Yüzde 100 orjinal anı yok

Bünyesindeki hekim ve psikologların bir araya geldiği toplantıda bu hafta "EMDR ve UYGULAMASI" konuşuldu.

Yüzde 100 orjinal anı yok
Paylaş:


Katılımcılara EMDR konusunda uzman psikolog Sinem Öztep bilgi verirken uygulaması ve OKB'ye ilişkin ise uzman psikolog Zehra Erol paylaşımda bulundu.

Katılımcıların dikkatle dinlediği toplantıda beyin ve gövde ilişkisi de tartışıldı. NPİSTANBUL Hastanesi Nörologu Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ beyin ve gövde ilişkisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Beyin ve gövdeyi bağımsız düşünemeyeceklerini ifade eden Tanrıdağ;

GÖVDE RAHATLAYINCA BEYİN DE RAHATLIYOR

Somatik teoriye göre gövde beynin erken uyarı merkezi. Beyni yönlendiriyor. Gövde 500 milisaniye önce karar veriyor önceden hissediyor. Olayın ne olduğuna ise biz oluşan heyecanla karar veriyoruz. Beyin gövdeyle bir bütündür.

İnsanlar neden masaj yaptırır sanırsınız. Spor neden yapar insanlar; gövdeyi rahatlatmak için. Gövde rahatlayınca beyin de rahatlıyor.

Gövde insan özgürlüğü açısından da çok önemli. Gövde baskı altına alınınca kişi problemler yaşıyor. O nedenle gövde, beynin dışa açılan devamı gibi. Beyni rahatlatan bir şey. Gövdeyi önemsemek beyni önemsemek aslında.

Her toplantısı beyin fırtınası şeklinde gerçekleşen toplantıda kişilerin anıları da konuşuldu, tartışıldı. Konu üzerine Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ,

 YÜZDE 100 ORJİNAL ANI YOKTUR

"Kişiler anılarını yeniden yazar. Hiçbir anı % 100 orijinal değildir, olamaz. Kişi anılarını aktarırken inandırıcı ve karşısındaki kişiyi etkilemek için 3'ü 5 yapıyor. Mutlaka değişime uğruyor anılar." Dedi.