YUMURTA KALBE ZARARLI DEĞİL

YUMURTA KALBE ZARARLI DEĞİL

DHA

Uzmanlar, yumurtanın kalp sağlığı için kötü olduğu yönündeki eski inanışın birçok çalışma ile bertaraf edildiğini açıkladı.

Akdeniz Ülkeleri Tavukçuluk Zirvesi'nde konuşan İstanbul Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, yumurtanın kalp sağlığı için kötü olduğu yönündeki eski inanışın birçok çalışma ile bertaraf edildiğini vurguladı.

Prof.Dr. Sönmez, dünyada Ekim ayının ikinci Cuma gününde kutlanan Yumurta Günü'nün, bu yıl Türkiye'de de kutlanacağını söyledi.

Bilimsel Tavukçuluk Derneği (WPSA) Türkiye Şubesi tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen 'Akdeniz Ülkeleri Tavukçuluk Zirvesi', Antalya'nın Konyaaltı İlçesi'ne bağlı Beldibi'nde bulunan Ak-ka Antedon Deluxe Otel'de başladı. Bilimsel Tavukçuluk Derneği Türkiye Şubesi Başkanı Prof.Dr. Rüveyde Akbay, ilki 2008 yılında Yunanistan'da düzenlenen zirvenin bu yıl Türkiye'de yapılmasının son derece önemli olduğunu belirterek, "Zirvemize Belçika, Endonezya, Ermenistan, Gana, Japonya, Kanada, Suudi Arabistan, Tanzanya gibi 22 ülkeden 300'e yakın bilim adamı katılıyor. 3 gün sürecek olan bu zirvenin tavukçuluk bilimine önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz" diye konuştu.

KALP SAĞLIĞINA ZARARLI DEĞİL

Toplantının ilk gününde gazetecilere açıklama yapan İstanbul Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bingür Sönmez ise yumurtanın insan sağlığı üzerindeki etkilerinden söz etti. Yumurtanın kalp sağlığı için kötü olduğu yönündeki eski inanışın birçok çalışma ile bertaraf edildiğini vurgulayan Prof.Dr. Sönmez, "Türkiye'de bu konudaki ilk çalışma, 1983 yılında Ankara Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Günde bir ve iki yumurta yiyen gruplar 3 hafta ve 3 aylık dönemde takip edilmiş, kan yağları, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde her iki grupta da kısa veya uzun dönemde bir artış olmadığı görülmüştür. Deneysel beslenme çalışmalarında günde tüketilen bir ilave yumurtanın, kan kolesterol seviyelerini sadece yüzde 1- 3 kadar artırdığı görülmüştür" diye konuştu.

ÇİĞ YUMURTA YEMEYİN

Çiğ yumurta yenilmemesi konusunda da uyarılarda bulunan Prof.Dr. Sönmez, "Yumurta kayısı kıvamında olacak. Çok pişerse içindeki demir kayboluyor. Bu nedenle çok pişirmemeye özen gösterilmeli. Tavada da az sıvı yağla sarısını çok kızartmadan yapılacak. Çiğ yumurta ise kesinlikle yenilmeyecek" diye konuştu.

DÜNYA YUMURTA GÜNÜ TÜRKİYE'DE DE KUTLANACAK

13 yıldır dünyada Ekim ayının ikinci Cuma gününün 'Yumurta Günü' olarak kutlandığını hatırlatan Prof.Dr. Sönmez, "Bu süre içinde yanlış ve eksik bilgilendirmelerin önüne geçmek için çalışmalar yapılıyor. İnsanlara ücretsiz yumurta dağıtılıyor. Panayır gibi eğlenceler düzenleniyor. Biz de bu yıl ilk defa Türkiye'de 'Dünya Yumurta Günü'nü kutlayacağız. Bu sene biraz amatörce olacak. Yalnızca İstanbul'da kutlayacağız. Ancak bundan sonraki kutlama programları daha profesyonelce, daha organize halde yapılacak" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al