Yüzen sperme milyonluk destek

ABD’de çalışmalarını sürdüren iki Türk bilim insanı, daha iyi yüzen ve daha sağlıklı spermlerin tespit edilebilmesine olanak sağladıkları çalışmayla, dünyada her yıl tüp bebek yöntemine başvuran 70 milyon çifte umut oldu.

Yüzen sperme milyonluk destek

ABD’de çalışmalarını sürdüren iki Türk bilim insanı, daha iyi yüzen ve daha sağlıklı spermlerin tespit edilebilmesine olanak sağladıkları çalışmayla, dünyada her yıl tüp bebek yöntemine başvuran 70 milyon çifte umut oldu.

spermlerMassachusetts eyaletindeki Worcester Politeknik Enstitüsü Fizik bölümünden Dr. Erkan Tüzel ve Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Utkan Demirci’nin, sperm hareketlerini değişik koşullarda tahmin edebilmek için başlattıkları işbirliği başarılı sonuç verdi.

MİKRO ÇİP

Dr. Demirci ve ekibinin geliştirdiği yeni bir mikro akışkan çip teknolojisinin diğer tekniklere göre daha çok sayıda sperm seçilmesine olanak tanıdığı görüldü. Sperm hücrelerinin dar kanallarda nasıl hareket ettiğini ve birbirleriyle etkileşimini anlamak amacıyla çalışmanın sonuçları bilgisayar modelleri ile Dr. Tüzel ve ekibince simülasyona aktarıldı. En iyi yüzebilen spermlerin belirlenip ayrılması, tüp bebek yönteminde başarı şansını oldukça artırıyor.

VAKIF ÖDÜLÜ

İki genç Türk bilim insanının çalışması, ABD bilim dünyasında geniş yankı buldu. Tüzel ve Demirci, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından 500 bin dolar (1 milyon TL) araştırma desteği ile ödüllendirildi. Sperm hücrelerinin detaylı hareketlerinden ziyade toplu olarak hareketlerini istatistiksel olarak modelleyen yaklaşım, spermin tükenme süresi konusunda bilgi veren ilk çalışma olarak da dikkat çekti. Araştırmaya göre fare spermi için yaşam süresi ortalama 30 dakika, insan spermi için ise 1 saatten biraz fazla. Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al