Yürüyüşe çıkmadan önce bilmeniz gereken 9 şey

En etkili egzersizlerin başında gelen yürüyüş kalp sağlığını olumlu etkilediği için doktorlar tarafından öneriliyor. İşte yürüyüş yapanlara özel öneriler...

Yürüyüşe çıkmadan önce bilmeniz gereken 9 şey

En ideal egzersizlerin başında olan yürüyüş vücut için sayısız faydaya sahip. Dolaşım sistemini düzenleyen ve iyi kolestrol seviyesini artıran yürüyüş ayrıca kalp sağlığına da olumlu etkiler sağlıyor. Düzenli olarak yapılan yürüyüş hem form tutmaya hem de ruhsal açıdan kendinizi iyi hissetmenize yardımcı oluyor. İleri yaşlarda da en sağlıklı aktivitelerden biri olan yürüyüş menopoz dönemlerinde meydana gelen kemik erimesinin önüne geçiyor.

YÜRÜYÜŞ YAPANLARA ÖZEL ÖNERİLER

Yürüyüş yapmadan önce sağlıklı bir şekilde beslenmek yürüyüş performansınızı olumlu etkiler. Enerji veren muz ve kuruyemiş gibi besinlerin yanında kaliteli karbonhidratlardan olan yulaf ezmesi ve tam buğday ekmeğinden yapılmış olan beyaz peynirli sandviç gibi yiyecekler yürüyüş öncesi tercih edilebilir.

Yürüyüş yaparken pamuklu ve vücut ısısını koruyan kıyafetler tercih ederek sporunuzu daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ayakkabı seçiminde ise yürüyüş parkurunuza uygun tabanlı ayakkabılar seçmek ayak sağlığınızı korumanızı sağlar.

Sabah saatlerinde yaptığınız yürüyüş temiz hava almanız açısından önemli. Hem metabolizmayı hızlandıran hem de bol oksijen sağlayan sabah yürüyüşünü ihmal etmeyin.

Belirli bir yaşın üzerindeyseniz ve bazı operasyonlar geçirdiyseniz doktorunuza danışarak yürüyüş yapmalısınız. Doktorunuzun size özel olarak önerdiği yürüyüş programıyla sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

Yürüyüş sırasında yanınıza su şişenizi almayı unutmayın. Susamayı beklemeden her 15 dakikada bir su içmeye dikkat edin.

Yürüyüş rotanızı belirlerken trafiği bol olan yerler yerine doğayla bütünleşebileceğiniz rotalar seçerek hem daha keyifli hem de sağlıklı bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Yürüyüş yapmadan önce bazı ısınma hareketleri yaparak kendinizi tempolu bir yürüyüşe hazırlamalı ve olası sakatlık riskini en aza indirmelisiniz. Yürüyüş sonrasında ise çeşitli esneme ve germe egzersizleri ile kaslarınızı rahatlatmalısınız.

Yürüyüş sonrasında et, balık ve tavuk gibi protein bakımından zengin yiyeceklerin yanında yumurta ve yoğurt gibi besinlerden tercih ederek metabolizma hızınızı artırabilir ve fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Spor sonrası ılık bir duş almak hem vücudunuzu rahatlatır hem de yürüyüş nedeniyle meydana gelebilecek olan şişlikleri önler. Soğuk suyla yapılan duş ise metabolizmayı hızlandırır ve kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Randevu Al