Yüz şekli cinselliği nasıl etkiliyor?

Archives of Sexual Behavior‘da yayımlanan bir çalışmada, yüz özelliklerinin cinsel ilişkiler ve eş seçimi üzerindeki etkilerine odaklanıldı.

Yüz şekli cinselliği nasıl etkiliyor?

Araştırma, daha önce belirli psikolojik ve davranışsal özelliklerin belirli yüz genişlik-yükseklik oranları (YGYO olarak bilinir) ile ilişkili olduğunu gösteren delillere yenilerini ekliyor. Araştırmalara göre, yüz hatları itibariyle kare yüzlü erkekler (dolayısıyla yüksek YGYO oranına sahipler), daha uzun ve ince yüz hatlarına sahip erkeklere kıyasla; daha agresif, daha baskın, daha etik dışı algılanarak kısa süreli cinsel partner olma açısından daha cazip görünmektedirler.

Araştırmacılar, ergenlik gibi belli gelişim dönemlerinde görülen yüz oranlarındaki farklılıkları testosteron düzeylerindeki değişimlere bağlıyor. Bu hormon, yetişkinlerde cinsel tutum ve isteklerin oluşmasında rol alır.

Yayımlanan araştırmada, ekip, lisans öğrencileri arasında iki ayrı çalışma yürüttü. İlk çalışmada, romantik ilişki içerisinde olan 145 lisans öğrencisi, kendilerinin kişilerarası davranışları ve cinsel yönelimleri hakkındaki anketleri doldurdu. Araştırmacılar aynı zamanda katılımcıların yüz genişlik-yükseklik oranlarını belirlemek için de fotoğraflarını kullandı. 314 öğrencinin dahil olduğu ikinci çalışma ise, katılımcıların cinsel yönelimi, sadakatsizliği düşünme ihtimalleri ve sosyoseksüel yönelimlerini de içerecek şekilde ilk çalışmanın biraz daha genişletilmiş versiyonuydu. İkinci çalışma, katılımcıların, aşk ve özveri içermeyen; yalnızca cinsellik odaklı bir ilişki konseptine ilişkin ne kadar rahat yaklaştıklarını ölçmeyi amaçlıyordu.

Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüz genişlik-yükseklik oranlarının, her iki cinsiyet için de bir cinsellik ölçütü olduğunu ortaya koydu. Yüksek bir yüz genişlik-yükseklik oranına (yani kare ya da geniş yüz hatlarına) sahip erkek ve kadınlar, diğerlerine kıyasla daha yüksek bir cinsel dürtü bildiriminde bulundular. Bulgular, yüz karakteristiklerinin, cinsel motivasyonlar hakkında önemli bilgiler taşıyabileceğini gösteriyor.

Öte yandan, araştırmaya göre, daha büyük bir yüz genişlik-yükseklik oranına sahip erkekler, diğerlerinden daha yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmakla kalmıyor, söz konusu cinsellik odaklı bir ilişki olduğunda daha rahat ve partnerlerine dair daha sadakatsiz olabiliyorlar.

BİLİMFİLİ

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al