncı ile kolesterolü düzenliyor ve beyni daha hızlı çalıştırıyor.

KONSERVE FASULYELER

Konserveler kuru bakliyatlara göre daha fazla sodyum içerse de, besin değerleri genel olarak aynıdır. Her ikisi de aynı ölçüde kalori içeriyor ve ikisinde de yaklaşık 14 gr protein ile 12 gr lif bulunuyor. Tükettiğiniz çoğu gıdayı iyice yıkamanızın her zaman iyi olduğu gibi konserve fasulyeleri kullanmadan önce içindeki suları süzüp fasulyeleri de iyice yıkarsanız, fazla sodyumun en az yüzde 40’ından kurtulmuş olursunuz.

KONSERVE TON BALIĞI

Konserve ve taze ton balığı neredeyse aynı oranda protein içeriyor. Konservenin 85 gramında 16 gr, taze ton balığının 85 gramında da 20 gr protein bulunuyor. Ayrıca ton balığı nasıl tüketilirse tüketilsin, cildi ve saçları sağlıklı tutan Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin. Konserve alırken light ya da düşük sodyumlu olmasına özen gösterin ve suyun içinde bekletilenleri tercih edin.

DONMUŞ MEYVE VE SEBZELER

Dondurma işleminin ilk adımı, bakterileri öldürmek için ürünleri kaynar su ya da buharda haşlamak olduğu için, C ve B vitamini gibi suda çözünen bazı besinler kaybolabiliyor. Fakat dondurulmuş ürünler en olgun zamanlarında toplandıkları ve şoklama yöntemiyle donduruldukları için, besin değerleri yüksek kalıyor. Buna karşın dondurulmamış taze ürünler, yani marketlerden edindiğimiz ürünler tarladan markete kadar ki zamanda besin değerlerini kaybedebiliyor dolayısıyla bu ürünleri aldığımız gibi tüketmeye dikkat etmemiz gerekiyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al