YÜZDE 64'Ü ŞİDDET GÖRÜYOR

YÜZDE 64'Ü ŞİDDET GÖRÜYOR

NTV

Ankara Tabip Odası raporuna göre, sağlık çalışanlarının yüzde 96'sı çalışma yaşamlarında az bir defa şiddet içeren olaya tanık oluyor, yüzde 64'ü ise en az bir defa şiddete maruz kalıyor.

 


ATO'nun hazırladığı ''Hekime Yönelik Şiddet Raporu 2010-2011'', ATO Başkanı Bayazıt İlhan ve Kadın Komisyonu üyesi Müge Yetener tarafından açıklandı.

Raporda, ATO Şiddet Başvuru Hattına hem Ankara'dan, hem de il dışından yapılan başvuruların değerlendirmesinin yer aldığını kaydeden Yetener, ''Bizler; hastaların ve hastalıkların, hastaneye getirdikleri kar ölçüsünde değerlendirildiği, hastanelerinde kapasitenin üstünde hasta bakmanın teşvik edildiği, hekimlerin 'performans' kaygısıyla çalıştırıldığı, halkımızın sağlığını emanet edeceği genç doktorların nitelikli eğitimden mahrum bırakıldığı, asistanların haftalık 130 saate varan çalışma süreleri içinde insani bütün ihtiyaçlarından mahrum kaldığı, hastaların nitelikli sağlık hizmeti alamadığı, sadece birer gelir getirecek müşteri gözüyle görüldüğü bir sistemin sorumlusu olmayı reddediyoruz, gerçek sorumluları sağlık alanındaki şiddete yönelik çözüm bulmaya ve görevlerini yapmaya davet ediyoruz'' diye konuştu.

KADINLARIN ŞİDDETE MARUZ KALMA ORANI YÜZDE 58


Raporda, sağlık ortamındaki dönüşümle hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çarpıcı bir biçimde arttığı, bu şiddetin zaman zaman ölümcül boyutlara varabildiği belirtildi. Sağlık çalışanlarının yüzde 40'ının şiddet olaylarının özel sorun olduğunu ileri sürerek bildirmekten kaçındıkları ifade edilen raporda, şunlar kaydedildi:

''Çalışma yaşamları boyunca en az bir defa şiddet içeren olaya tanık olduğunu söyleyen sağlık çalışanı oranı yüzde 96 iken, bunların yüzde 64'ü en az bir defa şiddete maruz kalmıştır. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin yüzde 14'ünü sağlık idarecileri gerçekleştirmiştir. Kadınlar arasında şiddete maruz kalma oranı yüzde 58 iken, bu oran erkekler arasında yüzde 26'dır.

Kamuda çalışan uzman hekimler arasında bu oran yüzde 45, hemşireler arasında yüzde 53, hekim ve hemşire dışındaki sağlık personeli arasında yüzde 33'tür. Her grupta kadınlar erkeklere göre daha fazla şiddete maruz kalmaktadır. En fazla şiddete uğrayan grup yüzde 81 ile kadın pratisyen hekimlerdir. Kadınlar ve genç hekimlerde şiddete uğrama sıklığı yüksektir.''

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al