Zaman geçirmek için alışverişe çıkmayın

Ramazan ayında artan gıda alışverişlerini aç karnına yapmayın! Oruçluyken zaman geçirmek için de markete gitmeyin.

Zaman geçirmek için alışverişe çıkmayın

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya,  her yıl Ramazan ayında vatandaşların, iftar ve sahur sofralarını  zenginleştirmek için diğer aylara oranla daha fazla gıda alışverişi yaptığını  söyledi.

Ramazandan birkaç gün önce market, pazar ve çarşı alışverişlerinde büyük  hareketlilik yaşandığını ifade eden Kaya, bu dönemlerde harcamaların, özellikle  kredi kartı kullanımının oldukça arttığını kaydetti.

Kaya, gıda tüketiminin yüksek olması nedeniyle bir çok işletmenin cazip  kampanyalarla tüketiciyi alışverişe yönlendirdiğine dikkat çekerek, şöyle  konuştu:

“Öncelikle tüketicilerin sağlıklı, kaliteli ve ucuz gıda tüketimi için  dikkatli olmalarını istiyoruz. Bunun dışında, Ramazan ayında genellikle  oruçluyken alışveriş yapılıyor. Bu da tüketimi artırıyor. Özellikle iftar  sofralarını zenginleştirme düşüncesi ve açlığın yarattığı sinir, stresle  tüketici, birçok üründen almaya çalışıyor. Genellikle de açken zaman geçirme  adına alışveriş merkezleri ve marketler tercih ediliyor. Bu yüzden, oruçluyken  zaman geçirme adına markete gidilmemesini, açken alışveriş yapılmamasını  öneriyoruz. Alışveriş gün içinde yapılacaksa evde bir liste hazırlanmalı ve bunun  dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Mümkünse kredi kartı evde bırakılmalıdır. Kredi  kartıyla yapılan alışverişlerin daha sonra bütçeyi zorlayacağı  unutulmamalıdır.”

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al