Deprem Travma Psikolojisi

Yüz yıldır ilk defa kaplan nüfusu arttı

Dünyada yüzyıllık sürede ilk defa vahşi kaplanların sayısında artış görüldü.

Yüz yıldır ilk defa kaplan nüfusu arttı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Küresel Kaplan Forum'u dünya çapında yapılan son sayımda kaplanların sayısının 3890'a çıktığını açıkladı.

2010 yılında vahşi doğada 3200 kaplan vardı. Bu sayı 1900 yılında yüzbindi.

Uzmanlar sayının nüfus artışa işaret edebileceği gibi daha gelişmiş veri toplama yöntemine de bağlı olabileceğini söylüyor.

WWF'de başkan yardımcısı Ginette Hemley "Sayılardan çok eğilim önemli ve biz doğru yönde bir eğilim görüyoruz" dedi.

Vakfın uluslararası direktörü Marco Lambertini son sayıların "hükümetler, yerel topluluklar ve çevreciler beraber çalışınca vahşi hayvanların ve yaşam alanlarının kurtarılabileceğini" gösterdiğini söyledi.

HEDEF 2022'YE KADAR KAPLAN NÜFUSUNU 2'YE KATLAMAK

Kaplan nüfus sayımı bu hafta Delhi'de yapılacak konferans öncesi yayınlandı.

Delhi'deki konferansa kaplanların yaşadığı 13 ülkenin bakanları katılacak. Konferansla küresel kaplan nüfusunun 2022 yılına kadar iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Sadece Hindistan'da 2226 ile dünya kaplanlarının yarıdan fazlası yaşıyor. Endonezya'da ise küresel palmiye yağı, selüloz ve kağıt talebi nedeniyle ormanlar yok ediliyor.

Kamboçya kaplan türünün ülkede tükendiğini ilan ettikten sonra kaplanları yeniden doğaya salmayı planlıyor.

İnsanların hayvanların yaşam alanlarını ele geçirmesinin yanısıra kaplanlar uzuvlarını satmak isteyen kaçak avcılar ve güvenliklerinden endişe duyan yerli halk tarafından öldürülüyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al