ZARARINI ÇOCUKLAR ÇEKİYOR

A.A

Psikiyatri uzmanları, Çocukların yanında sigara içilmesi çocuk istismarı suçu kapsamında ele alınmalı görüşünde.

 


İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı,  "Çocukların yanında sigara içilmesi çocuk istismarı suçu kapsamında ele alınmalı" dedi.

Doç. Dr. Abalı,  çocuğuna şiddet uygulayan anne veya babanın ruhsal ve bedensel olarak fark edilebilen bir zarar verdiğini ancak yanında sigara içilen çocuğun iç organlarının zarar gördüğünü, bu  nedenle görünürde bir zarar söz konusu olmadığı için, çocukların yanında sigara  içmenin göz ardı edilen bir istismar şekli olduğunu söyledi.

Yanında sigara içilen çocukların yavaş yavaş zehirlendiğini ifade eden  Doç. Dr. Abalı, şöyle konuştu:
"Birçok anne ve baba bilinçsiz bir şekilde çocuklarını sigara dumanına  ve içindeki zararlı maddelere maruz bırakmaktadır. Sigara dumanına maruz kalmak  çocuklarda başta kanser riski ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere gelişmekte  olan sistemlere zarar veriyor. Ayrıca dikkat ve öğrenme alanlarına bozucu etki  yaptığı bilinmektedir. Çocukların hassas ve büyümekte olan hücrelerine ciddi  zarar verebilir. Çocuğunu gerçekten seven anne babanın onların yanında sigara  içmeyeceğini bilmesi, bilmiyorsa yasaların bunu engellemesi önemlidir."

Doç. Dr. Abalı, "Dünya Sağlık Örgütü, çocuk istismarını 'Çocuğun  sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin,  toplum veya devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek tüm davranışlar çocuğa  kötü muameledir' diye tanımlıyor. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk  Hakları Sözleşmesi'nin 19, 24 ve 36'ncı maddeleri de çocukların sağlığını  tehlikeye atan her türlü etkenden korunmasının gerektiğini vurgular" diye  konuştu.

Çocuk istismarının duygusal, cinsel ve fiziksel olabildiğini söyleyen  Doç. Dr. Abalı, "Fiziksel istismarda doğrudan fiziksel bütünlüğüne ve sağlığına  zarar verme söz konusudur. Zehirlemek suretiyle çocuğun gelişimine ve sağlığına  zarar verilmesi de bu kapsama girebilir. Son yapılan bilimsel çalışmalarda, evde  sigara içilmesinin çocuklara dönük riskleri vurgulanmaya başlanmıştır. Ancak hala  yeterli bilinç oluşmamıştır. 'Çocuğumu seviyorum' diyen her anne baba sigarayı  bırakmalıdır" dedi.
 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al