Zamane çocukları neden bayramda mutlu olmuyor

Uzmanlara göre çocuklar eskisi gibi bayram sevinci yaşamıyor. Peki zamane çocuklar neden mutlu olamıyor.

Zamane çocukları neden bayramda mutlu olmuyor

Uzmanlar, çocukların eskisi gibi bayram sevinci yaşamadığını, dün bir sürü şeye yeten  harçlıkların, bugünkü çocuklar için bir şey ifade etmediğini belirterek, “Belki  her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu veya Ipad alabilsek, kim bilir  şimdiki çocuklar da sevinebilir” dedi.

Uzmanlar, “Günümüz çocuklarının,  bayramları eskisi gibi yaşamadıklarının”, erişkinler tarafından sıkça dile  getirilen bir yakınma konusu olduğunu kaydetti. Erişkinlerin, bunu her fırsatta dile getirdiklerini ve genellikle kendi  çocukluklarının hoş hatıralarını anlattıklarını ifade eden Kırpınar, “Kapı kapı  dolaşılıp toplanan şekerler, büyüklerin verdiği para, mendil gibi hediyeler ve  bunlardan duyulan sonsuz mutluluklar, evdeki hazırlıklar, komşu ziyaretleri ve  yeni giysiler, hemen her erişkinin küçük bir çocukken yaşadığı bayram sevinçleri  olarak paylaşılan ortak bayram özlemleridir.

Erişkinlerin, bugünkü çocuklarda  görmediklerini düşündükleri mutlulukların bir kısmı, kendi geçmişlerine, bir daha  asla geri gelmeyecek güzel günlere özlemleridir” ifadelerini kullandı.

Aslında çocuklar için “hayatın kendisinin” bir bayram olduğunu dile  getiren uzmanlar, şöyle konuştu: “Ve muhtemelen bugünkü çocukların önemli bir kısmı da yarın  büyüdüklerinde kendi çocukluklarındaki güzel şeylerin, artık yaşanmadığını  konuşacaklardır. Diğer taraftan, bugünün çocukların istekleri, alışkanlıkları  veya taleplerinin de dünkü çocuklarla aynı olmadığını hatırlamalıyız. Şekerin,  çikolatanın bugün artık hemen her çocuğun her an ulaşabileceği sıradan nesneler  olduğunu unutmamak gerekiyor.

Çoğu çocuk yeni elbiseler alınması için bayramın  gelmesini beklemiyor artık. Dün bir sürü şeye yeten harçlıklar bugünkü çocuklar  için bir şey ifade etmiyor. Belki her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu  veya Ipad alabilsek kim bilir şimdiki çocuklar da sevinebilir.

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede adalet kavramına ilişkin değerlendirmede bulundu.
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al