Zam nasıl istenir?

İyi bir zammı hak ettiğinizi düşünseniz de bu konu hakkında konuşmak istemiyor, bir türlü uygun zaman bulamıyor ve ekonomi iyi değil, şimdi zamanı değil, gibi bahaneler üretiyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Zam nasıl istenir?

İyi bir zammı hak ettiğinizi düşünseniz de bu konu hakkında konuşmak istemiyor, bir türlü uygun zaman bulamıyor ve ekonomi iyi değil, şimdi zamanı değil, gibi bahaneler üretiyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

zamistemekZAM İSTEMENİN YOLLARI

İşinizi iyi yaptığınızı düşünüyorsanız, mesai arkadaşlarınız, yöneticiniz de sizinle aynı fikirdeyse zam istemekten çekinmemelisiniz. Tek yapmanız gereken zam konusunda kararlı olup, harekete geçmek…

POZİSYONUN VE SEKTÖRÜNÜN RAYİÇ RAKAMLARINA BAKMALISINIZ

Arkadaşlarınız ve network’ünüzden bilgi alabilirsiniz. İşkolik.com, bu konuda güzel bir kaynak olabilir.

HEDEFLER VE İŞLER YOLUNDA OLMALI

Şirketin durumunun iyi olması gerekiyor. Piyasa şartları veya şirketin zam, ücret politikası enflasyon zamlarının açıklanma nedenidir. Ancak yöneticilerin elden kaçırmamak istemedikleri çalışanlarına özel uygulamalar yaptığı da yaygın bir gerçek. O yüzden işinizde en iyi olmak için çalışmanın, zam döneminde en iyi destekçiniz olacağını unutmamalısınız.

UYGUN ZAMANI BULMALISINIZ

Yöneticiniz ve İnsan Kaynaklarıyla görüşmek için çok sıkışık bir zaman aralığı seçmemeli, resmi bir görüşme talep etmelisiniz.

GERÇEKÇİ BİR TALEBİNİZ OLMALI

Zam konusunda yapılan en önemli yanlışlık, çalışma arkadaşlarından verilen örneklerdir. Maaş ve zam oranları gibi konular şirketler açısından gizli – özel olması gereken konular olduklarından şirket veya ekip içinden verilen örnekler hoş karşılanmaz. Veya evleniyorum, çocuğum oluyor, ihtiyaçlarım artıyor gibi nedenler de patronun size zam yapması için yeterli nedenler değil. İşverenler, işinizi nasıl yaptığınıza ve sizin şirkete ne gibi değer kattığınıza dikkat eder.

GÖRÜŞMEDE ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDİN

Görüşme sırasında öncelikle maaşınızı veya zammınızı yetersiz bulduğunuzu belirttikten sonra, şirkete kar veya değer katan çalışmalarınızı anlatmalısınız. Ardından da piyasadaki şartlardan bahsederek kendinizin daha iyi bir zam aralığı beklediğinizi, rakamsal olarak ifade etmelisiniz. Eğer zam döneminden önce konuşacaksanız beklediğiniz zammı söyleyerek, bunu hak ettiğinizi birkaç çalışmanıza dayandırarak anlatmalı, işvereninizi size zam yapma konusunda ikna etmeye çalışmalısınız. Ayrıca konuyu çok dağıtmadan şirketle ilgili gelecek plan ve projelerinizden bahsetmeniz faydalı olabilir. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al