Yorgunlukla savaşan besinler

Enerjinizi geri kazanmanız sandığınızdan daha kolay!

Yorgunlukla savaşan besinler

Enerjinizi geri kazanmanız sandığınızdan daha kolay!

yorgunlukGeceleri uykunuzu almanıza rağmen kendinizi hala yorgun mu hissediyorsunuz? Enerjinizi geri kazanmanız sandığınızdan daha kolay olabilir. Uzman Diyetisyen Merve Tığlı Çınar, “Zengin içerikli besinler yorgunlukla mücadelede ve hatta yedek enerji depolamanızda size yardımcı olabilir” dedi ve tüketmemiz gereken besinleri açıkladı. Çalışmak, televizyon izlemek ve çocuk bakmak gibi birçok eylem yorgun hissetmemize sebep olabilir. Fakat eğer akşam yeterli uyku alıyorsanız ve buna rağmen hala yorgun hissediyorsanız bir de beslenme düzeninize göz atma vaktiniz gelmiş demektir. Yorgunluk araştırmacılar tarafından, besin içerikleri fakir gıdalarla bağıntılı bulunmaktadır. Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için kompleks karbonhidratlar, yağ, protein ve vitamin-mineraller gibi temel besin öğeleri gerekir. Bunları yeterli almazsanız yorgun, hatta sinirli hissedebilir ve daha kötü gıda tercihlerine yönelebilirsiniz. Enerjinizi çabuk yükseltebilmek için şeker ve benzeri gıdalar tüketmek aslında sizin enerji seviyenizden çalar ve kısa bir süre sonra kilitlenmenize yol açar.

PEKİ, NE TÜKETMELİYİZ?

Proteinin zihinsel odaklanma ve enerji için öncül olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden vücudun yavaş yavaş sindirerek kan şekerini yavaş ve dengeli yükseltecek kinoa ve buğday ürünleri gibi bitkisel protein bazlı yiyecekleri tüketmek yararlı olacaktır. Çinko enerji üretimi için kilit noktadır ve çinko içeriği yüksek besinlerle beslenmek vücuttaki yağların hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmesine katkıda bulunur. Çinkonun en iyi kaynakları; bitter çikolata, mantar ve fıstıktır. Tatlı patates içeren gıdaların enerji artırdığı kanıtlanmıştır. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, günde 1 su bardağı tatlı patates tüketen kadınların %78’i en az 3 gün içerisinde kronik yorgunluk şikayetlerinden kurtulmuşlardır. Bir Kore araştırmasına göre ise günde iki fincan ginseng çayı tüketmek, enerjiyi %50 ve daha fazla artırabilir. Güney Kalifornia Üniversitesi’ndeki araştırmacılara gore, günde ¼ su bardağı pırasa tüketmek yorgunluk şikayetlerini %25’e kadar azaltmaktadır. Yeterince demir alamayan kişilerde daha fazla yorgunluk ve rehavet görülmektedir. Yeterli demir olmadan vücudumuz dokulara yeterli oksijen taşıyamaz. Sonuç olarak aç ve yorgun hissetmemizin nedeni vücudumuzun bazı gıdalara ihtiyaç duymasından dolayı kaynaklanabilir. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al