Yumurtalıkların alınması kolon kanseri riskini artırıyor

İsviçre’de yapılan araştırmaya göre, iyi huylu değişiklikler nedeniyle yumurtalıkların alınması kolon kanseri riskini artırıyor.

Yumurtalıkların alınması kolon kanseri riskini artırıyor

Çalışmayı değerlendiren ve ‘gereksiz ameliyatlar’a vurgu yapan Onkolog Prof. Sezgin, özellikle Türkiye’de cerrahi müdahalelerin son zamanlarda arttığını, araştırma sonucunun bu açıdan dikkatle okunması gerektiğini söyledi.

Hastane kayıtları ve 50 yıllık hasta arşivi incelenerek yapılan araştırma; daha önce 1 ya da 2 yumurtalığın alınması (ooferektomi) ameliyatı geçiren kadınlarda kalınbağırsak kanserine yakalanma oranının normal insanlardan yüzde 30 fazla olduğunu ortaya koydu.

İsviçre kaynaklı bu araştırmanın sonuçlarını İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, “Daha önceki laboratuvar çalışmalarında dişilik hormonu östrojenin kalınbağırsak kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyici etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu klinik çalışma, laboratuvar çalışmalarının sonuçlarını doğrulamaktadır” dedi.

YUMURTALIKLARI ALINAN KADINLAR DAHA SIKI TAKİP EDİLMELİ

Bu bilimsel kanıtlar nedeni ile daha önceden yumurtalıkları alınan kadınların, aile öyküleri de incelenerek daha sık kalınbağırsak kanseri taramalarının yapılmasını öneren Prof. Sezgin, hastalara bu konuda artan risklerin çok iyi anlatılmasını tavsiye etti.

Kanser riskini azaltmanın mümkün olduğunu dile getiren Sezgin, “Bu çalışmanın en önemli çıkarımı; doktorlara yumurtalık ameliyatı olduktan sonra kalınbağırsak kanseri riskinde artış olduğu bilgisini vermesidir” diye konuştu.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al