Zamane çocukları neden bayramda mutlu olmuyor

Uzmanlara göre çocuklar eskisi gibi bayram sevinci yaşamıyor. Peki zamane çocuklar neden mutlu olamıyor.

Zamane çocukları neden bayramda mutlu olmuyor
Paylaş:

Uzmanlar, çocukların eskisi gibi bayram sevinci yaşamadığını, dün bir sürü şeye yeten  harçlıkların, bugünkü çocuklar için bir şey ifade etmediğini belirterek, “Belki  her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu veya Ipad alabilsek, kim bilir  şimdiki çocuklar da sevinebilir” dedi.

Uzmanlar, “Günümüz çocuklarının,  bayramları eskisi gibi yaşamadıklarının”, erişkinler tarafından sıkça dile  getirilen bir yakınma konusu olduğunu kaydetti. Erişkinlerin, bunu her fırsatta dile getirdiklerini ve genellikle kendi  çocukluklarının hoş hatıralarını anlattıklarını ifade eden Kırpınar, “Kapı kapı  dolaşılıp toplanan şekerler, büyüklerin verdiği para, mendil gibi hediyeler ve  bunlardan duyulan sonsuz mutluluklar, evdeki hazırlıklar, komşu ziyaretleri ve  yeni giysiler, hemen her erişkinin küçük bir çocukken yaşadığı bayram sevinçleri  olarak paylaşılan ortak bayram özlemleridir.

Erişkinlerin, bugünkü çocuklarda  görmediklerini düşündükleri mutlulukların bir kısmı, kendi geçmişlerine, bir daha  asla geri gelmeyecek güzel günlere özlemleridir” ifadelerini kullandı.

Aslında çocuklar için “hayatın kendisinin” bir bayram olduğunu dile  getiren uzmanlar, şöyle konuştu: “Ve muhtemelen bugünkü çocukların önemli bir kısmı da yarın  büyüdüklerinde kendi çocukluklarındaki güzel şeylerin, artık yaşanmadığını  konuşacaklardır. Diğer taraftan, bugünün çocukların istekleri, alışkanlıkları  veya taleplerinin de dünkü çocuklarla aynı olmadığını hatırlamalıyız. Şekerin,  çikolatanın bugün artık hemen her çocuğun her an ulaşabileceği sıradan nesneler  olduğunu unutmamak gerekiyor.

Çoğu çocuk yeni elbiseler alınması için bayramın  gelmesini beklemiyor artık. Dün bir sürü şeye yeten harçlıklar bugünkü çocuklar  için bir şey ifade etmiyor. Belki her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu  veya Ipad alabilsek kim bilir şimdiki çocuklar da sevinebilir.

A.A