ZARARI KANITLANDI

ZARARI KANITLANDI

A.A

İnternet, bluetooth, mikrodalga fırın vb. araçların yaydığı manyetik dalgaların beyne zarar verdiği kanıtlandı.

 


Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümünde fareler üzerinde yapılan denelerde, günlük hayatta çok sık kullanılan kablosuz internet (wireless), bluetooth, mikrodalga fırın ve bazı haberleşme araçlarının yaydığı manyetik dalgaların, beyin hücrelerine büyük ölçüde zarar verdiğinin bilimsel olarak kanıtlandığı bildirildi.

SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, günlük hayatta kullanılan bazı cihazların insan sağlığına olumsuz etkilerini araştırmak için fareler üzerinde deneysel bir çalışma yaptıklarını söyledi. Çalışma kapsamında 30 fareyi kobay olarak kullandıklarını belirten Nazıroğlu, fareleri üç gruba ayırarak, çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Yaklaşık bir ay süren çalışma kapsamında fareleri günde bir saat süreyle manyetik dalgalara maruz bıraktıklarını söyleyen Nazıroğlu, çalışma sonunda farelerin beyin hücrelerini incelemeye başladıklarını, kontrol fareleri ile manyetik alana maruz kalan fareleri aynı şartlar altında muhafaza ettiklerini aktardı.

Nazıroğlu, “Farelerin beyin hücrelerinde yaptığımız incelemelerde manyetik dalgalara maruz kalan farelerin beyin hücrelerinde ciddi hasarlar oluştuğunu gördük. Hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremediklerini ve beynin bundan olumsuz etkilendiğini saptadık” dedi.

SİNİR HÜCRELERİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Vücut organlarının işlevlerini yerine getirmesinde beyin hücrelerinin önemli rolü bulunduğunun altını çizen Nazıroğlu, laboratuvar deneylerindeki incelemelerde tahrip olan hücrelerin işlevlerini yerine getirememesinden dolayı sinir hücrelerinin de olumsuz etkilendiğini, bu durumun bir çok rahatsızlığa davetiye çıkarabileceğini vurguladı.

Teknolojideki gelişmelerin bir sonucu olarak elektromanyetik dalgaların kullanımının her geçen gün arttığını ve insanların daha fazla bu dalgalara maruz kaldığını ifade eden Nazıroğlu, şunları söyledi:
“Elektromanyetik dalgaların insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini herkes biliyor ancak bugüne kadar özellikle beyin hücrelerine zarar verdiği yönünde bilimsel bir çalışma yapılmamış. SDÜ olarak yaptığımız deneysel çalışma ile elektromanyetik dalgaların beyin hücrelerine önemli ölçüde zarar verdiğini, hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremediğini kanıtlamış olduk.”

Nazıroğlu, çalışmanın ABD'deki mesleki bir dergide yayımlandığını ve TÜBİTAK tarafından da desteklendiğini bildirdi.

Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, manyetik dalgaların kanser hücrelerine yönelik de bir araştırma yaptıklarını belirterek, henüz araştırmanın bitmediğini ancak ilk belirlemelere göre manyetik dalgaların kanser oluşumuna sebep olan hücrelerin artmasına neden olduğunu açıklayarak, “Ama daha net ifadeyi çalışma tamamlandıktan sonra söylememiz daha doğru olur” diye konuştu.

Nazıroğlu, özellikle kablosuz internet (wireless), mikrodalga fırın, cep telefonları ve uzantısındaki baz istasyonlarının sağlıkta ciddi tahribatlar yaratabileceğini aktardı.

Bunun için çözüm önerilerinin üretilmesinin ve gerekli önlemlerin alınmasının şart olduğunu belirten Nazıroğlu, “Elektrik enerjisinden vazgeçmemiz mümkün değildir. Elektromanyetik alanlara bağlı sağlık sorunları da uzun yıllar sonra ortaya çıkabilecek sorunlardır. Bu açıdan toplum duyarlılığı şarttır. Kural olarak önlem ilkesi akılda tutularak risk en aza indirilmeye çalışılmalıdır” dedi. Nazıroğlu, elektromanyetik dalgaların etkilerini azaltmak amacıyla neler yapılabileceği yönünde de çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al