Deprem Travma Psikolojisi

YORGUNLUKLA BAĞLANTILI DEĞİL

 YORGUNLUKLA BAĞLANTILI DEĞİL

AFP

ABD'de yapılan iki araştırma, 2009'daki araştırmanın sonuçlarının hatalı olduğunu gösterdi.

 


ABD'de 2009'da yapılan ve XMRV adlı retrovirüsle kronik yorgunluk arasında bağlantı olabileceğini gösteren araştırma sonuçlarının hatalı olduğu ortaya çıktı.

California Üniversitesinden Dr. Jay Levy ve ekibinin yaptığı araştırma, farelerdeki bu retrovirüsün insan kanında olduğuna dair bir ize rastlanmadığını belirtti.
2009'da yapılan araştırmada, laboratuvardaki istenmeyen zararlı maddeler ve mikroorganizmaların herhangi bir yolla bulaşmasının, bu hatalı sonucun sebebi olabileceğini belirten Levy, kronik yorgunluğun gerçek nedeninin araştırılmaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Wisconsin Araştırma Grubu'ndan Dr. Konstance Knox da retrovirüsle kronik yorgunluk arasında bağlantı olabileceğini gösteren sonuçların hatalı olduğunu ifade ederek, çalışmalarının kronik yorgunluğu olan ve retrovirüs ilacı içenlerin tedavisini etkileyebileceğine dikkati çekti.
Levy ve Knox'un çalışmaları Science dergisinde yayımlandı.

Amerikalı bilimadamlarının yaptığı ve Science dergisinde 2009'da yayımlanan araştırma, çoğunlukla genç, milyonlarca kişiyi etkileyen kronik yorgunluk sendromuyla retrovirüs arasında ilişki olabileceğini göstermişti.

Araştırmaya imza atanlardan Judy Mikovits, “artık XMRV adlı retrovirüsün bu sendromdan etkilenen hastaların kanında sık rastlandığına dair bir kanıta sahip olduklarını” belirtmişti. Ancak, bu retrovirüsle kronik yorgunluk sendromu arasında ortaya çıkarılan ilişkinin, bu sendromun nedeninin bu patojen olduğunu ispatlamadığı da vurgulanmıştı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al