Deprem Travma Psikolojisi

ZAMANINIZI SİZ YÖNETİN

ZAMANINIZI SİZ YÖNETİN

ELLE DERGİSİ /MART SAYISI / ÇİLER YILDIZ

Güne başladığınızda, nelere odaklanacağınıza karar verin ve bunun dışına çıkmamak için direnin…

 DOĞRU NOKTAYA ODAKLANIN

Önemli olan zaman yönetimi değil, odaklanma yönetimi. Bu nedenle, güne başladığınızda, nelere odaklanacağınıza karar verin ve bunun dışına çıkmamak için direnin. Mesela ben, her zaman aktif olan 'odaklanacaklarım' listemi yanımda taşıyorum.

NELERİ YAPMAYACAĞINIZI SEÇİN

Ne yapmayı seçebilme becerisi kadar, ne yapmayacağınıza karar verebilme yeteneğinizin olması da şart. Bu, hem iş hayatınızda hem de özel hayatınızda size yapmak istediklerinizi gerçekleştirmek için alan yaratır. Sizin enerjinizi alan ve size bir faydası olmayan aktiviteleri belirleyin ve bunları hayatınızdan çıkarın.

HAYATINIZDAKİ ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEYİN

Hayatta her şeyi yapabileceğinize inanın, ancak en önemli değerlerinizi ve her ne koşulda olursa olsun vazgeçemeyeceklerinizi belirleyin.

HER ZAMAN İŞ İÇİN MÜSAİT OLMAYIN


Teknolojinin esiri olarak mobil cihazlar sayesinde iş için 7/24 müsait olmayın, iş saatleri dışında arandığımda kibarca müsait olmadığımı, ertesi gün kendilerini arayacağımı belirtirim ve gerçekten iş için ilk müsait olduğum zaman da onları ararım.

ANA ODAKLANIN


Aslında 'zaman', dengesiz bir yaşam sürmemizdeki en önemli problem değil. Asıl problem, bir alana odaklanmaya çalışırken, diğer alanı düşünmekten kaynaklanan çatışma. Bunu çözmek için işteyken işe, evdeyken aileye, eğlencedeyken eğlenceye odaklanmak gerekiyor. Ben işten çıktığımda, kafamda bir kapatma düğmesi olduğunu hayal eder ve işle ilgili problemleri işte bırakırım.

ETKİN ZAMANINIZI BELİRLEYİN


Bazı kişiler günün erken saatlerinde çok etkin olamazken bazıları sabah kuşudur. Hangi saatlerde daha etkin olduğunuzu belirleyin ve düşünce gerektiren önemli işlerinizi o saatlerde yapmaya çalışın. Ben sabah saatlerinde maillerimi okumak, evraklarımı dosyalamak gibi rutin aktivitelere öncelik verir, ilerleyen saatlerde daha etkin olacağım aktiviteleri planlamayı tercih ederim.

DELEGE EDİN

Birlikte çalıştığım arkadaşlara bir şeyler öğretmeyi hiçbir zaman, zaman kaybı olarak görmedim. Unutmayın, işlerinizi başkalarıyla paylaştığınız sürece, hayatınızda kendiniz için yer açabilirsiniz.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

İş, ev, çocuklar arasında koşuşturup giderken kendinizi unutmayın. Planlı bir şekilde kendinizle randevulaşın. Az da olsa kendinizle yalnız kalmaya, doğada kısa yürüyüşler yapmaya ve enerjinizi tekrar doldurmaya özen gösterin. Ajandama 'Çiler ile toplantı!' diye yazdığım ve kendime zaman ayırdığım çok olmuştur!

TEKNOLOJİYİ KULLANIN


Hem iş hem özel hayatınızda teknolojinin son yeniliklerinden faydalanıp hayatınıza sunulan fırsatlara açık olun. İki saat harcayabileceğiniz bir alışverişi, internetten 10 dakikada yapabilirsiniz. Ben tüm seyahat planlamalarımı, hatta günlük alışverişimi bile internetten yapmaya başladım.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Bu kısacık sözcüğün hayatınızı nasıl değiştirebileceğine inanamayacaksınız. Doğru şekilde söylediğiniz bir 'hayır', hayat kurtarıcınız olabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al